Aktualizacja: Aktualna Mapa Burzowa (cała Polska i Europa) >> MapaBurzowa.com
Ekstremalne zjawiska pogodowe w Polsce i ich skutki
Pogoda czasami może zaskoczyć nawet meteorologów. Ekstremalne zjawiska rodzą się w chwilę i często atakują znienacka, powodując tym samym poważne zniszczenia i szkody. Położenie Polski na mapie sprawia, że nie musimy martwić się o trzęsienia Ziemi, obfite opady śniegu, czy inne zagrożenia, z którymi muszą liczyć się mieszkańcy innych obszarów Ziemi. U nas jednak historia pokazała, że należy spodziewać się niespodziewanego i istnieją ekstremalne zjawiska pogodowe, które mogą nawiedzić Polskę. Z pewnością na tej liście widnieją takie zjawiska jak np. burze, huraganowe wiatry, szkwały, skoki ciśnienia, trąby powietrzne, niskie wartości wilgotności powietrza, upały i mrozy, ogromne opady deszczu, których skutkiem są powodzie, zamiecie i zawieje śnieżne.
Sprawdz aktualne zjawiska pogodowe na mapie burzowej, radar opadów dla całej Polski i Europy dostępny jest pod adresem https://mapaburzowa.com/radar-opadow/
Rekordowe temperatury
Zanotowano w Polsce rekordowe temperatury, których entuzjaści geografii i meteorologii z pewnością nigdy nie zapomną. W odległej przeszłości, a dokładnie 29 lipca 1921 r. w Prószkowie koło Opola zanotowano najwyższą temperaturę powietrza, która wynosiła
+40,2°C. Z kolei najniższa temperatura w historii w Polsce została zanotowana w Siedlcach 11 stycznia 1940 r. Wynosiła ona -41,0°C.
Skutki wysokich i niskich temperatur
Skutkami, jakie mogą wywołać bardzo wysokie temperatury są udary cieplne, wyczerpanie, kurcze mięśniowe i udary słoneczne. Przebywanie na słońcu w tak gorący dzień powoduje załamanie mechanizmów termoregulacyjnych, poprzez blokowanie parowania potu. Z kolei ekstremalnie niskie temperatury mogą powodować hipotermię, odmrożenia, odmroziny, odwodnienie oraz zapalenie górnych dróg oddechowych.
Silne wiatry i trąby powietrzne
W Polsce silne wiatry i trąby powietrzne najczęściej występują w górach. Na Kasprowym Wierchu wiatr halny osiąga prędkości sięgające 290 km/h, a na terenach podgórskich wartość ta oscyluje ok. 170 km/h. Jednak silny wiatr na terenie Polski, to nie tylko halny. Podczas morskich sztormów na północy kraju, wiatry osiągają podobne prędkości – ok. 165 km/h, np. w listopadzie 1964 r. na obszarze Trójmiasta. W centrum również podobne zjawiska miały miejsce, bowiem w Warszawie w czerwcu 1979 r. po bardzo upalnych dniach wiatr osiągnął 145 km/h, a we Wrocławiu w styczniu 2007 r. wartość ta wynosiła 137 km/h. Dodatkowo, trąby powietrzne przestały być tematem niedotyczącym Polaków. Są to gwałtowne wiry powietrza rozciągające się między chmurami burzowymi a powierzchnią gruntu. Występują najczęściej w ciepłe dni kilka razy w roku.
Skutki silnych wiatrów i trąb powietrznych
Wiatry są bezlitosne, a trąby powietrzne są w stanie siać ogromne zniszczenia. Pas zniszczeń może mieć kilkaset metrów szerokości i kilka metrów długości. Siła jest w stanie rozrzucić z ogromną prędkością różne, często duże, obiekty powodując tragedię wielu ludzi. 21 marca 2019 roku pod Lublinem trąba powietrzna pozrywała dachy budynków, w których ludzie mieszkali. Ucierpiały wtedy 42 gospodarstwa, uszkodzonych było 120 budynków. W tym samym czasie zanotowano tak brutalne zjawiska w województwie mazowieckim i łódzkim. Poza tym zanotowano również zniszczenia w przyrodzie, takie jak wyrwane i położone drzewa w Puszczy Piskiej, co miało miejsce w 2002 r., czy w Borach Tucholskich (2017 r.).
Burze
Silne wiatry często idą w parze z burzami. Są to wyładowania atmosferyczne (błyskawice i grzmoty). Wyróżnia się burze frontowe, które związane są z frontami atmosferycznymi i burze lokalne, które powstają w jednolitej masie powietrza w suche i gorące dni. Charakterystyczne dla burz są intensywne opady deszczu, śniegu, lub gradu. Pioruny widoczne przy zjawisku burzy są wyładowaniem elektrycznym o bardzo dużym natężeniu. Błyskawice świecą, ze względu na to, że to powietrze rozgrzane do wysokiej temperatury, co jest wynikiem przepływu prądu.
Radar i mapa burz na żywo: https://mapaburzowa.com/mapa-burz/
Skutki burz
Jest to zagrożenie dla ludzi, zwierząt, przyrody oraz budynków. Trafienie przed piorun jest śmiertelne. Skutkami są ogromne zniszczenia, przerwanie dostaw prądu, powalone drzewa, zerwane dachy. W czasie ich należy zachować szczególną ostrożność, przeparkować samochody w bezpieczne miejsca z dala od drzew, zamknąć drzwi i okna, znaleźć bezpieczne schronienie i zapewnić je swoim zwierzętom, przygotować zastępcze oświetlenie na wypadek przerwania dostawy prądu.
Śnieżyce
W ostatnich latach nie mogliśmy nacieszyć się śniegiem w zimę. Były one raczej ciepłe i ze znikomą ilością śniegu. Przyzwyczailiśmy się do tego, że aby zobaczyć śnieg, to powinniśmy wybrać się w góry. Np. na Kasprowym Wierchu spada go dużo i zalega on czasem nawet do połowy roku. W Polsce rekordowymi opadami śniegu były te, które zanotowano na przełomie lat 1978/1979. Okres ten nazwany został zimą stulecia.
Skutki obfitych opadów śniegu
Obfite opady śniegu są przede wszystkim utrudnieniem dla ludności i transportu. W przypadku występowania zamieci i zawiei śnieżnych do skutków dołącza również ograniczona widoczność, co powoduje spadek bezpieczeństwa na drogach. Może to sparaliżować ruch w miastach lub zerwać linie energetyczne, czego skutkiem będzie przerwanie dostawy prądu do gospodarstw.