Relokacja maszyn przemysłowych to operacja, która zwykle wymaga znacznego nakładu środków i zaangażowania różnych specjalistów. Jest tak szczególnie wówczas, gdy przewóz sprzętów realizowany jest na dużą odległość. Sprawdź, dlaczego przenoszenie urządzeń warto powierzyć fachowcom.
Relokacja maszyn przemysłowych to skomplikowane przedsięwzięcie
Jeśli interesuje Cię relokacja maszyn i urządzeń przemysłowych, pamiętaj, że trzeba ją przeprowadzić sprawnie, efektywnie oraz bezpiecznie. Tylko wówczas możliwe będzie zmieszczenie się w założonym harmonogramie, a także limicie wydatków. Nie jest to łatwe, gdyż wymaga odpowiedniej wiedzy i doświadczenia.
Relokacja maszyn może być realizowana w zróżnicowanych warunkach. Często wiąże się z przewozem sprzętu do innego państwa czy na inny kontynent, a także organizacją transportu ponadnormatywnego. Wywołuje to konieczność:
- skompletowania niezbędnych dokumentów, na przykład celnych, co wymaga znajomości przepisów prawnych obowiązujących w wielu krajach,
- synchronizacji przewozu drogowo-morskiego, w tym pod kątem dokonania wcześniejszego bookingu u armatora, aby samochody ciężarowe nie stały bezczynnie w porcie.
Relokacja maszyn przemysłowych to wymagająca pod kątem logistycznym oraz technologicznym operacja. Dlatego zawsze, bez względu na odległość, na jaką jest realizowany przewóz, czy liczbę urządzeń warto powierzyć jej wykonanie wyspecjalizowanej firmie, na przykład Inrel. Jej pracownicy mają niezbędne doświadczenie i wiedzę, co gwarantuje wysoką efektywność tego typu przedsięwzięcia.
Relokacja maszyn przemysłowych wymaga odpowiedniej koordynacji
Na fakt, że relokacje maszyn przemysłowych zawsze powinny być powierzane fachowcom, wpływa to, że taka operacja składa się z wielu etapów. Konieczne jest ich zsynchronizowanie, aby nie doszło do przestojów i powstania opóźnień.
Zadania realizowane podczas przenoszenia elementów linii przemysłowych to:
- zaprojektowanie całej operacji, w tym pod kątem harmonogramu i kosztów,
- demontaż maszyn oraz ich zabezpieczenie na czas transportu,
- załadunek sprzętów, a także ich przewóz w miejsce docelowe,
- rozładunek, instalacja maszyn oraz ponowne uruchomienie linii.
Szczególne wyzwania wiążą się z odpowiednim zabezpieczeniem ładunku, aby nie doszło do jego uszkodzenia w trakcie transportu, na przykład w wyniku korozji albo niekontrolowanego przemieszczania się w kontenerze. Wymaga to zastosowania odpowiednich środków – trzeba świetnie orientować się w tym, które z dostępnych na rynku są skuteczne. Pracownicy specjalistycznej firmy mają taką wiedzę.
Efektywna relokacja maszyn przemysłowych jest możliwa wyłącznie dzięki odpowiednim zasobom ludzkim i materiałowym
Jeśli planujesz przeniesienie elementów linii przemysłowej, pamiętaj, że wymaga to zgromadzenia wielu zasobów. Konieczny jest wykwalifikowany personel, grupa składająca się między innymi z elektryków, hydraulików i ślusarzy, a także inżyniera, sprawującego nadzór nad całym projektem.
Ważne jest ponadto zastosowanie specjalistycznego sprzętu. Relokacja maszyn przemysłowych powinna opierać się na przykład na tych urządzeniach, dzięki którym sprzęty zostaną szybko i bezpiecznie załadowane na samochody ciężarowe. Chodzi o:
- wózki widłowe,
- rolki transportowe z własnym napędem,
- podnośniki powietrzne.
W celu odpowiedniego zabezpieczenia ładunku należy wykorzystać wytrzymałe materiały oraz skuteczne środki. Chodzi na przykład o antykorozyjne sklejki i smary, a także skrzynie transportowe z czujnikami temperatury czy przechyłu.
Relokacje maszyn przemysłowych wymagają zaangażowania specjalistycznego sprzętu. W celu załadowania urządzeń na samochody ciężarowe stosuje się wózki widłowe, które przydają się również w trakcie prac w miejscu docelowym.
Relokacja maszyn przemysłowych w każdym przypadku powinna zostać wykonana przez profesjonalistów. Dzięki ich dużemu doświadczeniu i wiedzy, a także stosowaniu adekwatnych rozwiązań technologicznych cała operacja przebiegnie sprawnie i bez zakłóceń.