Porady i inspiracje

Górskie survivalowe ABC- jak radzić sobie w trudnych sytuacjach?

Rearview shot of a male hiker with a backpack sitting on top of the mountain after morning hike admiring the view copyspace travelling

Górskie wyprawy, choć emocjonujące i niezwykle satysfakcjonujące, są bardzo niebezpieczne, szczególnie wtedy, gdy nie podchodzimy do tego wyzwania z odpowiednią dawką pokory. Nieszczęśliwe wypadki na szlakach zdarzają się codziennie, a my powinniśmy wiedzieć, jak reagować, a przede wszystkim unikać takich scenariuszy. Jak radzić sobie w trudnych sytuacjach podczas wycieczki w góry?

Podstawowe informacje o kryzysowych sytuacjach w górach – jak wezwać pomoc?

Złamaliśmy nogę na wymagającym szlaku? Natrafiliśmy na turystę poturbowanego przez spadające kamienie z góry? Ktoś poślizgnął się na mokrym kamieniu przez brak odpowiednich butów, dostępnych na https://www.zbrojownia.pl/obuwie/wojskowe? A może byliśmy świadkami osunięcia się śniegu? To sytuacje, z których ciężko nam będzie wyjść samodzielnie.

Co nam zatem pozostaje? Wezwać pomoc. To niezwykle istotne, by w obliczu zagrożenia, dużych emocji, jakie towarzyszą takim zdarzeniom wiedzieć, gdzie zwrócić się o pomoc. Na szczęście TOPR z roku na rok wprowadza nowe innowacje w zakresie wzywania pomocy i dzisiaj mamy kilka rozwiązań tego problemu. Przede wszystkim telefon bezpośrednio do dyspozytora TOPR. Jeśli jednak nie zdążyliśmy sobie go zapisać, wystarczy wykręcenie uniwersalnego numeru alarmowego 112. W szybki sposób połączenie zostanie przekierowane do ratowników, którzy przejmą całą akcję. Od kilku lat dostępna jest także dedykowana aplikacja mobilna. Jej użytkowanie jest bardzo intuicyjne. Aplikacja Ratunek została zaprojektowana w taki sposób, by trzykrotne naciśnięcie ikonki automatycznie wysyła informację o naszym położeniu i stanie naładowania baterii. Pamiętajmy, by przed wyjściem w góry zainstalować aplikację – to może uratować życie.

Zgubiłem szlak – co teraz?

Choć szlaki w Tatrach i innych polskich górach są doskonale oznakowane, nie możemy wykluczyć scenariusza, w którym zabłądzimy. Czy to uzasadniony powód do wzywania pomocy? Zanim zdecydujemy się na telefon do służb lub skorzystanie z aplikacji, warto na chwilę przystanąć i przeanalizować swoją pozycję.

Gdzie ostatnio widzieliśmy oznaczenie szlaku? To być może ostatnia chwila, w której podążaliśmy oficjalną ścieżką. Zamiast panikować i od razu wezwać śmigłowiec, spróbujmy odwrócić swoją trasę, wracając po własnych śladach. Latem to proste – znacznie większym wyzwaniem będzie znalezienie szlaku zimą. Kolejny krok to weryfikacja swojego położenia w nawigacji – być może mamy wgrane szlaki i ze swojej pozycji łatwiej będzie nam znaleźć odpowiednie miejsce, w którym zabłądziliśmy?

Co wziąć w góry by poczuć się pewniej?

Odpowiednie wyposażenie to klucz do spokojnej, bezpiecznej wyprawy w góry. Bez względu na to, w które partie się wybieramy, obowiązkowo weźmy ze sobą odpowiednią kurtkę, spodnie dostępne pod adresem https://www.zbrojownia.pl/odziez/meska/spodnie i buty.

Nie zapominajmy o kasku, kijkach trekkingowych, które łatwo spakować do wysokiej jakości plecaka https://www.zbrojownia.pl/plecaki-turystyczne, a także rakach, kasku i czekanie, gdy czeka nas wspinanie się w warunkach nieco bardziej ekstremalnych. Woda, jedzenie, latarka i termos z ciepłym napojem – to kolejne elementy wyposażenia, które z pewnością doceniamy i które mogą okazać się ogromnym wsparciem dla napotkanych na drodze piechurów, którzy doświadczają problemów.

google_news