ATH spełnia wszystkie kryteria niezbędne do tego, by stać się uniwersytetem. – To pozwala na podjęcie realnych działań dotyczących przekształcenia Akademii Techniczno-Humanistycznej w Bielsku-Białej w Uniwersytet Bielsko-Bialski – twierdzi rektor uczelni Jacek Nowakowski.
Ostateczna ocena ewaluacji, czyli oceny dyscyplin naukowych, trafiła na biurko rektora z Ministerstwa Edukacji i Nauki. Ocenie ministerstwa podlegają między innymi indywidualne osiągnięcia pracowników uczelni, reprezentujących daną dyscyplinę. Poszczególne dyscypliny naukowe ocenia się w pięciostopniowej skali – A+ (najwyższa ocena), A, B+, B albo C (najniższa ocena). ATH ma 10 dyscyplin naukowych, które podlegały ocenie.
W ubiegłym roku pięć dyscyplin uzyskało ocenę co najmniej B+ (językoznawstwo, inżynieria materiałowa, inżynieria mechaniczna, literaturoznawstwo, nauki o zarządzaniu i jakości). Pozostałe pięć (inżynieria lądowa i transport, inżynieria środowiska, górnictwa i energetyka, informatyka techniczna i telekomunikacyjna, nauki o zdrowiu oraz pedagogika) uzyskało ocenę B.
Określenie “uniwersytet” jest zastrzeżone dla uczelni posiadającej kategorię naukową A+, A albo B+ w co najmniej sześciu dyscyplinach. ATH odwołała się od decyzji w dyscyplinach, w których otrzymała ocenę B. Odwołanie okazało się skuteczne, uczelnia otrzymała właśnie ostateczne wyniki ewaluacji: ATH ma wszystkie dziesięć dyscyplin naukowych na odpowiednim poziomie – językoznawstwo z oceną A, a pozostałe dziewięć na B+.
– Uzyskanie odpowiednio wysokich kategorii naukowych pozwala na podjęcie realnych działań dotyczących przekształcenia Akademii Techniczno-Humanistycznej w Bielsku-Białej w Uniwersytet Bielsko-Bialski – stwierdził w liście napisanym na tę okazję rektor uczelni dr hab. inż. Jacek Nowakowski, prof. ATH.