Porady i inspiracje

Co to jest ubezpieczenie na życie?

Kiedy wszystko idzie po naszej myśli, cieszymy się szczęśliwym życiem własnym i naszej rodziny. Zdecydowanie warto doceniać każdy dobry dzień, ale jednocześnie dobrze też zabezpieczyć się na wypadek tych negatywnych zdarzeń, do których może dojść w naszym życiu.

Ochronę ubezpieczeniową wykupujemy w przypadku naszych najcenniejszych dóbr, czyli samochodu czy domu. Najcenniejsze jest jednak życie, dlatego dobrym pomysłem jest zaopatrzenie się w ubezpieczenie na życie. Dlaczego warto się ubezpieczyć i komu może przydać się tego typu polisa?

Indywidualne ubezpieczenie z myślą o najbliższych

Ubezpieczenie na życie to ochrona w przypadku śmierci ubezpieczonego. W umowie znajdują się dokładne sumy ubezpieczenia, które zależne są od okoliczności śmierci właściciela polisy. W głównej mierze chronimy się od następstw nieszczęśliwych wypadków, a zatem najmniej oczekiwanych zdarzeń w naszej codzienności. Dla kogo przeznaczone są oferty ubezpieczenia na wypadek śmierci? Przede wszystkim jest to propozycja skierowana do osób, które posiadają rodzinę i są jej żywicielami. Jeżeli jesteśmy rodzicami, żyjemy w codziennej rutynie. Dzieci uczą się w szkole, my pracujemy, zarabiamy i utrzymujemy dom. Śmierć to niezwykle dotkliwe zdarzenie z emocjonalnego punktu widzenia, jednak równie poważne mogą być konsekwencje finansowe. Wystarczy wyobrazić sobie model małżeństwa z dwójką dzieci, w którym tylko jedna osoba dorosła pracuje. Wraz ze śmiercią żywiciela rodziny, reszta zostaje bez środków do życia. Pieniądze, jakie można otrzymać z racji odszkodowania, mogą pomóc zachować stabilność finansową, pozwolić przetrwać trudny okres żałoby, a potem pozwolić na łagodny start w nowej rzeczywistości. Ubezpieczenie zapewnia ochronę finansową na czasy, kiedy mało kto myśli o tym aspekcie związanym ze stratą członka rodziny.

O czym należy pamiętać, wybierając ubezpieczenie?

Zacząć należy od tego, że tzw. życiówka może mieć różne formy. Umowa może zawierać wyłącznie warunki związane z wypłatą odszkodowania w momencie śmierci ubezpieczonego, lub może być tzw. umowa na dożycie, która oznacza nie tylko ochronę bliskich, ale również gromadzenie kapitału, ponieważ po szczęśliwym dożyciu określonego wieku, pieniądze z opłacanych składek wracają do ubezpieczonego. To rozróżnienie wpływa naturalnie na wysokość składki. Umowy na dożycie zazwyczaj obejmują wyższe składki. Warto porównać różne oferty, wchodząc na stronę https://www.ubezpieczenie.com.pl/.

Niezwykle ważnym aspektem każdej umowy ubezpieczenia jest wysokość sumy ubezpieczenia. Warto na to zwrócić uwagę, wybierając polisę dla siebie. Jest to istotne, np. w sytuacji, kiedy rodzina spłaca kredyt hipoteczny. Wówczas warto ustalić sumę ubezpieczenia, która będzie adekwatna do potrzeb rodziny w momencie śmierci członka, który zarabia najwięcej i stanowi główne źródło dochodów w rodzinie. Wysokość składki ulegnie w takim przypadku zwiększeniu, jednak ochrona jest wówczas adekwatna do potrzeb oraz ewentualnych zobowiązań finansowych. Suma ubezpieczenia, jaką można często znaleźć w tzw. grupówkach w zakładach pracy to zazwyczaj kilkadziesiąt tysięcy złotych. Taka kwota jest jednak niewystarczająca, jeżeli nad pozostałymi członkami rodziny wisi widmo spłaty kredytu na 300 000 zł. Dlatego warto skonsultować się z odpowiednimi agentami, którzy przygotowują najbardziej dopasowaną ofertę do każdego klienta.

Ważnym zapisem umowy podstawowej jest kwestia osób uposażonych. W przeciwieństwie do prawa dziedziczenia majątku po śmierci, umowę ubezpieczenia realizuje się na podstawie zapisów w polisie. Tam ubezpieczony wskazuje dokładnie, komu mają zostać wypłacone pieniądze z polisy.

google_news