Wydarzenia Bielsko-Biała

W tym roku w bielskim szpitalu przyszło na świat 145 wcześniaków. Dziś ich święto

Zdjęcia: Szpital Wojewódzki w Bielsku-Białej

Od początku roku w Oddziale Patologii Noworodka Szpitala Wojewódzkiego w Bielsku-Białej leczonych było 200 dzieci. 145 z nich to wcześniaki, wśród których 50 urodziło się z masą ciała poniżej 1 500 gramów, a 23 noworodki miały masę ciała poniżej 1 000 g. Najmniejsza dziewczynka uratowana w tej placówce ważyła zaledwie 480 g. Właśnie dziś, 17 listopada, obchodzony jest Światowy Dzień Wcześniaka.

Według Światowej Organizacji Zdrowia – jak przypomina rzecznik szpitala Anna Szafrańska – wcześniak to dziecko urodzone między 22 a 37 tygodniem ciąży. Jest to niejednorodna grupa dzieci – obejmuje zarówno te, które rodzą się blisko terminu porodu (urodzone między 34 a 37 tyg. ciąży) jak i te, które są skrajnie niedojrzałe i trudne do utrzymania przy życiu – urodzone przed ukończeniem 28 tyg. ciąży, co odpowiada urodzeniowej masie ciała poniżej 1 000 g. Problemy medyczne, pielęgnacyjne i rokowanie co do przyszłego rozwoju różnią się w zależności od tego, jak wcześnie dziecko przyszło na świat. Skrajnie niedojrzałe noworodki wymagają intensywnego leczenia po porodzie i specjalnego postępowania od pierwszych chwil życia, wielu złożonych procedur medycznych oraz wielotygodniowego pobytu w oddziale.

Wcześniakom przypisano kolor fioletowy. W literaturze barwa ta dedykowana jest osobom wrażliwym i wyjątkowym. Fiolet symbolizuje także waleczność.

W Oddziale Patologii Noworodka Szpitala Wojewódzkiego pracuje zespół wysokiej klasy specjalistów, dzięki którym nawet najmniejsze noworodki szybciej dochodzą do zdrowia. Dr Danuta Zimmer, kierownik oddziału podkreśla, że lekarze mają coraz lepsze możliwości ratowania i leczenia wcześniaków, także tych najmniejszych i najciężej chorych. – Dysponujemy nowoczesnym sprzętem diagnostycznym i leczniczym, stosujemy najnowsze metody wentylacji i wspomagania oddechowego. Nasza praca skoncentrowana jest na rodzinie, od początku angażujemy rodziców w opiekę nad ich urodzonym przedwcześnie dzieckiem, dzięki temu mali pacjenci, którzy są leczeni na naszym oddziale nawet kilka miesięcy, wychodzą do domu w dobrym stanie – zapewnia

Wcześniaki, które opuszczają ten oddział nadal są pod opieką pracujących tu specjalistów w ramach działalności Poradni Patologii Noworodka, gdzie dzieci są regularnie badane i mają wykonywane badania kontrolne. – Maluchy objęte są również bezpłatnym programem lekowym profilaktyki zakażeń wirusem RS. Polega on na podawaniu dzieciom swoistej immunoglobuliny ludzkiej o nazwie paliwizumab. Wirus RS powoduje infekcje górnych i dolnych dróg oddechowych i jest szczególnie niebezpieczny dla dzieci urodzonych przedwcześnie. Może doprowadzić do zapalenia oskrzelików i płuc oraz ciężkich zaburzeń oddychania – wskazuje Danuta Zimmer.

google_news
5 komentarzy
najnowszy
najstarszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
dobrze wiedzieć
dobrze wiedzieć
2 lat temu

Na jaką ilość urodzeń te 145 wcześniaków?

Stefan.
Stefan.
2 lat temu

Mój syn 860g ,pozdrawiam cały oddział.

duma jest?
duma jest?
2 lat temu
Reply to  Stefan.

Ale jesteś zapewne dumny.

więcej 500+
więcej 500+
2 lat temu

Czekam kiedy ogłoszą Polski Dzień Dziecka In vitro.

Aga
Aga
1 rok temu
Reply to  więcej 500+

Wcześniak doucz się kto to jest bo chyba tak nie cierpi i nie jest w inkubatorze i****o