Dokładnie dziś mija rocznica uzyskania przez Białą praw miejskich. Dokument w tej sprawie podpisany przez króla August II Mocnego datowany jest właśnie na 9 stycznia 1723 roku.
Wcześniej Biała była jednym z przysiółków znacznie większego i starszego Lipnika. W momencie nadania jej praw miejskich, granicząca bezpośrednio (przez rzeką) ze znacznie większym i bogatym Bielskiem, Biała zaczęła się szybko rozrastać i rozwijać gospodarczo.
Samodzielnym miastem (w okresie międzywojennym nosiło nazwę Biała Krakowska) była do 1951 roku, kiedy to Bielsko i Białą scalono w jeden organizm administracyjny. Władze stolicy Podbeskidzia uroczyste obchody dzisiejszej rocznicy zaplanowały na później. Ma to być jedna z atrakcji tegorocznych Dni Bielska-Białej. Do tego czasu gotowy ma być już modernizowany od ponad roku plac Wojska Polskiego, czyli dawny rynek w Białej. To tam ma być świętowany jubileusz miasta, które – w gruncie rzeczy – już nie istnieje.
Miasto Biała położone na granicy Małopolski z austriackim Śląskiem, w starostwie lipnickim ,województwie krakowskim, prężny ośrodek kulturalny i przemysłowy Małopolski Zachodniej,ostoja polskości.Obecnie teren poddany intensywnej hanysyzacji.Więcej informacji na facebookowej stronie stowarzyszenia regionalnego Beskidzki Dom
Jeśli nie istnieje to po co świętować, ostatnie świętowanie w 1951 r. Nikt też nie świętuje województwa bielskiego.
Województwo bielskie zostało zlikwidowane,natomiast Biała została połączona z Bielskiem i zachowała swoją podmiotowość ,chociażby w podwójnym herbie miasta czy w nazewnictwie typu Bialski Klub Sportowy.Zamiast bzdety oglądać i potem bzdury wypisywać trzeba trochę historii poczytać
Robote trza zrobić, a i narżnąć pod drzwiami. Nie po nauki my tu przybyly.
Histeryków mamy dość, oglądanie tyż potrzebne jest, dla jednego bzdetów, dla drugiego nie