Wydarzenia Bielsko-Biała

Powiat otwarty na uchodźców wojennych

fot: pixabay

Chociaż wojna w Ukrainie nieco już spowszedniała, nie oznacza to, że skończyły się problemy uchodźców – bielski powiat właśnie dla nich uruchomił szczególny program „Poznajmy się”.

Projekt, na który pozyskano 600 tys. zł, przeznaczony jest dla osób, które uciekły przed rosyjskimi bombami chcąc żyć w spokoju. Na terenie powiatu bielskiego obecnie takich osób przebywa blisko trzy i pół tysiąca – jedni już wracają do swoich domów, inni wciąż przybywają. Program „Poznajmy się”, to nauka języka polskiego, zajęcia, które ułatwią poruszanie się w nowej rzeczywistości społecznej i kulturowej oraz zajęcia artystyczne, ruchowe i zmniejszające stres dla dzieci i młodzieży. Są one bezpłatne i będą odbywały się popołudniami w tygodniu oraz w weekendy. Do dyspozycji uczestników będzie także psycholog, prawnik i tłumacz. Wszystko to ma pomóc Ukraińcom w asymilacji w naszym kraju.

– Niektórym wystarczy poznanie podstawowych zwrotów w naszym języku, żeby poczuć się pewniej i bezpieczniej, inni będą chcieli płynnie rozmawiać po polsku – tłumaczy Andrzej Płonka, starosta bielski. – Ktoś może potrzebować pomocy psychologa, nie wiedząc, czy wystarczy jedno czy więcej takich spotkań. Można powiedzieć, że program ma zakres życiowy i ma odpowiadać na potrzeby zgłaszających się.
Regulamin i formularz, także w języku ukraińskim, dostępne są pod adresem: www.powiat.bielsko.pl/strona-514-ukraina_informacje.html zakładka: Ukraina Informacje.

Program będzie realizowany jeszcze we wrześniu i potrwa do 15 grudnia 2023 roku. Rządowa dotacja pozyskana przez bielskie starostwo w całości pokrywa jego koszty.

google_news
13 komentarzy
najnowszy
najstarszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
uszło
uszło
2 lat temu

W tytule powinno być: powiat otwarty na ukraińskich uchodźców wojennych.

Dariusz M.
Dariusz M.
2 lat temu

Sprawa „na Ukrainie”, „w Ukrainie” wcale nie jest błaha, bo to przykład, co tak bardzo groźne jest dla naszych dusz i umysłów. Jak zaraźliwe są obsesje politpoprawności. Ona pokazuje jak niszczony przepoczwarzany jest nasz język a więc nasza kultura, historia tradycja. Wszystko po to, by gonić za jakąś groteskowa, ale też totalitarną paranoją.

poczwara
poczwara
2 lat temu
Reply to  Dariusz M.

Zrozumiałem, dobrze że nie nazwałeś, że ta paranoja jest lewacka. A ja patrzę na wykładnię poprawności językowej i widzę, że obie formy są poprawne. O co więc chodzi? A jak został przepoczwarzony nasz język angielszczyzną?

inna wojna?
inna wojna?
2 lat temu

A co z uchodźcami wojennymi np. z Syrii?

tak inna
tak inna
2 lat temu
Reply to  inna wojna?

Jakby nie było jednak inna wojna, bo w Azji. Ale, ale zawsze możesz zaprośić do swojego domu takiego uchodźcę pod warunkiem notarialnego zobowiązania, że będziesz go wspierał materialnie i zapewnisz mu lokum i ew. jego rodzinie jeśli uda się jej dojechać do Polski.

nie nie
nie nie
2 lat temu
Reply to  tak inna

Do wiedzy, że wojny są jednakowo tragiczne dla cywili, uchodźcy nie różnią się od siebie – nie trzeba notariusza, tym bardziej Twojego mędrkowania. Dojechać udawało się do Polski, to wszyscy widzieli na granicy z Białorusią. Wojna w Afryce musi być jeszcze inna bo w Afryce? Pisałem np. z Syrii.

tak inna
tak inna
2 lat temu
Reply to  nie nie

To typowe lewackie dumania. Zastanów się dlaczego twoi rodacy udostępnili swoje lokale milionom kobiet z dziećmi z Ukrainy a nie chcą tego robić z młodymi mężczyznami z Azji i Afryki?

Wkur...
Wkur...
2 lat temu
Reply to  tak inna

Bo młodzi ciapaci mężczyźni mają walczyć a nie posówac Polki ot i tyle

pracować jak Ukraińcy
pracować jak Ukraińcy
2 lat temu
Reply to  Wkur...

jak będą posUwać Polki bez zgody – strach.

durnanie
durnanie
2 lat temu
Reply to  tak inna

Zastanowiłem się, lewactwo przeszkadza i moi (nie Twoi) rodacy.

NIE NIE
NIE NIE
2 lat temu
Reply to  tak inna

Wystarczy nazwać kogoś lewakiem lub z myśleniem lewackim i już ma się przewagę, no nie? Lub wytworzyć dystans do rodaków, że to nie moi lecz twoi rodacy bo ja jestem ponad. Tylko wydaje CI się, że jesteś ponad – Herr.

Poznajmy się
Poznajmy się
2 lat temu

Wg badania Centrum Mieroszewskiego dla aż 80 proc. określenie „na Ukrainie” jest akceptowalne lub odnoszą się do niego obojętnie. A nasze lewackie modnisie dalej piszą w Ukrainie.

no nie
no nie
2 lat temu
Reply to  Poznajmy się

Jakie tam lewackie modnisie, przecież to modnisie, nie może być inaczej – z Davos, no nie?