Porady i inspiracje Bielsko-Biała Cieszyn Czechowice-Dziedzice Żywiec Sucha Beskidzka Wadowice Oświęcim

Które polskie miasta warto odwiedzić?

Warszawa to największe miasto w Polsce i stolica państwa. To tętniąca życiem metropolia europejska, zamieszkała przez ponad 1,8 mln mieszkańców. Miasto łączące w sobie wiele wieków historii z nowoczesnością. Warszawa położona jest nad brzegami “królowej polskich rzek”, czyli Wisły. Strzeże go umieszczona w herbie Warszawska Syrenka. Rzeka jest od wieków miejscem spotkań, zabaw czy rekreacji mieszkańców. Dziś nowoczesne Bulwary Wiślane, zwłaszcza w okresie letnim, przyciągają zarówno mieszkańców jak i turystów do licznych barów i restauracji. Drugi brzeg to naturalna, piaszczysta plaża i tereny rekreacyjne, gdzie można rozwijać swą aktywność fizyczną m.in. na licznych ścieżkach rowerowych.

Stolica Polski jest miejscem gdzie wyraźnie można poczuć ponad 700-letnią historię tego miejsca. To miasto królów z ich rezydencjami: Zamkiem Królewskim i słynną Kolumną Zygmunta, Pałacem Na Wyspie czy pałacem w Wilanowie. Niemal całkowicie zniszczona podczas II wojny światowej Warszawa została starannie odbudowana – również na podstawie obrazów Canaletta – co zostało docenione na świecie. Dziś cała warszawska Starówka jest włączona na listę światowego dziedzictwa UNESCO i jest jedynym takim miejscem na mapie Europy. Historię miasta można poznać w jedynym takim Muzeum Powstania Warszawskiego czy Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN. Aby znaleźć dawnego ducha Warszawy można pojechać m.in. na Pragę, gdzie zachowały się niektóre oryginalne kamienice, z podwórkami i kapliczkami. Osoby wybierające się do stolicy Polski mogą sprawdzić aktualne propozycji na tani nocleg.

Warszawa jest siedzibą najważniejszych polskich władz, uczelni wyższych, teatrów, interaktywnych muzeów. Miasto biznesu z wysokimi wieżowcami i apartamentowcami, nowoczesną infrastrukturą lotniczą, kolejową i drogową. To równocześnie strefa relaksu z rozległymi parkami, gdzie można odetchnąć jak dawni władcy np. w Łazienkach Królewskich. To niepowtarzalne, nowoczesne, europejskie miasto, pełne swoistej energii i charakteru.

Wypoczynek w Zamościu? To miasto-twierdza

Zamość to niewielkie miasto w południowo-wschodniej Polsce, w woj. lubelskim. Położone nieco na uboczu jest jedną z największych perełek w kraju. Założone przez hetmana Jana Zamoyskiego ponad 600 lat temu jest wybudowane na wzór włoskich miast. Otoczony, wielokrotnie modernizowanymi murami obronnymi, zachowanymi do dziś, stanowi przykład miasta idealnego, twierdzy niezdobytej ani przez wojska Chmielnickiego ani przez najeźdźców Potopu Szwedzkiego.

Miasto nazywane jest perłą renesansu. Jego Rynek Główny zbudowany na planie kwadratu, został zaprojektowany przez włoskiego architekta Bernardo Morando. Centralną budowlą zamojskiego rynku jest Ratusz z kamiennymi, półkolistymi schodami – częstym miejscem zdjęć nowożeńców i wspaniałym punktem widokowym na cały plac. Dookoła stoją kolorowe, bogato zdobione, piętrowe kamienice z podcieniami. Na parterze znajdują się lokale usługowe, a wyżej mieszkalne – to nie zmieniło się od wieków.  Na szczególną uwagę zasługuje Kamienica Ormiańska – symbol wielokulturowości Zamościa. W jej progach znajduje się restauracja, w której można spróbować specjałów ormiańskiej kuchni. W kamienicy obok znajduje się muzeum, w którym można poznać bogatą historię miasta. Ulice mają kształt szachownicy, prowadzą do mniejszych Rynków: Solnego i Wodnego, renesansowej Katedry – gdzie pochowani są fundatorzy Zamościa i ich potomkowie, czy Synagogi – najlepiej zachowanej późnorenesansowej budowli w Polsce. Całość otoczona majestatycznymi murami obronnymi robi ogromne wrażenie. Miasto Zamość jest centrum kulturalnym, w jego murach odbywają się koncerty, festiwale teatralne czy taneczne. Otaczający Stare Miasto park pozwala odpocząć po zwiedzaniu, a dodatkową atrakcją jest zamojski ogród zoologiczny, jedyny w tej części kraju. Zamość to również doskonała baza wypadowa na Roztocze dla miłośników piękna dzikiej przyrody. Zbudowane na wzór włoskich miast jest unikatem w skali kraju, wpisanym na listę UNESCO.

Oglądanie filmów? Tylko w Łodzi

Miasto Łódź, położone w centrum kraju trzecie co do wielkości miast w Polsce. Znane jest przede wszystkim z Łódzkiej Szkoły Filmowej im. L. Schillera, kształcącej aktorów, operatorów filmowych i reżyserów, pracujących nie tylko w kraju ale i za granicą. Plan filmowy wielu produkcji, znana z filmu na podstawie adaptacji powieści Władysława Reymonta “Ziemia obiecana”.  Ale Łódź to nie tylko plan filmowy, to przede wszystkim miasto przemysłowe. Świadectwo czasów, pomnik XIX wieku kiedy to rozwijały się prężnie manufaktury m.in. rodzin  Schillerów, Scheiblerów, Poznańskich. Miasto 4 kultur, gdzie swoje interesy prowadzili Polacy, Niemcy, Żydzi i Rosjanie. Miasto włókiennicze z ogromnymi fabrykami, osiedlami dla robotników i specjalnych dla nich szpitalami oraz ogromnymi, bogatymi pałacami ich właścicieli.

Główną arterią Łodzi jest bardzo długa ulica Piotrkowska, wiodąca od Placu Wolności z pomnikiem Tadeusza Kościuszki i Kościołem Ewangelickim, aż do Placu Niepodległości. Ta licząca ponad 4 km ulica to w większej części deptak, przy którym tętni życie towarzyskie miasta, jest to ulica słynnych łódzkich pubów, restauracji czy kin. To tu odbywają się najważniejsze imprezy w mieście, zarówno w dzień jak i w nocy. Niedaleko znajduje się ulica Gdańska, przy której do dziś stoją wille i pałace z lat świetności miasta. Największym z nich jest pałac Karola Poznańskiego, który został przekształcony w muzeum. W jego fabrykach znajduje się obecnie nowoczesne centrum handlowe nawiązujące do historii tego miejsca.

Łódź to także miasto zieleni, ogromne parki zapewniają wytchnienie mieszkańcom od zgiełku wielkiego miasta. Dziś Łódź to przede wszystkim miasto uniwersyteckie, rzesze studentów z całego kraju i świata mogą chłonąć niepowtarzalną atmosferę tego miejsca, na co dzień przebywając w mieście przemysłowym, wśród oryginalnej architektury starych, dziś już nieczynnych, fabryk – symbolu wielkiego bogactwa i myśli technicznej XIX-wieku.

Jeśli szukasz innych wrażeń możesz sprawdzić także noclegi nad morzem lub agroturystykę w Sztutowie oraz noclegi nad jeziorem Solina.

google_news