Stworzenie projektu elektroenergetycznego jest jednym z najważniejszych etapów prac podczas budowy lub modernizacji infrastruktury energetycznej. Jest on niezbędny między innymi podczas budowy sieci elektroenergetycznych składających się z linii przesyłowych i dystrybucyjnych, stacji elektroenergetycznych czy instalacji telekomunikacyjnych. Jakie usługi warto zlecać w tym zakresie i jak wybrać odpowiedniego wykonawcę?
Projekt elektroenergetyczny – co to jest?
Projekt elektroenergetyczny może dotyczyć wszelkiego rodzaju inwestycji energetycznych. Dokumentacja projektowa jest niezbędna na każdym etapie trwania prac, począwszy od koncepcji i studium wykonalności, a kończąc na nadzorze autorskim w terenie i stworzenie dokumentacji powykonawczej.
Zostają w nim określone wszystkie parametry mającej powstać instalacji. Jednym z najważniejszych wyzwań, któremu musi sprostać projektant, jest między innymi wyznaczenie mocy zapotrzebowanej oraz mocy szczytowej. Określenie tych wartości nie należy do łatwych zadań. Jest tak przede wszystkim dlatego, że dostępne metody ich szacowania mogą okazać się niewystarczające.
Jeśli planujesz inwestycję energetyczną w Polsce, zwracaj się do wykonawców, którzy mają w swoim portfolio szereg udanych realizacji oraz zapewniają doradztwo techniczne w zakresie doboru określonych rozwiązań. Warto korzystać z usług ekspertów, którzy specjalizują się w konkretnych rodzajach projektów energetycznych. Mogą one dotyczyć między innymi linii przesyłowych i dystrybucyjnych, łączności w energetyce czy Odnawialnych Źródeł Energii.
Projekty elektroenergetyczne tworzy się na różne potrzeby. Dotyczą one różnych branż przemysłu, budownictwa, transportu (przede wszystkim kolejowego) i wielu innych. Co więcej, dokumentacja projektowa jest potrzebna na każdym etapie podejmowanych działań. Taką usługę możesz więc zlecić w celu stworzenia:
- koncepcji,
- studiów wykonalności,
- analizy przestrzennej,
- programów funkcjonalno-użytkowych,
- projektów podstawowych,
- projektów budowlanych,
- projektów wykonawczych poprzez nadzory autorskie w terenie,
- dokumentacji powykonawczych.
Projekty energetyczne w Polsce obejmują wiele różnych obszarów. Dotyczą sieci energetycznych, instalacji telekomunikacyjnych, a także, coraz częściej, instalacji bazujących na OZE.
Do wykonania projektu elektroenergetycznego, niezależnie od tego, jakiej branży on dotyczy, warto angażować wyłącznie doświadczonych specjalistów. Praca przy takiej inwestycji wymaga szerokiej branżowej wiedzy.
Projekty sieci energetycznych
Jedną z często zlecanych usług jest tworzenie projektów sieci energetycznych. Są to zbiory przewodów elektrycznych i urządzeń powiązanych ze sobą w sposób funkcjonalny. Są one przeznaczone do przesyłania, przetwarzania, a także rozdzielania na określonym obszarze energii wytworzonej w elektrowniach oraz do zasilania nią odbiorników danego typu.
Niemal każda inwestycja energetyczna w Polsce wymaga stworzenia schematu linii przesyłowej. Najczęściej prace dotyczą opracowania sieci kablowych lub napowietrznych nn/SN. Projekty sieci energetycznych tworzy się tam, gdzie nie istnieje wystarczająca infrastruktura, jak również w miejscach, w których jest ona zbyt mało wydajna lub nie spełnia ustalonych norm bezpieczeństwa.
W każdym przypadku usługę stworzenia kompleksowego projektu elektroenergetycznego warto powierzać doświadczonym specjalistom. Najlepiej, by w obszarze ich zainteresowań leżały zagadnienia związane z konkretnym typem inwestycji. Doświadczenie ma tutaj bowiem kluczowe znaczenie.