Do 13 października w kościele św. Anny w Stryszawie Górnej można oglądać efekt konkursu rzeźbiarskiego z cyklu „Patroni naszych kościołów”. Rzeźby przedstawiają św. Teresę od Dzieciątka Jezus i dodają kolorytu niezwykle urokliwemu kościołowi.
Otwarcie wystawy wraz z podsumowaniem konkursu odbyło się wczoraj (24 września) w obecności autorów rzeźb, organizatorów i zaproszonych gości. W trakcie wernisażu swój krótki występ artystyczny zaprezentowały członkinie zespołu Amicus ze Stryszawy. Sam konkurs organizowany jest już od 2001 roku. W tym roku tematem głównym była św. Teresa od Dzieciątka Jezus, która jest patronką kaplicy w Klasztorze Sióstr Zmartwychwstanek w Stryszawie Siwcówce. W tegorocznej edycji konkursu wzięło udział 18 twórców ludowych i rzeźbiarzy nieprofesjonalnych, którzy przygotowali w sumie 20 rzeźb i płaskorzeźb. Ich prace zostały w większości wykonane w drewnie, a część z nich w kamieniu. Nad wyborem tych najlepszych pochyło się jury w składzie: Wiesław Kwak (przewodniczący – artysta rzeźbiarz), Zbigniew Micherdziński (znawca sztuki ludowej z Regionalnego Ośrodka Kultury w Bielsku-Białej) i Barbara Rosiek (etnograf z Muzeum Miejskiego w Żywcu).
– Uczestnicy wykazali się dobrą znajomością tematu, o czym świadczą zawarte w pracach atrybuty świętych. Organizatorów i jury cieszy fakt, iż konkurs, mimo upływu lat cieszy się zainteresowaniem – podkreślają organizatorzy konkursu.
Konkursowe rzeźby można podziwiać do 13 października.
Głównymi organizatorami konkursu byli Gminny Ośrodek Kultury w Stryszawie i Urząd Gminy Stryszawa, a współorganizatorami: Parafia św. Anny w Stryszawie Górnej, Klasztor Sióstr Zmartwychstanek w Stryszawie Siwcówce, Starostwo Powiatowe w Suchej Beskidzkiej, Stowarzyszenie Gmin Babiogórskich, Miejskie Centrum Kultury w Żywcu, Regionalny Ośrodek Kultury w Bielsku-Białej i Gminna Biblioteka Publiczna w Wilkowicach. Patronat honorowy nad konkursem objął metropolita krakowski arcybiskup Marek Jędraszewski.
Laureaci konkursu
Pierwsza nagroda: Władysława Bronicka (Tomice), Jacek Skubisz (Bieńkówka), Józef Wrona (Tokarnia) i Kazimierz Kozak (Kazimierz Dolny).
Druga nagroda: Józef Mazur (Zawoja), Marcin Dylewski (Rabka-Zdrój), Maria i Czesław Kubikowie (Czechowice-Dziedzice), Józef Kubica (Żywiec), Jan Bojko (Jaworzynka), Jerzy Rupa (Pawłowice) i Małgorzata Mrowiec (Meszna).
Wyróżnienie I stopnia: Leszek Cieślik (Żywiec), Kazimierz Kwatyra (Rabka-Zdrój) i Grażyna Głuc (Zembrzyce).
Wyróżnienie II stopnia: Piotr Mentel i Józef Lasik (obaj ze Stryszawy).
Wyróżnienie III stopnia: Zdzisław Słonina (Świątniki Górne) i Bolesław Ściga (Andrychów).