Przed nami czas świątecznych zakupów. Boże Narodzenie to doskonała okazja, aby móc obdarować naszych najbliższych prezentami oraz zrobić „nieco większe” niż zazwyczaj, zakupy spożywcze. Aby nie wpaść w pułapkę nieumiarkowana, ograniczyć wydawanie pieniędzy i zwiększoną w tym czasie, produkcję odpadów, podpowiadamy kilka pomysłów, które warto wcielić w życie, zanim dopadnie nas „zakupowe szaleństwo”.
Kiedy myślimy o prezentach dla naszych najbliższych, zawsze chcemy kupić coś, co będzie naj…- najlepsze, największe lub będzie tego najwięcej. W tych wszystkich „naj” warto również wziąć pod uwagę jeszcze jedno – najtrwalsze. Unikajmy prezentów (np. zabawek) jednorazowych, które po chwili użytkowania będą odpadem. Wybierajmy takie, które posłużą nam na długi czas. I takie, które nie zdublują się z rzeczami, które już są w domu. Ciekawym pomysłem, który z powodzeniem funkcjonuje, są tzw. „nierzeczowe prezenty”. To może być voucher na udział w jakimś wydarzeniu, bilet na mecz, do teatru, kina czy na koncert. Można śmiało stwierdzić, że jest to alternatywa dla standardowych prezentów, ponieważ zamiast rzeczy, ofiarujemy wspomnienia, wrażenia, czy wspólnie spędzony czas. A co za tym idzie, również nie generujemy potencjalnych odpadów.
Ze świętami związane są również zakupy spożywcze. Często narzekamy, że ugotowaliśmy za dużo, że jedzenie się marnuje i po czasie musimy je wyrzucić. Może warto zacząć od dobrego zaplanowania zakupów oraz podziału w rodzinie, kto jest odpowiedzialny za przygotowanie danej potrawy. Wówczas mamy pewność, że dania się nie powtórzą, ani nie zostaną ugotowane w nadmiarze. Podczas zakupów w sklepie dobrze jest mieć ze sobą listę zakupów oraz wybierać te produkty, które mają dłuższy termin ważności, tak abyśmy mogli wykorzystać je nawet po świętach. Jeśli już jednak okaże się, że mamy tych potraw w nadmiarze, warto sprawdzić, czy w okolicy nie działają „jadłodzielnie”, lub tzw. „lodówki społeczne”, których ideą jest przede wszystkim niemarnowanie jedzenia. Pamiętajmy, najlepszym sposobem jest przygotowanie potraw w zgodzie z zasadą: „gotować tyle, ile jesteśmy w stanie zjeść”.
W wirze świątecznych przygotowań warto jest więc wziąć po uwagę perspektywę, ile odpadów podczas świąt możemy wytworzyć i już teraz dobrze zaplanować nasze wydatki i działania, tak aby było to z korzyścią nie tylko dla najbliższych czy naszego portfela, ale również dla środowiska.