Planując inwestycję w fotowoltaikę, zazwyczaj automatycznie zakładamy, że montaż paneli słonecznych będzie miał miejsce na dachu. I choć faktycznie fotowoltaika na dachu w wielu przypadkach okazuje się opcją optymalną, w niektórych sytuacjach eksperci zalecają montaż paneli na gruncie – czyli w przydomowym ogrodzie. Oto wszystko, co musisz wiedzieć o fotowoltaice w ogrodzie!
Fotowoltaika w ogrodzie – kiedy paneli nie można zamontować na dachu?
Fotowoltaika w ogrodzie jest zazwyczaj traktowana jako alternatywa dla montażu paneli na dachu. Ma to miejsce w sytuacji, gdy fotowoltaika na dachu zostaje uznana za nieefektywną – czyli przede wszystkim wtedy, gdy dach jest ukierunkowany na północ. Efektywność inwestycji na dachu mogą też obniżać różnego rodzaju nieregularności dachowe, co występuje np. w przypadku dachów wielopołaciowych.
Jak przyznają eksperci z firmy https://instalacjefotowoltaiczne.com/, także inne czynniki mogą powodować, że montaż paneli na dachu nie będzie optymalnym rozwiązaniem. Chodzi tu np. o inwestycje na południu kraju, gdzie występują duże opady śniegu. Zaleganie śniegu na panelach może obniżać ich efektywność, a częste czyszczenie paneli może być problematyczne.
Zalety fotowoltaiki w ogrodzie
W tym kontekście warto zwrócić uwagę na montaż paneli na gruncie – tym bardziej że fotowoltaika w ogrodzie ma swoje zalety. Do najważniejszych atutów tego rozwiązania należy uznać:
- brak ograniczeń wynikających z konstrukcji dachu – montaż paneli na gruncie pozwala uniezależnić instalację od konstrukcji dachu. W ten sposób bez ograniczeń można zwrócić panele w optymalnym kierunku: południowym, południowo-wschodnim lub południowo-zachodnim;
- możliwość rozbudowy – montując panele na dachu, zawsze będziemy ograniczeni jego powierzchnią. Przydomowy ogród – choć również ma swoje ograniczenia – zazwyczaj daje znacznie większe możliwości pod kątem potencjalnej rozbudowy instalacji;
- łatwy dostęp do paneli – panele stojące na gruncie są łatwe w konserwacji i czyszczeniu, bez konieczności wchodzenia na dach.
O czym trzeba pamiętać?
Jak widać, fotowoltaika w ogrodzie ma swoje zalety, jednak trzeba pamiętać o potencjalnych utrudnieniach. Panele mogą zajmować sporo miejsca, więc są dobre raczej do większych ogrodów. Dodatkowo warto mieć na uwadze zmieniające się otoczenie – drzewa znajdujące się w sąsiedztwie z czasem urosną, a na sąsiednich działkach mogą powstać nowe budynki.
Najlepiej zatem skonsultować inwestycję ze specjalistami, takimi jak firma Elektro Control. Więcej informacji na temat fotowoltaiki znajdziesz na stronie https://instalacjefotowoltaiczne.com/jak-wytworzyc-prad-na-potrzeby-gospodarstwa-domowego/.
Znam caly schemat działania, bo bardzo konkretnie mi Hymonie mi wytłumaczyli przed założeniem. Nie trzeba wszystkiego wiedzieć od razu, konsultant odpowiada na wszystkie pytania juz na etapie zainteresowania w ogole taka inwestycja.