Ze względu na szeroką gamę wózków widłowych i sprzętu do transportu materiałów dostępnych na rynku, określenie, który typ jednostki najlepiej nadaje się do danego zastosowania, może być trudne. Znając najpopularniejsze typy wózków widłowych i do czego są używane, możesz podjąć świadomą decyzję. Jeśli musisz przewieźć ciężkie ładunki w magazynie czy też w składzie budowalnym. Istnieje wiele różnych typów wózków widłowych, a każdy z nich może spełniać wiele celów.
Wózek czołowy spalinowy z przeciwwagą
Wózki widłowe czołowe z przeciwwagą to najpopularniejszy model wózka widłowego. Są to urządzenia z widłami z przodu i dużą przeciwwagą z tyłu, która pomaga zrównoważyć ciężar ładunku i utrzymać stabilność jednostki oraz zapobiec jej przechylaniu się do przodu. Modele wózków z silnikami spalinowymi, takie jak Crown seria C5 czy Doosan 5/7/9 oferują większy udźwig – do 3-3,5 t dzięki silnikowi o większej mocy niż silniki elektryczne. Maksymalny udźwig oferowany w linii wózków Doosan to 25 000 kilogramów.
Wózek czołowy elektryczny z przeciwwagą
Na rynku istnieje wiele różnych kategorii wózków widłowych z przeciwwagą z małymi jednostkami elektrycznymi, takich jak Crown SC600, FC5200 czy Doosan 7-B20/35, oferujących doskonałą zwrotność i węższy promień skrętu do manewrowania w mniejszych przestrzeniach przy udźwigu 3 – 3,5 t. Maksymalny udźwig w oferowanych wózkach elektrycznych czołowych z przeciwwagą to 5 ton – przykładowo, model Doosan 7-B40/50.
Wózki wysokiego składowania
Wózki wysokiego składowania, jak nazwa wskazuje, mają zwiększoną wysokość podnoszenia. Są napędzane elektrycznie i przeznaczone są do pracy wewnątrz magazynu. Istnieją różne typy wózków wysokiego składowania. Najpopularniejsze z nich to wózki typu reach truck – na przykład Crown serii ESR1000/5200 z wysokością unoszenia do ok. 14 m i brakiem spadków udźwigów do 8 m. Warto wspomnieć również o wózku przegubowym Aisle Master marki Combilift, który oprócz tego, że dzięki swej unikalnej budowie może poruszać się w naprawdę wąskich korytarzach (szerokość korytarza poniżej 1,7 m.), to ma możliwość podnoszenia nawet na wysokość 15 m. Dodatkową jego zaletą jest możliwość wyboru między napędem elektrycznym i LPG, co daje również możliwość pracy wózka na zewnątrz magazynu.
Wózki paletowe
Służą do łatwego transportu palet. Wszystkie wózki obsługiwane przez operatora pieszego lub jadącego mają widły, które wsuwają się pod paletę i wykorzystują podnośnik hydrauliczny do podnoszenia ładunku z ziemi, co ułatwia manewrowanie. Dostępna jest szeroka gama konstrukcji, niektóre mogą przenosić ładunki o wadze nawet 16 t. – na przykład specjalistyczny wózek Combilift PPT, ale główna ich cecha polega na tym, że wózki podnośnikowe i paletowe mają ograniczony zasięg i służą do przenoszenia ładunków z jednego miejsca na drugie na poziomie gruntu. Wyjątek stanowią wózki paletowe z masztem, które mogą transportować i podnosić ładunek na palecie na wyższy poziom – do 5,5 m Crown ES/ET seria 4000.
Wózki do kompletacji
Wózki kompletacyjne służą do pobierania i dostarczania poszczególnych jednostek z magazynu do przygotowania zamówień. Dostępne są różne wersje wózków do kompletacji zamówień, które są zgodne z aplikacją, z której będą używane. I tak do kompletacji z niższych poziomów używane są wózki Crown GPC 3000 lub TC 3000. Do wyższych poziomów stosuje się modele Crown LP serii 3500 i MPC serii 3000 lub pracujące w wąskich alejkach wózki systemowe VNA z unoszoną kabiną operatora Crown TSP serii 6500 i 7000.
Jak widać, wózki widłowe różnią się od siebie pod wieloma względami – od rodzaju paliwa i opon po udźwig, wysokość podnoszenia i przeznaczenie, dlatego przy wyborze modelu należy wziąć pod uwagę wiele czynników. Dzięki swoim zaletom wózki widłowe są cennymi graczami w niemal każdym miejscu związanym z magazynowaniem i transportem towarów.
Bogata oferta wózków widłowych: https://wdx.pl/oferta/wozki-widlowe/.