W czwartek zebrani na uroczystościach pogrzebowych pożegnali Dominika Dubiela, muzealnika, społecznika, byłego dyrektora Muzeum Zofii Kossak. Posiadał bogaty życiorys zawodowy w placówkach związanych ze Śląskiem Cieszyńskim, dlatego przytaczamy go tutaj szerzej.
Jak biegły konkretne koleje losu fotografika, powiadomiło o tym Muzeum Śląska Cieszyńskiego, którego też był pracownikiem.
Dominik Dubiel ((1947-2023), zmarł 14 maja. Uznawany był przez współpracowników za człowieka szerokich horyzontów i wielorakich zainteresowań, społecznika.
Związał się z Cieszynem, chociaż urodzony był w Le Creusot we Francji w 1947 roku. Zawodowe życie rozpoczął od pracy w ZME Celma w Cieszynie (1965-1978), przez Budopol w Ustroniu (1978) i Przedsiębiorstwo Informatyki Przemysłu Budowlanego w Bielsku Białej (1979-1985), gdzie zapoznał się z raczkującą w Polsce komputeryzacją.
Pracę w cieszyńskim muzeum rozpoczął w lipcu 1984 roku. Podjął się trudnego zadania reorganizacji i prowadzenia pracowni fotograficznej oraz dokumentowania bieżących wydarzeń społeczno-kulturalnych Cieszyna i Śląska Cieszyńskiego. Jego prace w znaczący sposób wzbogaciły zasoby Działu Fotografii oraz dokumentowały życie kulturalne ówczesnego Cieszyna. To je, mu w 1984 roku przypadł zaszczyt złożenia zdjęć w bani, montowanej na wieży ratuszowej. W tym czasie pełnił również funkcję kierownika działu oświatowego, koordynując pracę przewodników. Jako muzealny specjalista od fotografii, aktywnie uczestniczył w powstaniu w roku 1989 Stowarzyszenia Historyków Fotografii w Warszawie, wchodząc w skład jego pierwszego zarządu. Był autorem licznych artykułów z zakresu fotografii, w tym o dziejach cieszyńskich warsztatów fotograficznych i historii Cieszyńskiego Towarzystwa Fotograficznego.
We wrześniu 2004 roku objął kierownictwo Muzeum Zofii Kossak-Szatkowskiej w Górkach Wielkich, gdzie pracował do września 2017 roku, kiedy to przeszedł na emeryturę. Był to bardzo dobry czas porządkowania zbiorów góreckich i ich powiększania. Współpraca z rodziną Zofii Kossak, jej córką i wnuczką oraz fundacją jej imienia pozwoliła na uregulowanie wielu kwestii organizacyjnych placówki. Aktywność Dominika Dubiela doprowadziła również do odzyskania pięciu muzealnych „Kossaków”, skradzionych w 1993 roku.
Oprócz sumiennej i aktywnej pracy zawodowej Dominik prowadził bogate życie społeczne. Przez 17 lat kierował kółkiem fotograficznym dla dzieci w Cieszyńskim Centrum Kultury. Był członkiem Cieszyńskiego Towarzystwa Fotograficznego i jego długoletnim Prezesem. Uczestniczył w ponad 100 wystawach fotograficznych w kraju i za granicą. Współtworzył znany w całej Polsce Cieszyński Klub Hobbystów wraz z jego słynnymi Targami Staroci. Współuczestniczył w powstaniu w 2003 roku dziecięcej Grupy Artystycznej „Tęcza”, odnoszącej znaczące międzynarodowe sukcesy plastyczne. Udzielał się jako instruktor oraz wykładowca fotografii m.in. w Policealnym Studium w Bielsku-Białej i na Wydziale Radia i Telewizji Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach.
Jego zasługi doceniono m.in. Medalem z okazji 150-lecia Fotografii i 1200-lecia Cieszyna oraz ministerialną odznaką „Zasłużony Działacz Kultury”. W 2010 roku Minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego przyznał mu brązowy Medal „Zasłużony Kulturze Gloria Artis”.
– Dominiku! Dziękujemy Ci za lata cieszyńskie i lata góreckie! Za współpracę i za zaangażowanie! Jeżeli tam, gdzie jesteś, nie znajdziesz intrygujących staroci ani ciekawych eksponatów, to poczekaj na nas, kiedyś tam wszyscy dotrzemy i razem zbudujemy piękne Muzeum. – takimi słowami pożegnali go byli i obecni pracownicy Muzeum Śląska Cieszyńskiego w Cieszynie wraz z Oddziałami w Górkach Wielkich, Wiśle i Skoczowie.