Książnica Cieszyńska w Cieszynie zdecydowała się przedłużyć czas trwania wystawy „Jeden rok, wiele początków. Wiosna Ludów na Śląsku Cieszyńskim”. Cieszącą się zainteresowaniem ekspozycję można oglądać do 30 czerwca br.
Mimo że Wiosna Ludów rzadko pojawia się w głównym nurcie popularyzacji historii w Polsce, stanowi niezwykle ważną kartę w dziejach. Dlaczego rok 1848 uważany jest za przełom? Na to pytanie starają się odpowiedzieć autorzy najnowszej wystawy w Książnicy Cieszyńskiej – Agnieszka Laskowska i Maksymilian Stańczak, którzy prezentują wydarzenia rozgrywające się 175 lat temu oraz ich następstwa. Zrewolucjonizowały one bowiem Europę Środkową, w tym także Śląsk Cieszyński, determinując dalszy bieg dziejów naszego regionu.
Wystawa „Jeden rok, wiele początków. Wiosna Ludów na Śląsku Cieszyńskim” powstała w oparciu o XIX-wieczne dokumenty zgromadzone w Książnicy Cieszyńskiej m.in. w zespole archiwaliów Polskiego Towarzystwa Ludoznawczego oraz pochodzące z tego samego okresu materiały rękopiśmienne, głównie o charakterze wspomnieniowym. Wśród dokumentów i ogłoszeń ogólnopaństwowych przeważają druki polskojęzyczne publikowane w Galicji. Ze zbioru archiwaliów PTL wykorzystane zostały natomiast pochodzące z okresu Wiosny Ludów druki ulotne, głównie afisze, odezwy oraz dokumenty propagandowe. Ilustracją przebiegu tytułowych wydarzeń stał się ponadto materiał kartograficzny oraz ikonograficzny pochodzący ze zbiorów Książnicy Cieszyńskiej oraz Muzeum Śląska Cieszyńskiego.