Czy twój kontrahent stał się niewypłacalny? Będąc wierzycielem, zdecyduj się na wystąpienie do sądu z wnioskiem o ogłoszenie jego upadłości. Mimo że od 2020 roku procedura jest uproszczona, to jednak ustawodawca zapewnił wierzycielom szereg narzędzi, dzięki którym ogłoszenie jej nie oznacza niemożliwości dochodzenia roszczenia. Czy przeprowadzenie postępowania upadłościowego jest korzystne dla wierzycieli i dłużników?
Upadłość dłużnika – podstawowe informacje
Upadłość dłużnika jest procedurą, którą może wszcząć wierzyciel lub dłużnik wtedy, kiedy dłużnik staje się niewypłacalny. Polega na tym, że wszyscy wierzyciele mogą wspólnie dochodzić należności. Ogłoszenie upadłości jest możliwe, jeśli zaistnieją co do tego przesłanki:
- Dłużnik jest niewypłacalny, czyli utracił zdolność do wykonywania swoich wymagalnych zobowiązań, jeśli opóźnienie w spłacie przekracza trzy miesiące lub gdy jego zobowiązania przekraczają wartość jego majątku, a stan ten utrzymuje się przez okres dwudziestu czterech miesięcy;
- Dłużnik posiada majątek, który pozwala na zaspokojenie kosztów postępowania sądowego;
- Dłużnik ma wielu wierzycieli;
Przeprowadzenie postępowania upadłościowego jest korzystne ponieważ pozwala na oddłużenie dłużnika. Ponadto jest przeprowadzane w stosunku do wszystkich wierzycieli, a nie tylko jednego. Tak, jak jest w przypadku egzekucji komorniczej.
Czym się różni upadłość konsumencka od gospodarczej?
Przed 2020 rokiem upadłość konsumencka mogła być przeprowadzana tylko w stosunku do osób, które nie były osobami fizycznymi prowadzącymi działalność gospodarczą. Po nowelizacji przepisów od 24 marca 2020 roku mogą skorzystać z niej także osoby prowadzące działalność gospodarczą. Dotyczy to jednak tylko tych przedsiębiorców, którzy wpisani są do Centralnej Ewidencji Działalności Gospodarczej (CEIDG).
Głównym celem ogłoszenia upadłości konsumenckiej przedsiębiorcy jest jego oddłużenie. Natomiast celem upadłości gospodarczej jest nakierunkowanie dłużnika na spłatę wszystkich zobowiązań i zaspokojenie wierzycieli. Postępowanie upadłościowe w trybie przedsiębiorcy zostanie przeprowadzone, jeśli dłużnik ma przynajmniej dwóch wierzycieli, z kolei w przypadku upadłości konsumenckiej dłużnik może mieć tylko jednego wierzyciela.
Co jeszcze zmieniło się dla przedsiębiorców po nowelizacji przepisów?
Znowelizowane Prawo Upadłościowe wprowadziło więcej zasad upadłości konsumenckiej. Do najważniejszych z nich należą:
• Postępowanie upadłościowe stało się tańszym i mniej skomplikowanym rozwiązaniem. Uchylono sankcję za niezgłoszenie upadłości firmy;
• Przedsiębiorca może skorzystać z ochrony warunków mieszkaniowych. Oznacza to, że w przypadku gdy w skład masy upadłościowej wejdzie nieruchomość to oprócz zaspokojenia wierzycieli, po jej sprzedaży dłużnik otrzyma sumę, która umożliwi mu wynajęcie mieszkania przez okres dwóch lat;
• Dla osób zadłużonych korzystniejsze jest doprowadzenie do kilkumiesięcznego planu spłaty niż poddanie się egzekucjom komorniczym. Sąd ogłaszając harmonogram spłaty zadłużenia, bierze pod uwagę sytuację osobistą upadłego przedsiębiorcy.
Dlaczego ogłoszenie upadłości dłużnika jest korzystne dla wierzycieli?
Upadłość dłużnika może być korzystnym rozwiązaniem nie tylko dla dłużników, ale i wierzycieli z kilku powodów. Po pierwsze, w transakcjach handlowych nie uczestniczy już kontrahent, który jest nierzetelny. Po drugie, wierzyciele, składając wniosek o upadłość dłużnika, mogą zmobilizować go do szybszej spłaty zadłużenia. Zdarza się, że dłużnik sprawia wrażenie niewypłacalnego, a po rozpoczęciu procesu upadłościowego, spłaca swoje zobowiązanie, ponieważ obawia się braku możliwości zarządzania swoją firmą.
Potrzebujesz pomocy? Skorzystaj z Vindicat
Im szybciej rozpoczniesz proces windykacji, tym masz większe szanse na odzyskanie długu. Jeżeli chcesz uniknąć sytuacji, w których będziesz zmuszony do podjęcia radykalnych działań, skorzystaj z aplikacji Vindicat. To system, który pozwala na monitorowanie i odzyskiwanie należności. Narzędzie wspiera działania przedsiębiorców w trzech obszarach: prewencyjnym, windykacji polubownej i windykacji sądowo-komorniczej.