W połowie 2021 roku, po blisko 2,5 roku prac, oddano do użytku kompletnie przebudowany czterokilometrowy odcinek ulicy Cieszyńskiej. Była to wówczas największa inwestycja drogowa w Bielsku-Białej. Jej realizacji pochłonęła 150 milionów złotych.
W ciągu zmodernizowanego odcinka powstały dwa przejścia podziemne. Przy czym jedno – na wysokości osiedla Wojska Polskiego – wybudowano od zera. Drugie – w centrum Wapienicy – istniało już wcześniej, lecz w trakcie prac drogowych zostało całkowicie przebudowane.
– Zdaniem mieszkańców projekt przebudowy ulicy Cieszyńskiej powinien przewidywać wyposażenie przejścia w dźwig osobowy – przyznał niedawno bielski radny, Konrad Łoś, zastanawiając się jednocześnie, z jakich to przyczyn tego typu urządzeń nie przewidziano w ramach tak potężnej inwestycji. Windy znacznie ułowiłyby bowiem życie osobom starszym, zniedołężniałym czy obarczonych niepełnosprawnościami.
Odpowiedź Ratusza na jego wątpliwości była krótka i rzeczowa. – Projekt rozbudowy ulicy Cieszyńskiej konsultowany był z Powiatową Społeczną Radą do spraw Osób Niepełnosprawnych przy Prezydencie Miasta Bielsko-Biała, która nie wniosła uwag w zakresie infrastruktury w przejściach podziemnych – odpisał radnemu zastępca prezydent miasta Przemysła Kamiński.
W projekcie przewidziano jedynie podjazdy i rampy dla wózków, i takie też rozwiązanie zostało wdrożone. Przy czym – wynika z deklaracji władz miasta – przejścia zostaną dodatkowo oznakowane, w tym liniami ostrzegawczymi ułatwiającym korzystanie z nich osobom niedowidzącym i niewidomym. Drogowcy nie przewidują jednak (przynajmniej na razie) – wynika z odpowiedzi wiceprezydenta – wykonanie tam wind osobowych. Warto nadmienić, że takie urządzenia transportowe montowane z myślą o ludziach starszych i niepełnosprawnych nie są jeszcze w Bielsku-Białej standardem, jeśli chodzi o przejścia podziemne czy inne – powiedzmy – terenowe bariery architektoniczne występujące w przestrzeni miasta. Choć nie są też rzadkością. Windy osobowe działają chociażby w przyjściu podziemnym pod ulicą Piastowską (na wysokości dworca autobusowego) czy pod ulicą Żywiecka (na wysokości dawnego hotelu Magura), a także w ciągu ulicy Przechód w centrum miasta.
Z dwojga złego lepszy brak windy niż brak podjazdu. Podjazdem na wózku wyjedzie się zawsze. Windą tylko wtedy gdy winda działa.
Ratusz powołuje się na tajna Radę Społeczna, może by tak podać kto “tworzy” pseudo Radę której NIE Dbałość o sprawy niepełnosprawnych w BB widać na każdym kroku. Jakoś nie można się dogrzewać składu Tzw. Rady.. Ja rozumiem że w mieście BB “muszą” ja tworzyć akolici prezydenta (pozal się Boże) ale niech mają odrobinę odwagi i się “ukarzą” tfu, tfu pokarzą. Kiedyś niepełnosprawni próbowali zmusić poprzedniego prezydenta do przejazdu wózkiem z Ratusza na Plac Wolności. Prezydent uciekł przez okno w starym ratuszu. Jego następca, no cóż “ma” podobnie dużo odwagi cywilnej. Jak powiedział klasyk: …”w Polsce stanowiska polityczne w samorządzie to… Czytaj więcej »
Zrobili schody dla pieszych, przejście dla inwalidów i ścieżkę rowerową, a i tak barany wszystkie chodzą po ścieżce dla rowerów
Winda na PL. CHROBREGO TO POMYŁKA CZYNNA PRZEZ TRZY DNI W TYG. CIĄGLE ZEPSUTA, KTO TO ROBIL, ŻE TAK SPARTACZYL TAK WYGLĄDAJĄ BIFOWY A PO DRUGIE GDZIE SA PRAWDZIWI ARCHITEKCI , TERAZ TO WYKSZTAŁCENI PO ROKU, ZA OCZNIE TACY WYKSZTAŁCENI.
Ty to chyba ZA KURY wykształcony jesteś. Gdybyś był wykształcony, choćby ZA OCZNIE, nie miałbyś odwagi wypowiadać się publicznie.
A kimże jasnie pan jest ze mu broni wypowiadać się publicznie?
Znalazl sie wyksztalcony cenzor!
Wszyscy wiedzą, że to ekspert, a odważny jest do wypowiadania się publicznie ponad miarę, wykształcony za oscypki. To nieskończona mądrość, jak nie przyłoży komuś – źle się czuje.
Ty chyba tez
Nie ekspert a znający życie, lubiący ludzi. I też widzi, że “Leni mieszkaniec” czemuś nie lubi architektów
Mow za siebie
To samo dotyczy i Ciebie, stajesz w obronie “Leni mieszkaniec” a ten przewinie.
przewinia
Znalazl sie nauczyciel zalosny
Na wyższym poziomie się nie da
Dla ciebie i tak juz za wysoki
Do Tadeusza: ty wykształcenia nawet nie zdobyłeś za masło czy kury bo wtedy uczą podstaw pisowni a ty podstawy nie wiesz bo nie umiesz napisać nawet słowa ZAOCZNIE. Wstyd za takich wykształconych nieuków
Nie bądź dla imiennika taki surowy, tym bardziej dla eksperta. Napisał przemyślnie “zaocznie” nie łącząc “za” z resztą. Dlaczego?, a bo w tym jest myśl eksperta, po to jest oddzielnie aby ktoś nie pomylił z “naocznie”.
Czyli “za” a nie “na”
Do przemyślnie zamierzone: takich ekspertów to tylko wyuczyła jedna elita kiedyś dawno temu rządząca a jeśli ten “ekspert” jest młody to jego idolami są rządzący obecnie bo tylko oni są w stanie wyszkolić takich orłów
Pierwotnie przebudowa Cieszyńskiej miała kosztować 80 mln zł ( na tyle opiewała oferta najtańszego wykonawcy) niestety przez protesty mieszkańców inwestycja była opóźniona kilka lat, a cena wzrosła do 150 mln, zatem na windy już nie starczyło, to kto i do kogo ma teraz pretensje? Mieszkańcy?
Tutaj akurat “pretensje” ma pan redaktor z kierunku radnego, Ratusz powołuje się na konsultującą niewinną Powiatową Społeczną Radę.
Jakoś w innych przejściach podziemnych dla pieszych w centrum Bielska windy funkcjonują, a przejścia te modernizowano na długo przed przebudową Cieszyńskiej.
Taaa, szczególnie na Karpackim pod Al.Andersa fajnie windy jeżdżą;)
Kiedy był konsultowany projekt, nie było jeszcze ustawy o dostępności, jak w socjaliźmie: wybudowali, będą za chwilę przerabiali. Ta odpowiedź Ratusza krótka ale nie do końca rzeczowa.