Wydarzenia Żywiec

TKB w Żywcu: 10 dni koncertów z bogatym programem – SZCZEGÓŁY KONCERTÓW | WIDEO

Ziemia Żywiecka z Żywca. Fot. Paweł Szczotka

W amfiteatrze Pod Grojcem w Żywcu 59. Tydzień Kultury Beskidzkiej rozpocznie się już dzisiaj (29 lipca), czyli dzień wcześniej niż na pozostałych czterech głównych estradach. Żywiec gościć będzie zarówno 53. Festiwal Folkloru Górali Polskich, jak i 31. Międzynarodowe Spotkania Folklorystyczne, oraz po raz pierwszy Dzień Folkloru Dziecięcego!

Filmowe zaproszenia na 59. Tydzień Kultury Beskidzkiej do Żywca – Marek Regel, dyrektor Miejskiego Centrum Kultury w Żywcu

 

Jak podkreśla Marek Regel, dyrektor Miejskiego Centrum Kultury w Żywcu, TKB to jedno z najbardziej roztańczonych, kolorowych i najstarszych wydarzeń folklorystycznych w Polsce.

Ma wielu sympatyków nie tylko wśród mieszkańców naszego miasta i okolic, ale także turystów. Cieszy się uznaniem w całej Polsce, a także poza granicami naszego kraju, z czego jesteśmy ogromnie dumni. Tegoroczny TKB rozpocznie się u nas już dzisiaj (29 lipca) o 18.00, gdy w amfiteatrze Pod Grojcem zobaczymy piękny jubileusz 50-lecia działalności artystycznej Reprezentacyjnego Zespołu Miasta Żywca Ziemia Żywiecka – zachęca dyrektor Marek Regel.

Od soboty do wtorku (30 lipca – 2 sierpnia) w amfiteatrze potrwa 53. Festiwal Folkloru Górali Polskich. Koncerty rozpoczynać się będą o 17.00, z wyjątkiem soboty (30 lipca). Tego dnia koncert będzie miał początek o 18.00, bo o 17.00 odbędzie się koncert galowy orkiestr festiwalowych biorących udział w 16. Spotkaniach Puzonowych Żywieckie Suwakowanie.

W trakcie tych dni w amfiteatrze wystąpią zespoły góralskie, a także i z innych regionów kraju oraz goście z zagranicy – tłumaczy dyrektor Marek Regel.

Z kolei w środę (3 sierpnia) rozpoczną się, wytęsknione przez wszystkich, 31. Międzynarodowe Spotkania Folklorystyczne z udziałem zespołów z Europy i Ameryki Południowej. To niezwykłe spotkanie z folklorem z różnych stron świata będzie miało swój finał w sobotę (6 sierpnia). Wszystkie koncerty Międzynarodowych Spotkań Folklorystycznych będą się rozpoczynać o 18.00. Ostatni dzień, czyli niedziela, 7 sierpnia, to koncert laureatów 53. Festiwalu Folkloru Górali Polskich (początek o 18.00).

W sobotę (6 sierpnia) o 11.00 spod Karczmy Żywieckiej przez ulicę Kościuszki na Rynek przejdzie niezwykle barwny korowód zespołów. Na Rynku zespoły przedstawią krótkie występy.

Ale to jeszcze nie wszystko, bo prawie przez cały TKB rozśpiewany będzie Rynek w Żywcu!

Od soboty do wtorku (30 lipca – 2 sierpnia) od 10.00 przez kilka godzin na estradzie występować będą góralskie kapele, grupy śpiewacze i soliści w ramach 53. Festiwalu Folkloru Górali Polskich. Natomiast od środy do piątku (3 – 5 sierpnia) o 10.00 będzie można posłuchać i oglądać koncerty polskich i zagranicznych kapel.

W programie TKB w Żywcu pojawi się też nowy punkt. To Dzień Folkloru Dziecięcego. W niedzielę (7 sierpnia) o 10.00, najmłodsi przejdą korowodem spod Karczmy Żywieckiej na Rynek, gdzie do około 15.00 będą grać, tańczyć i śpiewać – zaprasza Lesław Werpachowski, dyrektor Regionalnego Ośrodka Kultury w Bielsku-Białej.

Gdy z małej sceny ustawionej na Rynku dobiegać będą śpiewy i dźwięki instrumentów, tuż obok swoje wyroby rękodzielnicze sprzedawać będą uczestnicy Targów Sztuki Ludowej, które potrwają od 30 lipca do 7 sierpnia, a będą się rozpoczynać około 10.00.

O ZŁOTE ŻYWIECKIE SERCE

Aż 30 zespołów góralskich z różnych regionów Polski, a także jeden z czeskiego Zaolzia, będzie rywalizować w 53. Festiwalu Folkloru Górali Polskich w Żywcu, który odbędzie się w ramach 59. Tygodnia Kultury Beskidzkiej. Z kolei w kategorii kapel, grup śpiewaczych, śpiewaków, instrumentalistów i mistrzów z uczniami planowanych jest ponad 160 prezentacji! Festiwal Folkloru Górali Polskich potrwa od soboty (30 lipca) do wtorku (2 sierpnia). Każdego dnia o 17.00 (tylko w sobotę, 30 lipca, festiwal rozpocznie się o 18.00) wystąpią zespoły góralskie. Z naszego regionu zobaczymy zespoły: Kóniokowanie z Koniakowa i Lipowianie z Lipowej (sobota, 30 lipca), Babiogórzanie – Polana Makowska z Makowa Podhalańskiego, Cieślica z Zawoi i Koniaków z Koniakowa (niedziela, 31 lipca) oraz Dolanie z Gilowic (2 sierpnia). W dniach, gdy odbędzie się 53. Festiwal Folkloru Górali Polskich, na scenie poza konkursem wystąpią zespoły z Republiki Zielonego Przylądka, Hiszpanii (Kraj Basków) i Węgier.

