Dziś w gminie Brenna otwarto wyjątkową świetlicę dla rodzin. Wsparcie w tym miejscu mogą otrzymać mieszkańcy, a szczególnie dzieci, będące w kryzysie. To inicjatywa Stowarzyszenia SOS Wioski Dziecięce w Polsce, która kojarzona głównie z pieczą zastępczą, od przeszło 10 lat prowadzi również Programy Umacniania Rodziny „SOS Rodzinie”.
Podczas otwarcia nie zabrakło przedstawicieli władz m.in. Janiny Żagan, wicestarosty powiatu cieszyńskiego, Jerzego Pilcha, wójta gminy Brenna, Agnieszki Baszczyńskiej, dyrektor Powiatowego Centrum Pomocy Rodzinie, dyrekcji Rodzinnego Domu Czasowego Pobytu “Sindbad” w Ustroniu oraz ambasadorki Stowarzyszenia SOS Wioski Dziecięce Anny Dereszowskiej.
Już teraz dzięki stowarzyszeniu na terenie całego kraju wsparcie otrzymały 1033 rodziny, w których wychowywało się ponad 2,5 tysiąca dzieci. Zadaniem specjalistów „SOS Rodzinie” jest wspieranie rodziców i opiekunów w pełnieniu ich funkcji opiekuńczo-wychowawczych. Pomoc kierowana jest głównie do rodzin w trudnej sytuacji życiowej, przeżywających specyficzne kryzysy. Głównym celem jest umocnienie rodziny. – Warto podkreślić, że wsparcie oferowane przez Stowarzyszenie jest zawsze dopasowane do indywidualnych potrzeb rodziny, problemy z którymi borykają się dzisiejsze rodziny są bowiem bardzo różne, a kryzys może się zdarzyć w każdej rodzinie.- mówi Elżbieta Grabowska – Jabłońska – dyrektor Rodzinnego Domu Czasowego Pobytu „Sindbad” w Ustroniu.
Uczestnictwo w programie jest dobrowolne i bezpłatne. Pomoc kierowana jest do wszystkich członków rodziny ze szczególnym uwzględnieniem dziecka. To właśnie dzieci mogą skorzystać z dedykowanych im zajęć i działań świetlicowych. Otrzymają tam pomoc w nauce, wsparcie specjalistów, szansę na rozwój zainteresowań. Ważnym elementem wsparcia jest również edukacja rodziców w zakresie wychowania, dostrzegania mocnych stron dzieci oraz uważności na ich problemy. Ze wsparcia „SOS Rodzinie” w gminie Brenna skorzystało 15 rodzin z 36 dziećmi.