Elektroniczne opaski to urządzenia, które wspomagają nas w aktywności fizycznej. Pomagają zaplanować treningi i „czuwają” nad naszymi parametrami zdrowotnymi. Często nosimy je na przegubie dłoni bez przerwy, zdejmując tylko na czas ładowania. Czy rzeczywiście smartbandy prezentują się dobrze w każdej stylizacji? Kiedy lepiej zrezygnować z opaski, choćby na kilka godzin? Sprawdź, czytając poniższy tekst.
Najbardziej popularny design
Opaski sportowe mają zwykle mniejsze rozmiary niż smartwatche. Podobnie jednak jak elektroniczne zegarki, ich bransoletki wykonane są najczęściej z tworzywa sztucznego. Jest to najlepsze rozwiązanie ze względu na przeznaczenie smartbandów. Używa się ich głównie podczas uprawiania sportu, a tworzywo sztuczne pozwala na łatwe utrzymanie opaski w czystości. Poza tym wysokiej jakości smartbandy takie jak na przykład opaska Xiaomi Mi Band 7, przeznaczone są również do uprawiania sportów wodnych. Nienasiąkliwy, odporny na działanie wody pasek z tworzywa jest wówczas najlepszym rozwiązaniem.
Nie oznacza to jednak, że na rynku nie można kupić smartbandów z paskami innymi niż wykonane z tworzywa sztucznego. Przeciwnie, dość popularne są również wodoodporne bransolety ze stali nierdzewnej.
Jak dopasować opaskę sportową do stroju?
Choć podstawowym i dominującym na rynku kolorem opasek z tworzywa jest czerń, to jednak wcale nie jest trudno nabyć dziś smartband o innej barwie paska. Co więcej, wielu producentów umożliwia bardzo łatwą jego wymianę na element o innym kolorze. W ten sposób dokupując kilka pasków, możemy dopasować go do wielu stylizacji. Jeśli na przykład często wkładasz ubrania utrzymane w tonacji brązowo-beżowej, do podstawowego, czarnego, dokup beżowy pasek (będzie pasować zarówno do zimowych, ciemniejszych, jak i do letnich, jaśniejszych strojów).
Zmiana paska na egzemplarz o innym kolorze to tylko jedna z możliwości. Nie zawsze zresztą konieczna. Dostępne na rynku smartbandy często wyposażone są w wysokiej jakości wyświetlacze AMOLED, co w połączeniu z funkcją Always On Display, daje duże możliwości aranżacyjne. Niektórzy producenci pozwalają na znaczącą personalizację wyświetlaczy, udostępniając nawet kilkadziesiąt i więcej różnobarwnych ekranów. Dzięki temu wyświetlacz zawsze można dopasować do kolorystyki i ogólnego charakteru stroju.
Opaska sportowa w stylizacjach casualowych
Nie ma wątpliwości co do tego, że klasyczna opaska elektroniczna świetnie prezentuje się w stylizacjach sportowych. Pasuje zarówno do strojów typu fitness, ubrań trekkingowych, jak i narciarskich kombinezonów. Co jednak z mniej sportowym stylem? Obecnie panujące trendy modowe nakazują smartband traktować bardziej jako element funkcjonalny niż biżuteryjny. Dlatego nawet jeśli zamiast T-shirta, bermudów i japonek włożysz jeansy lub lniane spodnie, jedwabną bluzkę czy koszulę oraz skórzane mokasyny albo sandałki na wysokim obcasie – i tak twój smartband będzie pasował do stylizacji.
Smartband a eksponowane stanowiska
Jeśli twój codzienny strój w pracy składa się z garnituru, koszuli i krawatu lub klasycznej garsonki, możesz mieć wątpliwości czy smartband będzie pasował do zuniformizowanego stroju. W jakich sytuacjach panowie decydują się często zastąpić opaskę smartwatchem na klasycznym, skórzanym pasku (zachowują funkcje monitorujące, zyskują elegancki look). Panie zwykle pozostają przy smartbandzie, zmieniając jednak typowy pasek z tworzywa sztucznego na bardziej klasyczną i biżuteryjną bransoletkę.
Kiedy zrezygnować z opaski sportowej?
Smartband z pewnością świetnie pasuje do stroju sportowego i codziennego, casualowego. Broni się także w wielu stylizacjach eleganckich. Są jednak sytuacje, w których korzystnie jest zrezygnować z opaski na przegubie dłoni. Na szczęście jest ich stosunkowo niewiele i zalicza się do nich właściwie tylko naprawdę wielkie gale. Zrezygnuj więc z opaski podczas oficjalnych przyjęć, nie zakładaj jej do smokingu, sukni ślubnej czy balowej. Na mniej formalnej imprezie w dzisiejszych czasach założenie smartbandu z pewnością nie zostanie ci poczytane jako nietakt.