Ile wody potrzebują sadzonki pomidorów? Jak często podlewać pomidory tuż po umieszczeniu w ziemi i później, żeby zapewnić sobie mnóstwo owoców?
Pomidory znajdują się w czołówce roślin o szczególnych wymaganiach. Potrzebują określonego stanowiska, temperatury, ilości wody i nawozów. Masz już przygotowane miejsce w swoim ogrodzie albo na tarasie dla sadzonek pomidorów? To teraz sprawdź, ile razy w tygodniu trzeba je podlewać, żeby się nie zmarnowały. Powiemy Ci też, jak opiekować się już wyrośniętymi krzaczkami, żeby letnia aura nie dała im się we znaki.
Podlewanie sadzonek pomidorów w ogrodzie – nie żałuj im wody
Na start rozsady potrzebują dużych ilości wody. Podlewanie głębokie dwa razy w tygodniu zapewni odpowiednie nawilżenie gleby i sprawi, że woda dotrze do korzeni, a tym samym odżywi całą roślinę. Używaj czystej wody, choć niekoniecznie zimnej. Na koniec spulchnij nieco ziemię – będziesz miał pewność, że woda równomiernie wsiąknęła w podłoże. Pamiętaj też, żeby podlewać sadzonki punktowo – tuż przy ziemi.
Ile wody wypiją owocujące krzaczki w ogrodzie?
Dojrzewające pomidory nie potrzebują już dużych ilości wody, trzeba jednak podlewać je co dwa dni. W tym przypadku również wyłącznie tuż przy korzeniu. Warto dopilnować regularnych dostaw wody, bo to właśnie dzięki temu owoce pomidorów nabierają soczystości i kolorów. W upalne dni starannie dobieraj pory podlewania. Najlepiej robić to, kiedy słońce nie razi intensywnie, czyli tuż po jego wschodzie albo podczas zachodu. Promienie słoneczne skupiające się na kroplach wody mogą powodować poparzenia krzaków, co znacznie je osłabi a nawet sprawi, że obumrą.
Jeśli lato jest deszczowe albo zdarzają się obfite ulewy, wówczas dopasuj częstość podlewania do tych warunków – przelanie pomidorów również jest niebezpieczne dla ich zdrowia.
Podlewanie pomidorów w szklarni – uprawy w podwyższonej wilgotności
W pomieszczeniu zamkniętym otoczonym folią panuje całkiem inne środowisko niż na otwartej przestrzeni. Nawet regularne wietrzenie nie sprawia, że mikroklimat znacząco się zmieni. Poziom wilgotności jest o wiele wyższy od tego na zewnątrz, dlatego uprawy szklarniowe podlewa się rzadziej – tutaj stosujemy duże ilości wody, ale podajemy je co 4 czy 5 dni.
W przypadku pomidorów ogrodowych mokre liście mogą skutkować poparzeniem słonecznym. A co ze szklarniowymi? Z uwagi na wysoką temperaturę i wilgotność na dodatkowo nawilżonych liściach rozwiną się pleśnie, grzyby i rozgoszczą patogeny. Dlatego też uważaj, dokąd kierujesz strumień wody i rób to jak najbliżej przyziemnej części łodygi.
Pomidory na własnym balkonie – jak podlewać rośliny w doniczkach?
Donice i skrzynie mają ograniczone miejsce, a przez niewielką ilość podłoża ich korzenie bardzo szybko wysychają. Potrzebują najczęstszego podlewania ze wszystkich typów upraw – zwykle co drugi dzień, zwłaszcza jeśli panuje wysoka temperatura. Tutaj również uważaj na palące słońce i dostarczaj wodę w czasie, kiedy nie ma już ryzyka poparzenia liści, owoców i łodyg.
Naturalne środki dla zielonych liści i kolorowych owoców
Oprócz podlewania istotne jest również podawanie nawozów, zwłaszcza w formie płynnej. Dzięki temu rośliny przyswajają wszystkie substancje mineralne potrzebne im do wzrostu, m. in. magnez, żelazo, azot i krzem. Wybieraj naturalne preparaty, dzięki którym Twoje owoce pozostaną naturalne i zdrowe. Większość z nich przygotujesz sam – wystarczą zioła, woda i kilka dni cierpliwości. Wyciągi do podlewania ze sfermentowanej pokrzywy, skrzypu czy mniszka lekarskiego świetnie wpływają na jakość pomidorów, a gnojówka z pokrzywy chroni je przed atakami szkodników, takich jak mszyce.
Zamów sobie rzadkie i najpopularniejsze odmiany pomidorów na nowy sezon
Sadzonki zacznij gromadzić już w drugiej połowie kwietnia. Zaplanuj najbliższy sezon w ogródku, szklarni albo na balkonie i sprawdź, ile odmian zmieścisz. Uprawiaj zioła i owoce: pomidory, cukinie i dynie dzięki ofercie produktów dla ogrodników dostępnej w sklepie Niezłe Ziółko. Klienci obcojęzyczni znajdą sadzonki na niemieckojęzycznej stronie sklepu Setzlingeonline.de, gdzie sadzonki różnych garunków pomidorów znajdą pod kategorią Tomaten-Setzlinge. 2 rodzaje? 3? A może 10, żeby spróbować wszystkiego, co tylko chcesz? Z iloma odmianami wystartujesz w tym roku? Znajdź swoje smaki i posadź to, co lubisz.