Wybór sposobu ogrzewania domowych pomieszczeń oraz podgrzewania ciepłej wody użytkowej to podstawowy problem dla większości gospodarstw domowych, zarówno dla nowopowstałych obiektów, jak i tych poddanych termomodernizacji. Fakt ten nie jest dziełem przypadku. Rosnące ceny ogrzewania materiałami opałowymi oraz coraz wyższy koszt prądu sprawia, że wielu z nas poszukuje pewnych oszczędności. Jeszcze do niedawna będące nowinką techniczną pompy ciepła w naszym kraju coraz śmielej wchodzą do coraz większej liczby domowych gospodarstw i jak się okazuje, nie bez powodu. Dużym kłopotem jest niestety podjęcie decyzji na temat dobrego urządzenia. W tym właśnie dzisiaj pomożemy.
Czym są pompy ciepła?
Pompa ciepła to urządzenie służące do podgrzewania ciepłej wody użytkowej oraz ogrzewania domowych pomieszczeń. Ma, w przeciwieństwie do wielu pozostałych źródeł ciepła, marginalny wpływ na środowisko naturalne, a jeśli zdecydujemy się na jej zasilenie zieloną energią – to w zasadzie zerowy. Niestety dla większości osób w dalszym ciągu są zbyt kosztowne w zakupie, lecz realne korzyści wynikające z ich eksploatacji są na tyle duże, że warto się na nie zdecydować w praktycznie każdym przypadku. Co ciekawe, obecnie działa wiele programów i dotacji rządowych oraz pozarządowych, które wspierają proces konwersji na zielone źródła energii, czyli odnawialne.
Pompy ciepła występują w kilku wariantach, różniących się przede wszystkim źródłem dolnym. Czym ono jest? Ze źródła dolnego przetłacza się dane medium w kierunku źródła górnego. Za medium w przypadku pomp ciepła odpowiada po prostu ciepło, wyciągnięte bezpośrednio z jednego lub kilku różnych odnawialnych źródeł energii. Pompa może być montowana w gruncie, w wodzie lub generować ciepło wskutek jego pobierania z powietrza. Warto wiedzieć, że źródła dolne są chłodne, a już z całą pewnością znacznie chłodniejsze niż źródła górne, którymi jest obieg grzewczy w danym obiekcie oraz obieg podgrzewania ciepłej wody użytkowej.
Nowoczesne pompy ciepła – zalety
Nowoczesne pompy ciepła cechują się wieloma zaletami, przez które sięgają po nie także najbardziej wymagający inwestorzy z całego kraju. Jeszcze przed zakupem i wyborem konkretnego modelu warto poznać wszystkie szczegóły dotyczące pompy ciepła – opinie pozytywne na temat tych urządzeń wynikają między innymi z tego, że są:
- Ekologiczne – w przypadku zasilania ich za pomocą OZE (Odnawialnych Źródeł Energii) uzyskujemy w zasadzie zeroemisyjny sposób ogrzewania domowych pomieszczeń.
- Wysoce wytrzymałe – urządzenia są przewidziane do ciągłej pracy przez wiele lat, a w jej trakcie nie ma potrzeby przeprowadzania praktycznie żadnych zabiegów konserwacyjnych.
- Bezpieczne – w stosunku do innych źródeł energii, pompy ciepła do ogrzewania domu nie potrzebują do pracy ognia, iskier oraz kontrolowanego spalania różnorodnych paliw i materiałów opałowych.
Czym cechują się najlepsze pompy ciepła?
Dobór pompy ciepła ma kluczowe znaczenie dla efektywności jej pracy, dlatego warto skorzystać z pomocy specjalistów, którzy będą w stanie podsunąć urządzenie spełniające wszelkie potrzeby danego gospodarstwa domowego. Najlepsze pompy ciepła do ogrzewania domu mają kilka cech wyróżniających je na tle urządzeń nieznanych, pochodzących od niszowych i mało popularnych producentów.
- COP – parametr określający bardzo precyzyjnie realną wydajność urządzenia, dlatego powinien mieć decydujący wpływ na wybór określonej pompy. Wpływa głównie na miesięczne koszty eksploatacji oraz stosunek ciepła wytworzonego przez urządzenie w porównaniu do ilości energii zużytej do jej wyprodukowania i rozdysponowania. Im ten parametr jest wyższy, tym mniejsze koszty czekają domowników na przestrzeni wielu kolejnych dziesięcioleci.
- EEL – kolejny równie istotny parametr, który jednak odpowiada wyłącznie za pobór energii przez urządzenie. To informacja, dzięki której dowiesz się, ile prądu pobierze pompa w trakcie pracy.
- QHP – to parametr, którym można dokładnie określić ilość ciepła wytworzonego przez dane urządzenie. Należy go precyzyjnie dopasować do kubatury budynku, jego izolacji termicznej i wielu innych zmiennych.
- Rodzaj czynnika chłodniczego – warto postawić na urządzenia zawierające ekologiczne czynniki chłodnicze, które są nie tylko efektywne w swojej pracy, lecz także bezpieczne w razie ich nagłego wycieku czy chęci zmiany pompy na nową. Dobrze sprawdza się dla przykładu czynnik o nazwie kodowej R290.
- System kontroli automatycznej – nowoczesne i najlepsze pompy ciepła są często wyposażone w specjalne elektroniczne systemy dbające o to, aby pompa działała zawsze w optymalnych warunkach i generowała właściwą ilość ciepła w danym obiekcie.
- Hałaśliwość – dobór pompy ciepła ma ogromne znaczenie nie tylko w kontekście jej wydajności, lecz także w kwestii komfortu domowników, którzy nie powinni odczuwać negatywnych skutków jej użytkowania. Nowoczesne pompy ciepła są obecnie bardzo ciche i generują jedynie niewielki szum.
W przygotowaniu artykułu pomogli specjaliści z firmy SyntezaOZE, oferującej profesjonalne doradztwo oraz montaż pomp ciepła. Warto sprawdzić jej ofertę oraz poznać wszystkie zalety na tle pozostałych firm działających w szeroko pojętej branży odnawialnych źródeł energii.