Dwa razy w roku w porze wiosennej i jesiennej każdy ogrodnik przystępuje do generalnych porządków na swojej działce. Wówczas przycinane są drzewa i krzewy ze starych i zdrewniałych pędów, a także kształtowane rośliny w rozmaite, ozdobne formy. Ogród prezentuje się pięknie, lecz trzeba pozbyć się wszystkich odpadów organicznych, które odpowiednio przetworzone mogą posłużyć jako ściółka lub kompostownik. Popularnym rozwiązaniem jest rozdrabnianie gałęzi na zrębki przy pomocy rębaka lub rozdrabniacza do drewna. Czym różnią się te dwa urządzenia i jak ich używać?
Sprzęt do rozdrabniania gałęzi – co wybrać?
Rębak i rozdrabniacz – te dwa pojęcia często używane są zamiennie. Nic dziwnego, gdy wykonują tę samą czynność, czyli rozdrabniają gałęzie. Dla przeciętnej osoby, która nie zna dokładnie tematu, będzie to jedno i to samo urządzenie. Natomiast w branży ogrodniczej, czy też leśnej rozdrabniacz i rębak to dwa nieco inne urządzenia. Podstawowe różnice występują w budowie i wyglądzie sprzętu, mocy silnika, a przede wszystkim w możliwości obróbki drewna o określonej średnicy.
Rozdrabniacze, często też nazywane niszczarkami do gałęzi w sposobie działania przypominają trochę niszczarki do papieru. Gałęzie ładuje się od góry, a obracające się noże rozdrabniają materiał na małe kawałeczki, które lądują w dużym pojemniku. Rozdrabniacze do gałęzi najczęściej posiadają silnik elektryczny, ale są także modele spalinowe. Niewielkie rozmiary i dość duża mobilność (ograniczona przedłużaczem) umożliwiają sprawne przenoszenie urządzenia w różne miejsca ogrodu. Rozdrabniacz sprawdzi się przede wszystkim do domów z średniej wielkości ogródkiem, działką, które są obsadzone drzewami i krzewami. Taki sprzęt w zupełności wystarczy do uporządkowania takich powierzchni, bowiem bez problemów rozdrobni materiał o średnicy do około 50 mm.
Większym i bardziej profesjonalnym urządzeniem jest rębak do drewna. Taki sprzęt dedykowany jest do osób z dużymi i zalesionymi, okrzewionymi terenami, czy też posiadaczy znacznych sadów owocowych. Rębaki to najczęściej modele spalinowe, które dzięki mocniejszemu silnikowi mogą rozdrobnić twardsze i większe drewno. Najbardziej profesjonalne rębaki do drewna rozdrabniają nawet mokre drewno o średnicy do około 150 – 200 mm. Ponadto rębak spalinowy jest bardziej mobilny, co ma duże znaczenie w przypadku dużych terenów. Urządzenie możemy transportować w różne miejsca, co ułatwi pracę np. w sadzie. Pośrednim rozwiązaniem pomiędzy profesjonalnym rębakiem a mniejszym rozdrabniaczem są rębaki spalinowe w budżecie około 5-6 tys. zł, jak model Cedrus RB02. Taki sprzęt może rozdrobnić gałęzie o średnicy do 10 cm, a dzięki szerokiemu kominowi wrzutowemu poradzi sobie także z rozgałęzionymi konarami.
Zastosowanie rozdrabniacza do gałęzi
W ostatnich latach zauważyć można zwiększoną popularność rębaków i rozdrabniaczy. Nic dziwnego, gdyż inwestycja w takie urządzenie nie jest tylko wymysłem, a przynosi realne korzyści. Obrabiając martwe i zdrewniałe gałęzi, krzewy czy pędy wprowadzamy ów materiał w ponowny obieg. Zrębki, które są efektem rozdrabniania można wykorzystać na kilka sposobów. Można je wykorzystać zamiast kory do obsypania roślin wrażliwych na zimno. Taki zabieg zapobiega wyrastaniu chwastów, zatrzymuje wilgoć w podłożu, nie dopuszcza zimnego powietrza, a także pełni funkcję ozdobną. Ponadto zrębki można także wysuszyć i wykorzystać jako podpałkę do kominka, czy pieca.
O proszę… Czyli jednak jest jakaś różnica między rębakiem, a rozdrabniaczem 😛