Cięcie strumieniem wody to metoda cięcia, która jest oferowana przez wyspecjalizowane firmy świadczące usługi obróbki materiałów. Cięcie wodą nazywa jest również obróbką strumieniowo – ścierną, obróbką hydro – ścierną czy obróbką hydro – abrazyjną. Przy jej użyciu ciąć można nawet bardzo trwałe i niezwykle twarde materiały jak stal czy marmur.
Obróbka strumieniowo – ścierna – kiedy się ją wykorzystuje?
Cięcie wodą pod bardzo wysokim ciśnieniem to jedna z metod cięcia przeróżnych materiałów. Cięcie strumieniem wody jest w stanie przeciąć nawet kuloodporne szkło, stal, a nawet marmur. Jak więc widać metoda ta jest bardzo wszechstronna i praktyczna. Tym sposobem można ciąć materiały o dużych rozmiarach, a nawet przecinać kilka materiałów na raz. Zależnie od tego, z jakim ciętym materiałem mamy do czynienia, ciąć go można albo samym strumieniem wody albo wodą z domieszką materiału ściernego.
Ale nie tylko szkło, stal czy marmur można przecinać tą metodą. Cięcie strumieniem wody jest także dedykowane cięciu innych naturalnych kamieni, metali kolorowych, poliwęglanu, ceramiki, gresu, drewna, gumy i tworzyw sztucznych, etc.
Jak wygląda cięcie wodą?
Technologia cięcia strumieniem wody określana jest także ogólnie technologią waterjet i, jak już wspomniano, służy przecinaniu większości materiałów wykorzystywanych w produkcji przeróżnych przedmiotów i konstrukcji. Cięcie strumieniem wody jest możliwe dzięki wycinarce CNC. By zobrazować po krótce jak to działa, trzeba przyjrzeć się procesowi cięcia. Otóż w pierwszej kolejności strumień wody przechodzi przez dyszę wodną, gdzie mieszany jest ze ścierniwem, które dodatkowo wzmacnia siłę cięcia. Woda oraz ścierniwo są następnie odpowiednio formowane, a dzieje się to w dyszy hydro – ściernej. Ścierniwo wraz z wodą osiągają prędkość nawet do 300 m/s, choć ogólna prędkość cięcia zależna jest od średnicy samej dyszy, ciśnienia wody oraz od rodzaju zastosowanego ścierniwa. Co ciekawe – stosując wysokociśnieniowe pompy lub hydrauliczne wzmacniacze ciśnienia, doprowadza się wodę do ciśnienia powyżej 5000 bar – w efekcie prędkość strumienia często przekracza prędkość dźwięku.
Cięcie strumieniem wody umożliwia wykonanie dowolnych kształtów i nie wymaga zastosowania obróbki wykańczającej. Tego typu cięcie umożliwia cięcie po torze prostym, kołowym, krzywoliniowym i w przestrzeni 3D. Cięcie strumieniem wody realizowane jest wyłącznie w sposób zautomatyzowany lub zrobotyzowany, przy użyciu podobnych układów sterowania jak w cięciu plazmowym i laserowym.
Zalety cięcia wodą
Zalet cięcia strumieniem wody jest całkiem sporo. Przede wszystkim metoda ta jest ceniona za jej wszechstronność. Wodą pod ciśnieniem ciąć można wszystkie rodzaje stali, metale kolorowe, tytan, kamienie naturalne, ceramikę, szkło i wiele innych materiałów jakie wykorzystywane są w różnych branżach – od motoryzacyjnej po rzemiosło użytkowe. Cięcie strumieniem wody pozwala na bardzo wysoką precyzję cięcia – precyzyjnie można tym sposobem ciąć bardzo cienkie i dość plastyczne materiały jak i te grube oraz twarde. W niektórych przypadkach cięcie wodą jest jedyną możliwą metodą wykrawania – jest tak np. w przypadku konieczności cięcia blach powlekanych tworzywami sztucznymi.
Ale dużą zaletą cięcia wodą jest także możliwość uniknięcia mikropęknięć i naprężeń na ciętym materiale. Dobrze wycięty materiał to także łatwiejsza i bardziej estetyczna dalsza obróbka. Przedmiot przecinany strumieniem wody nie jest narażony na obciążenia cieplne, które są problemem w przypadku technologii termicznych.