Fotoreportaż Bogusława Dziadzi, mieszkańca Cieszyna i profesora Uniwersytetu Śląskiego na Wydziale Sztuki i Nauk o Edukacji, został zgłoszony do konkursu „Obiektywnie Śląskie”. Teraz zdjęcia ukazujące rusznikarza Jerzego Wałgę i słynną Cieszynkę walczą o głosy. Jedno kliknięcie wystarczy, aby wspomóc w walce o wygraną.
“Obiektywnie Śląskie” to konkurs na najlepsze fotoreportaże i filmy o Śląsku, prezentujący niezwykle oryginalnie i interesujące obrazy regiony. Obecnie rozpoczęła się 13.edycja rywalizacji. Tegoroczne hasło przewodnie to – “Śląska Moc”. Konkurs ma na celu m.in. promocję artystycznej wizji Górnego Śląska, popularyzację jej kultury i tradycji. W rywalizacji nie zabrakło zdjęć Cieszynki, czyli historycznej strzelby, wciąż wykonywanej w Cieszynie. Jest to z pewnością duma Śląska Cieszyńskiego, znana nie tylko w mieście, ale także na całym świecie. Strzelba znajduje się m.in. w muzeach w Paryżu, Pradze, czy Nowym Jorku. Na zdjęciach Bogusława Dziadzi znajduje się także słynny rusznikarz – Jerzy Wałga, który kultywuje tradycję wykonywania strzelby.
– Hasło tegorocznej edycji to Śląska Moc, a czy cieszynki nie są uosobieniem tej mocy? Mocy jako w pełni sprawna broń, ale też kilkusetletnia tradycja, którą Jerzy Wałga kultywuje. Osobiście znam Jurka od wielu lat i bardzo cenię jego pracę, kunszt, szacunek do przeszłości jak i miejsca w którym żyje. To wysokiej klasy fachowiec, mądry i piękny człowiek – jest równie fotogeniczny jak jego zachwycające prace – uśmiecha się Bogusław Dziadzia i dodaje. – Myślę, że jest to dobra okazja by w szerszym kontekście mówić o mistrzowskim rzemiośle Jerzego Wałgi, a przy okazji o naszej cieszyńskiej ziemi, której cieszynki ze Starego Targu (tam mieści się pracownia Jerzego Wałgi oraz Izba Cieszyńskich Mistrzów – przyp. red.) są znakomitym ambasadorem, bo mówiącym o kunszcie, wytężonej pracy, pięknie ostatecznego efektu.
Do oddania głosu tutaj zachęca także Joanna Świba. – Konkurs „Obiektywnie Śląskie” przewiduje nagrodę, przyznawaną przez jury, w każdej z kategorii (fotoreportaż, film, fotokast), nagrodę specjalną oraz nagrodę publiczności. To właśnie w tym miejscu potrzebna jest pomoc mieszkańców i sympatyków regionu – pomóżmy cieszynce zyskać taką sławę, na jaką zasługuje. Zwycięstwo w którejkolwiek z kategorii konkursowych, pozwoli na zaprezentowanie zdjęć na wystawie pokonkursowej o zasięgu wojewódzkim. Nie pozostawiajmy tego subiektywnej ocenie komisji konkursowej, zacznijmy działać sami i głosujmy na pracę Bogusława Dziadzi w konkursie „Obiektywnie Śląskie”. Pokażmy ile osób jest dumnych z naszego dziedzictwa! – mówi Joanna Świba, autorka książki „Cieszynka – rzemiosło, które stało się sztuką”, prowadząca fanpage „Rok z cieszynką” w mediach społecznościowych.