Festiwal Folkloru Górali Polskich to spotkanie, w którym uczestniczą różne grupy etnograficzne polskich górali. Aż pięć zespołów zaprezentuje różne fragmenty wesela. Górale zaproszą też między innymi na zalycackę, bulani moja, zrękowiny, obigrawkę. Przeniesiemy się do góralskiej izby, karczmy, na górską halę i na polanę. Łezkę uronimy, żegnając rekrutów. Przedstawiony zostanie chrzest i związane z nim dawne praktyki. Kolejną okazją do zabawy w prezentacjach będą imieniny albo wspólna praca przy obróbce lnu – podkreśla Lesław Werpachowski, dyrektor Regionalnego Ośrodka Kultury w Bielsku-Białej.

Z kolei Marek Regel, dyrektor Miejskiego Centrum Kultury w Żywcu dodaje, że festiwal jest niezwykle cenny dla zachowania i popularyzacji kultury ludowej.

Dzięki niemu możemy zobaczyć zwyczaje górali polskich z różnych regionów. Występujące na scenie zespoły muszą zaprezentować swój specjalny program, który oceniany jest przez jury. Najlepszy zespół otrzyma Złote Żywieckie Serce. Za kolejne miejsca przyznawane są odpowiednio serca srebrne i brązowe – mówi dyrektor Marek Regel.

Serca zostaną wręczone podczas koncertu laureatów w niedzielę (7 sierpnia) o 18.00, gdzie na koniec wystąpi zespół z Kolumbii. Wtedy też nagrodzeni zostaną wykonawcy z kategorii kapel, grup śpiewaczych, śpiewaków, instrumentalistów i mistrzów z uczniami. Ich prezentacje będzie można zobaczyć od soboty do wtorku (30 lipca – 2 sierpnia) na małej scenie na Rynku w Żywcu od 10.00.

KTO WYTAŃCZY GRAND PRIX?

Ta wyjątkowa impreza, jaką są 31. Międzynarodowe Spotkania Folklorystyczne, rozpocznie się w środę (3 sierpnia) i potrwa do soboty (6 sierpnia). Każdego dnia koncerty rozpoczynać się będą o 18.00. Do konkursu stanie 13 zespołów z 11 krajów Europy i Ameryki Południowej.

Międzynarodowe Spotkania Folklorystyczne to szerokie otwarcie okien TKB na bogactwo i piękno światowego folkloru. Spotkania powracają na afisz po pandemicznej przerwie. Wśród kilkunastu zaproszonych zespołów jest jeden z Ukrainy. Cieszymy się, że Ukraińcy zdecydowali się przyjechać do nas w tym trudnym dla nich czasie. Będą też u nas sąsiedzi z Czech i Słowacji. Wystąpią Węgrzy i Baskowie. W tym roku pojawi się wiele akcentów bałkańskich, bo zgłosiły się zespoły z Bułgarii, Chorwacji, Macedonii Północnej i Serbii. Będzie też Kolumbia. Zespół z Republiki Zielonego Przylądka, choć nie pokaże prezentacji konkursowej, jest jednak gościem MSF. W spotkaniach uczestniczyć będą trzy grupy polskie: Wierchy z Milówki, Silesianie z Katowic i Warszawianka z Warszawy. Warto podkreślić, że zespół Wierchy z Milówki, czyli z naszego regionu, sięgnął po Grand Prix w 2016 roku. Międzynarodowe Spotkania Folklorystyczne mają charakter konkursowy. Zwycięzca otrzyma Grand Prix, a sześć innych zespołów wyróżnienia za poszczególne elementy programu – zaprasza Lesław Werpachowski, dyrektor Regionalnego Ośrodka Kultury.

Dodaje, że występy zespołów oceniać będzie Międzynarodowa Rada Artystyczna, złożona z wybitnych specjalistów, znawców folkloru, etnomuzykologów i choreografów. Samo wydarzenie realizowane jest w porozumieniu z Polską Sekcją Międzynarodowej Rady Stowarzyszeń Folklorystycznych, Festiwali i Sztuki Ludowej CIOFF.

Podobnie jak w poprzednich latach, organizatorzy przygotowali możliwość obejrzenia transmisji na żywo w internecie poprzez strony www.tkb.art.pl lub www.facebook.com/TydzienKulturyBeskidzkiej. Co ważne, występy będzie można oglądać nie tylko na żywo, ale także z odtworzenia z poprzednich dni.

Wszystko o nadchodzącym 59. Tygodniu Kultury Beskidzkiej znaleźć można w specjalnym aż 12-stronicowym dodatku w środku obecnego wydania tygodnika “Kronika Beskidzka”, który dostępny jest w kioskach, supermarketach, w punktach z prasą i na stacjach paliw lub poprzez E-WYDANIE.

 

Fot. Materiał prasowy

google_news
1 Komentarz
najnowszy
najstarszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
obserwator
obserwator
1 rok temu

Pinokio szlagier kiedy wystąpi ze swoimi dziadkami komuszkami ?