Dzisiaj (13 października) przypada Dzień Ratownictwa Medycznego. Ogólnopolskie obchody z tej okazji odbyły się w Dąbrowie Górniczej. Podczas uroczystości wyróżniono cztery osoby związane z żywieckim pogotowiem ratunkowym.
Wspomniane święto tych wyjątkowych ludzi, jaki są ratownicy medyczni, zostało ustanowione w 2006 roku. W tym roku krajowe obchody odbyły się w Dąbrowie Górniczej. W uroczystościach nie zabrakło delegacji ze spółki Ratownictwo Medyczne w Żywcu. Niezwykle miłym akcentem było uhonorowanie dwóch lekarzy i ratownika medycznego związanych z żywieckim pogotowiem oraz prezesa spółki Ratownictwa Medycznego w Żywcu. Złotą Odznakę Honorową za Zasługi dla Województwa Śląskiego otrzymała lekarz Teresa Bodzenta-Bydlińska, a Srebrną – lekarz Wiesław Januszyk. Z kolei Odznaki Honorowe „Za Zasługi Dla Ochrony Zdrowia” przyznano Piotrowi Dziedzicowi, prezes spółki Ratownictwo Medyczne w Żywcu, oraz ratownikowi medycznemu Piotrowi Białoniowi.
***
LEKARZ TERESA BODZENTA-BYDLIŃSKA
Studia medyczne ukończyła w 1975 roku w Krakowie. Specjalista z dziedziny chorób wewnętrznych, uprawniona do badań profilaktycznych pracowników, lekarz Szpitala Powiatowego w Żywcu i wieloletni kierownik Poradni Medycyny Pracy w Żywcu. 1 września 1975 roku rozpoczęła pracę w Szpitalu Powiatowym w Żywcu, a 5 września 1975 odbyła pierwszy dyżur w żywieckim Pogotowiu Ratunkowym, gdzie dyżuruje regularnie do chwili obecnej. Jest najdłużej dyżurującym lekarzem w zespołach ratownictwa medycznego na Żywiecczyźnie. Przez blisko pół wieku znajduje się na pierwszej linii niesienia pomocy, ratowania ludzkiego życia i zdrowia. Swoją pracę traktuje jako życiową misję i zarazem pasję, którą zaraża współpracowników i młodsze pokolenie. To lekarz z zawodu i powołania, zawsze pełna optymizmu i wiary, że się uda, że będzie dobrze, otwarta, zaangażowana w to co robi, pełna pomysłów i chęci do działania, współtworzenia, budowania. Jej wieloletnia służba i oddanie pracy pozwala ukierunkować, zachęcić i dać przykład młodemu pokoleniu, że naprawdę warto.
***
LEKARZ WIESŁAW JANUSZYK
Absolwent Pomorskiej Akademii Medycznej w Szczecinie w 1980 roku. Specjalista z zakresu anestezjologii i intensywnej terapii, lekarz z zawodu i powołania, człowiek działania, zawsze otwarty, pełen zapału, z dużą empatią, nikomu nie odmawiający pomocy i wsparcia. Nauczyciel dla młodszych pokoleń związanych zawodowo z medycyną, wieloletni ordynator Oddziału Anestezjologii i Intensywnej Terapii, opiekun specjalizantów w dziedzinie anestezji i intensywnej terapii, spod którego skrzydeł wyszło wielu lekarzy, dziś bardzo cenionych specjalistów. Od początku swojej zawodowej drogi związany z Żywiecczyzną, ze Szpitalem Powiatowym w Żywcu oraz wchodzącym w jego struktury Ratownictwem Medycznym. Pełen zaangażowania i pasji, zgromadził wokół siebie grupę młodych lekarzy i w oparciu o swój upór i konsekwentne dążenie do założonego celu, tak naprawdę dał podwaliny, a potem stworzył Oddział Anestezjologii i Intensywnej Terapii w żywieckim szpitalu. Jednocześnie równolegle działał w zakresie tworzenia i rozwijania pogotowia ratunkowego. To właśnie on był głównym inicjatorem uruchomienia pierwszej karetki reanimacyjnej na Żywiecczyźnie. Jego osobiste zaangażowanie, wieloletnie starania i oddanie idei ratowania ludzkiego życia i zdrowia, zaowocowały i procentują do dziś. Obecnie już jako zasłużony emeryt, nie rezygnuje z niesienia pomocy potrzebującym. Wspiera nadal działalność ratownictwa medycznego w Żywcu, pełniąc dyżury medyczne w zespole specjalistycznym. Przekazuje młodszym kolegom swoją wiedzę, pomaga doświadczeniem, daje przykład jak połączyć pracę i służbę.
