20 ważnych postaci dla historii Wisły znalazło się na tablicach, które stanęły w przestrzeni centrum miasta. To forma upamiętnienia i przypomnienia osób ze świata literatury, nauki czy muzyki, które zaznaczyły swój ślad w dziejach perły Beskidów, miały wpływ na jej rozwój czy rozpoznawalność.
Wśród upamiętnionych znalazły się postaci Juliana Ochorowicza, Bolesława Prusa, Marii Konopnickiej, Gustawa Morcinka, Stanisława Hadyny czy Jana Sztwiertni, a także zmarłego trzy lata temu Jerzego Pilcha.
– Są to osoby, które bardziej lub mniej, ale wpłynęły na to, jak Wisła wygląda dzisiaj. Ich dorobek naukowy czy kulturowy jest rozpoznawalny w Polsce, a letniskowa, turystyczna Wisła na pewno zyskała na wzajemnych relacjach – mówi burmistrz Wisły, Tomasz Bujok.
– Pomysł stworzenia szlaku zrodził się w mojej głowie, gdy wczytałem się w życiorys Juliana Ochorowicza i osób, które wokół siebie zgromadził i zapraszał do Wisły. Lista nazwisk była konsultowana z różnymi środowiskami, ale liczę, że w toku dalszych dyskusji i wędrowania szlakiem, powstawać będą kolejne tablice z sylwetkami osób, które na takie uhonorowanie zasługują. Szlak nie jest tematem zamkniętym, wręcz przeciwnie. Wisła jest miastem, które ma jeszcze wiele ciekawych tajemnic i wspaniałych miejsc do odkrycia. Zapraszamy nowych odkrywców do eksploracji naszego miasta i jego okolic – mówi Sebastian Chachołek, pomysłodawca szlaku i kustosz Muzeum Magicznego Realizmu – Ochorowiczówka w Wiśle.
Uroczyste otwarcie szlaku nastąpiło dziś przy tablicy Jana Kropa, znajdującej się na skwerze w samym centrum, tuż przy rynku. Dokonali tego wspólnie burmistrz Tomasz Bujok i Sebastian Chachołek.
Jak odnaleźć wszystkie tablice? Najlepiej przemierzając szlak z aplikacją KompasGO, która prowadzi nas od jednej do drugiej tablicy i w ten sposób żadnej z nich się nie pominie. Biogramy osób, które znalazły się na Szlaku Odkrywców Wisły oraz informacje o samym szlaku znajdują się na stronie www.odkrywcywisly.pl