Nieznacznymi ruchami na rynku pracy w regionie żegnamy powoli 2022 rok. Stopa bezrobocia utrzymuje się na poziomie 5 procent. Co jeszcze wynika z najnowszych statystyk opublikowanych przez Powiatowy Urząd Pracy w Cieszynie?
W listopadzie, bo za ten miesiąc cieszyński urząd przygotował najświeższy raport, zarejestrowanych było 3136 osób bezrobotnych. To o dwie osoby więcej niż w październiku. Niewiele różnią się od siebie także statystyki dotyczące liczby osób zarejestrowanych w danym miesiącu – w październiku było ich 418, w listopadzie 407. Podobnie z liczbą osób bezrobotnych wyłączonych z ewidencji, było ich kolejno 407 i 405. Za to nieco większy ruch widoczny był w liczbie ofert pracy i miejsc aktywizacji zawodowej. W październiku było ich 279, a w listopadzie 354, o 75 więcej.
Agencje pracy tymczasowej poszukiwały w naszym regionie 200 monterów pojazdów i urządzeń transportowych oraz po 30 pracowników linii produkcyjnej automotive i pomocniczych robotników przemysłowych. Przemysł jest w ogóle dominującym działem gospodarki jeśli chodzi o liczbę wolnych stanowisk pracy w regionie. Dalej są usługi – 32, turystyka i gastronomia – 16. W listopadzie żaden z pracodawców w regionie nie powiadomił oficjalną drogą o zamiarze dokonania zwolnień grupowych w swojej firmie.
Zasiłki dla osób bezrobotnych otrzymuje w powiecie cieszyńskim 411 osób, w tym 249 kobiet. Wśród osób bezrobotnych w naszym regionie, 792 stanowią osoby liczące mniej niż 30 lat, a 863 mają więcej niż 50. Sporą grupę w kartotekach Powiatowego Urzędu Pracy w Cieszynie stanowią osoby długotrwale bezrobotne. W listopadzie było ich 1647. Długotrwałe bezrobocie jest wyzwaniem dla rynku pracy. Bezrobotni, zaliczani do tego grona, stanowią jedną z najtrudniejszych grup pod względem aktywizacji zawodowej. Zgodnie z ustawą o promocji zatrudnienia i instytucjach rynku pracy, bezrobotna długotrwale jest osoba pozostająca w rejestrze urzędu pracy łącznie przez ponad 12 miesięcy w okresie ostatnich dwóch lat, z wyłączeniem czasu odbywania staży czy przygotowania zawodowego. Osoby te są również bezrobotnymi znajdującymi się w szczególnej sytuacji na rynku pracy. Oznacza to, że mogą mieć większe niż przeciętne trudności ze znalezieniem zatrudnienia. Z liczącej w listopadzie 1647 grupy osób długotrwale bezrobotnych w powiecie cieszyńskim, 51 podjęło zatrudnienie. Większość z tych osób, 44, znalazło miejsca pracy niesubsydiowane przez urząd pracy, czyli niedotowane, a cztery, co ciekawe, zdecydowały się na założenie własnej działalności gospodarczej. Ponadto 14 osób rozpoczęło szkolenia bądź staże.
Jeśli chodzi o zatrudnienie obcokrajowców, w listopadzie do Powiatowego Urzędu Pracy w Cieszynie wpłynęły 54 wnioski o rejestrację oświadczeń o zamiarze zatrudnienia cudzoziemca, 146 powiadomień o powierzeniu pracy obywatelom Ukrainy oraz wydano 275 informacji starosty o braku możliwości zaspokojenia potrzeb kadrowych. To tzw. test rynku pracy, który jest obowiązkowym załącznikiem do wniosku o wydanie długoterminowego zezwolenia na zatrudnienie oraz o legalizację pobytu cudzoziemca.