***
PREZES PIOTR DZIEDZIC
Obecnie jest prezesem zarządu spółki Ratownictwo Medyczne w Żywcu oraz Wojewódzkim Koordynatorem Ratownictwa Medycznego w Wydziale Powiadania Ratunkowego Śląskiego Urzędu Wojewódzkiego w Katowicach. Wcześniej był wieloletnim kierownikiem Działu Pomocy Doraźnej wchodzącego w struktury Zespołu Zakładów Opieki Zdrowotnej w Żywcu, w którym skupiało się ratownictwo medyczne, funkcjonujące na obszarze Żywiecczyzny. Od 1998 roku ściśle związany z pracą na rzecz i w ochronie zdrowia. Niemalże od początku swojej zawodowej drogi, każdą chwilę poświęcił działając na rzecz tworzenia, umacniania i rozwoju ratownictwa medycznego. Oddany idei i służbie drugiemu człowiekowi, nie boi się wyzwań, otwarty i aktywny w obszarze działalności ochrony zdrowia, zwłaszcza ratownictwa medycznego. Odpowiadając na zaistniałe potrzeby, podjął niełatwe wyzwanie tworzenia, umacniania, rozbudowy i zarządzania nową formułą działalności ratownictwa medycznego w postaci publicznej spółki, tworząc ją od podstaw i dostosowując do nowych okoliczności i oczekiwań. Dzięki tym staraniom ta część systemu ochrony zdrowia na Podbeskidziu stale się rozwija oraz unowocześnia, tym samym poprawiając i zwiększając poziom bezpieczeństwa medycznego lokalnej społeczności. W tych wszystkich działaniach od początku zawodowej drogi, jest czynnym ratownikiem medycznym, dyżuruje, niosąc pomoc i ratując, żyjąc wyznawanymi wartościami. Ponadprzeciętne zaangażowanie zawodowe zaprezentował na polu walki z pandemią COVID-19 tworząc m.in. bezpieczne warunki pracy dla podległego personelu oraz uruchamiał dodatkowe zespoły ratunkowo-transportowo–wymazowe, w których również pełnił służbę. Oddany pracy, nie liczy i nie szczędzi swego czasu i zapału dla umacniania oraz budowy systemu ratownictwa medycznego w rejonie. Prezentuje i propaguje idee, że nie ma nic cenniejszego nad ludzkie zdrowie i życie. W tym duchu prowadzi również młode pokolenia ratowników medycznych kształtując postawy od praktyk i staży przez początki zatrudnienia. Człowiek, który łącząc życiowe pasje z zawodowymi, ratuje innych i buduje system służący tym najwyższym celom.
***
RATOWNIK MEDYCZNY PIOTR BIAŁOŃ
To wieloletni pracownik systemu Państwowego Ratownictwa Medycznego. Od 2009 roku jest zatrudniony na stanowisku ratownika medycznego w zespołach wyjazdowych Pogotowia Ratunkowego w Żywcu. Od 2015 roku pracuje na stanowisku instruktora na Wydziale Nauk o Zdrowiu Akademii Techniczno-Humanistycznej w Bielsku-Białej, gdzie prowadzi zajęcia na kierunkach Ratownictwo Medyczne oraz Pielęgniarstwo. W ramach pracy dydaktycznej kształci oraz podnosi kwalifikacje pracowników ochrony zdrowia, którzy rozpoczęli studia licencjackie. W ramach koła naukowego „Defibrylator”, przygotowywał studentów kierunku Ratownictwo Medyczne do Mistrzostw Polski Uczelni Medycznych w Ratownictwie Medycznym, gdzie trzykrotnie zajmowali I miejsce i czterokrotnie stawali na podium. Jest niezwykle aktywnym popularyzatorem i szkoleniowcem pierwszej pomocy wśród społeczeństwa i otoczenia gospodarczego regionu Podbeskidzia. W tym zakresie szczególnie aktywnie współpracuje z Beskidzką Grupą GOPR. Realizuje szkolenia z zakresu Kwalifikowanej Pierwszej Pomocy dla ratowników górskich, których głównym celem jest przygotowanie do niesienia pomocy w nagłych sytuacjach zagrożenia życia i zdrowia osób przebywających w górach, tym samym poprawia i wzmacnia bezpieczeństwo w tym obszarze. Aktywnie działa na rzecz profilaktyki oraz promocji zdrowia organizując warsztaty, z zakresu resuscytacji krążeniowo-oddechowej oraz stanów nagłego zagrożenia zdrowia i życia, dla młodzieży szkół licealnych. Odnosi sukcesy w zawodach w ratownictwie medycznym o randze międzynarodowej. Zajął II miejsce podczas X Międzynarodowych Zimowych Mistrzostwa w Ratownictwie Medycznym – Bielsko-Biała 2015 oraz III miejsce podczas IX Międzynarodowych Zimowych Mistrzostw w Ratownictwie Medycznym, Szczyrk 2014. Pełen zamiłowania i pasji do tego co robi. W tym duchu otworzył przewód doktorski z zakresu ratownictwa medycznego, aby nie tylko zgłębiać, ale i szeroko propagować, rozwijać i aktywnie wpływać na tę dziedzinę medycyny ratunkowej. Jest autorem i współautorem ponad 20 artykułów dotyczących postępowania ratunkowego w stanach zagrożenia zdrowia oraz życia. Prelegent na ogólnopolskich konferencjach naukowych. W pracy autorytet dla młodego pokolenia, otwarty, koleżeński i mocno zaangażowany w rozwój ratownictwa medycznego na Żywiecczyźnie. Doradza, wspiera, pomaga rozwijać żywieckie pogotowie. Jako ratownik medyczny, bardzo poważnie podchodzący do swoich obowiązków, żyje tym co robi, zawsze gotowy do niesienia pomocy, nieustannie chętny do przekazywania swojej wiedzy i dzielenia się doświadczeniem.
Faktycznie Pani doktor zasługuje na złota odznakę zwłaszcza za to: jak przyjeżdżając do pacjenta z udarem pyta po co nas Pani wzywała a potem nie bardzo wie gdzie z nim jechać