Dziś w Wyższej Szkole Ekonomiczno-Humanistycznej w Bielsku-Białej miała miejsce konferencja naukowa „Współczesna rola i zadania samorządu terytorialnego”. Już pierwsze z zaplanowanych wydarzeń – interdyscyplinarny panel naukowy – przyciągnęło tłum słuchaczy w tym młodzież licealną, przedstawicieli działających na terenie miasta stowarzyszeń oraz lokalnych samorządowców. Z uwagi na znakomitych prelegentów oraz poruszane przez nich tematy dyskusja była bardzo wciągająca i – co warto podkreślić – wyjątkowo pouczająca.
Spotkanie prowadziła Michalina Batóg – magister nauk politycznych, psychodietetyczka i edukatorka żywieniowa, członkini Polskiego Towarzystwa Polityki Społecznej oraz parlamentarnego zespołu ds. cukrzycy. Jej gośćmi byli: Alina Bednarz – radna Sejmiku Województwa Śląskiego, wiceprzewodnicząca komisji Zdrowia i Spraw Społecznych, inicjatorka powołania i przewodnicząca komisji Równego Traktowania, Dialogu Obywatelskiego i Wielokulturowości, Waldemar Skrzypczak – generał broni, oficer dyplomowany wojsk pancernych i zmechanizowanych. W 1976 roku rozpoczął służbę w Wojsku Polskim. W latach 2006-09 pełnił stanowisko dowódcy Wojsk Lądowych oraz Jacek Szołtysek – profesor zwyczajny nauk ekonomicznych, logistyk, kierownik Katedry Logistyki Społecznej Uniwersytetu Ekonomicznego w Katowicach, członek Komisji Transportu Polskiej Akademii Nauk, radny miasta Mysłowice, zasiada także w Zespole ds. Nowoczesnej mobilności Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii.
Uczestnicy panelu wypowiadali się i dyskutowali między innymi na temat odpowiedzialności samorządów, o etyce i „uczciwości” w ich działaniu czy wyzwaniach jakie stoją przed samorządami. Dużo miejsce w dyskusji poświęcono sprawom: ochrony zdrowia, edukacji, transportu publicznego czy bezpieczeństwa mieszkańców w ujęciu roli jaką w tych kwestiach odgrywają i mogą odegrać lokalne samorządy.
W drugiej części konferencji przewidziano czas na indywidualne wystąpienia prelegentów. Wśród zaproszonych do wypowiedzi w tej części gości znaleźli się, naukowcy zajmujący szeroko rozumianą problematyką samorządową i społeczną, studenci a także praktycy samorządowcy jak chociażby Dominik Pawiński, skarbnik miasta Bielska-Białej.
To nie pierwszy już raz gdy WSEH podejmuje dyskusję na temat roli samorządu terytorialnego jako formy władzy publiczne. Uczelnia organizowała już w przeszłości podobne konferencje i spotkania. Taka działalność stanowi wyraz dobrowolnego zaangażowania szkół wyższych w promowanie zrównoważonego rozwoju i społecznej odpowiedzialności.
– Samorząd terytorialny w Polsce odpowiedzialny jest za realizację znaczącej części zadań publicznych. Pozyskiwanie oraz wydatkowanie środków publicznych, którymi dysponują samorządy, wymaga dokładnej analizy, z uwagi na fakt, że finanse są szczególnym zasobem, umożliwiającym zaspokojenie stale rosnących potrzeb mieszkańców gmin, powiatów i województw. Istotną kwestią jest także społeczna odpowiedzialność administracji publicznej, a zwłaszcza organów jednostek samorządu terytorialnego, ponieważ jej misją jest realizacja potrzeb społecznych – przybliżają potrzebę podejmowania tego typu tematów w publicznym dyskursie organizatorzy konferencji. Podkreślają przy tym, że jednym z celów konferencji było zaprezentowanie aktualnych wyników badań oraz dyskusję na temat współczesnej roli samorządu terytorialnego oraz omówienie jego zadań ukierunkowanych w dużym stopniu na efektywne wykorzystanie zasobów w trudnych, nieprzewidywalnych czasach przy stale zmieniających się trendach społeczno-gospodarczych.