Recepta elektroniczna to elektroniczna wersja tradycyjnej recepty, którą można otrzymać na stronie https://e-recepta.net/recepta. Jest to bezpieczny i wygodny sposób na zdobycie potrzebnych leków. Liczne zmiany, jakie zaszły w receptach elektronicznych, świadczą o chęci dostosowania się do standardów europejskich i wprowadzenia nowych jakości w sektorze zdrowia.
Jak otrzymać receptę online?
Polecenie lekarzom zdalnego przepisywania leków przez Internet jest szczególnie atrakcyjnym rozwiązaniem dla pacjentów, którzy chorują przewlekle, lecz skończyły im się lekarstwa. W takich sytuacjach nie jest wymagana konsultacja w stacjonarnym gabinecie, a wszystko można bezpiecznie zrobić online lub za pomocą teleporady. Lekarze specjaliści, dysponując dokumentacja z przebiegiem historii choroby pacjenta, są w stanie przepisać mu odpowiednie leki. Osoby starsze, które są daleko od miasta i nie mają możliwości podróżowania, często korzystają z przepisów przez Internet. Również w nagłych przypadkach teleporada staje się wybawieniem, gdy trzeba zdobyć leki po normowanych godzinach pracy lekarzy.
Czym jest e-recepta?
Recepta elektroniczna praktycznie nie różni się od recepty pisemnej. Zawiera personalia osoby, dla której lek jest przepisany, a także informacje o samym leku, w tym sposób dawkowania, oraz informację o dacie ważności recepty. Na e-recepcie zobaczymy dane podmiotu upoważnionego za wydanie e-recepty, którą możemy dostać na maila lub SMS-em.
Wydawanie recept online
Recepta online wystawiana przez lekarzy pracujących w podmiotach upoważnionych do wystawiania e-recept jest w pełni respektowanym dokumentem w formie elektronicznej, spełniającym wymogi prawne. Spełnia wszystkie kryteria standardowej recepty wystawianej podczas indywidualnej wizyty w gabinecie lekarskim i ma taki sam status. Dzięki temu można ją zrealizować w dowolnej aptece działającej w Polsce, o ile lek jest dostępny. W tym celu wystarczy podać czterocyfrowy kod przesłany e-mailem, SMS-em lub znajdujący się na Internetowym Koncie Pacjenta, podać go w aptece podczas procesu zakupu z numerem PESEL nasz lub innej osoby, w której imieniu kupujemy medykament.
Jak wystawić e-receptę online bez IKP?
Nawet jeśli nie masz IKP, nadal możesz korzystać z e-recept online. Jest to bardzo praktyczne, bezpieczne i szybkie rozwiązanie, z którego warto skorzystać, jeśli do wystawienia recepty nie jest wymagana stacjonarna wizyta w gabinecie lekarskim. Nic dziwnego, że recepty online wystawiane przez Internet spotkały się z entuzjazmem pacjentów; pomagają zaoszczędzić czas przeznaczony na dojazd do przychodniu lub gabinetu, oczekiwania na przyjęcie, nie wspominając już o pieniądzach i nerwach.
Jak działa e-recepta online?
Choć e-recepta znalazła swoje zastosowanie w praktycznej walce z pandemią, wiemy, że zostanie z nami na długo ze względu na usprawnienie całego sektora medycznego, jak i pozytywny wpływ na pojedyncze osoby, czyli pacjentów. Po ustaleniu naszej tożsamości w czasie telekonsultacji odbędzie się szczegółowy wywiad, w którym na podstawie uzyskanych informacji o chorobie i stanie zdrowia może być wystawiona recepta przez Internet. Możemy być pewni całkowicie indywidualnego podejścia skoncentrowanego na naszych potrzebach i oczekiwaniach jako pacjentów. Telekonsultacje to uregulowana prawnie i zatwierdzona przez Ministerstwo Zdrowia, lekarzy i pracowników służby zdrowia forma badania, po którym lekarz ma uprawnienia do wystawienia recepty zawierającej potrzebne nam farmaceutyki.
Korzystanie z recept elektronicznych online jest również bardzo praktyczne dla farmaceutów odpowiedzialnych za realizację recept w aptekach. Zamiast często trudnej do odczytania nazwy leku, otrzymują wystandaryzowany dokument cyfrowy z odpowiednio zapisanymi informacjami, co skraca czas realizacji wydania właściwego leku Wyeliminowane jest również ryzyko zagubienia recepty, ponieważ recepty elektroniczne można wydrukować w dowolnym momencie z konta osobistego pacjenta. Usługa jest wygodna i dostosowana do jego potrzeb.
Jak działają recepty online?
Recepty recept elektronicznych online realizowane są w procesie telekonsultacji. To praktyczna forma porady lekarskiej rekomendowana przez Sanepid i Narodowy Fundusz Zdrowia dla bezpieczeństwa badania osób, które ze względu na złe samopoczucie i niepewność co do objawów wolą pozostać w domu. Zdalna konsultacja to praktyczne rozwiązanie dla pacjentów, którzy kontynuują leczenie u lekarza, który ma dostęp do całej dokumentacji medycznej, a także może pomóc osobom borykającym się z kłopotliwymi schorzeniami. Dialog przebiega przyjaznej i bezstresowej atmosferze. Podstawą diagnozy i leczenia jest szczegółowy wywiad lekarski, wywiad chorobowy oraz aktualne objawy.
Usługa jest wygodna i dostosowana do potrzeb pacjenta. Podczas rozmowy lekarz wysłucha potrzeb, pozna chorobę i dolegliwości oraz udostępni platformę do wystawiania e-recept online na wybrane przez nas leki. Po konsultacji przeprowadzi konsultację telefoniczną w dogodnym dla Ciebie terminie.
Na jakie choroby mogę zamówić receptę online?
Wypisywanie recept przez Internet jest bardzo praktycznym rozwiązaniem w przypadku wielu przewlekłych oraz wtedy, gdy pacjenci muszą przyjmować określone, stałe leki. Powiedzmy, jeśli przyjmujemy leki na nadciśnienie, dość łatwo powinniśmy otrzymać e-recepte. Wiele osób jest zmuszonych do przyjmowania określonych leków od momentu postawienia diagnozy do końca życia. Ponieważ recepty mają krótki czas ważności (30 dni od daty wystawienia lub daty wskazanej przez lekarza), pacjenci cierpiący na przewlekłe choroby muszą regularnie zwracać się do lekarzy z prośbą o wystawienie recepty na następny miesiąc. Recepty online oszczędzają czas zarówno pacjentów, jak i lekarzy, bez konieczności umawiania się na wizytę w powyżej zaistniałych okolicznościach. Inne przykłady chorób przewlekłych, które można leczyć podczas absencji, to astma i depresja. Z tego typu usług mogą również skorzystać kobiety, które regularnie stosują hormonalną antykoncepcję.
Materiał partnerski