Złoto jako bezpieczna przystań w burzliwych czasach gospodarczych
Rosnąca niepewność na rynkach międzynarodowych sprawia, że inwestorzy „uciekają” w złoto. Drogocenny kruszec cieszy się dużym powodzeniem zarówno osób najzamożniejszych, jak i tych dysponujących mniejszymi oszczędnościami. Złoto to bowiem stabilna wartość, cechująca się wzrostową tendencją. Kruszec doskonale spisuje się zatem przy zabezpieczaniu kapitału w burzliwych czasach gospodarczych.
Złoto, czyli ochrona kapitału i dywersyfikacja portfela
Złoto uważane jest za doskonałe zabezpieczenie kapitału przed inflacją m.in. ze względu na brak podatności na słabość dolara czy spadki na rynkach akcji. Tendencja wzrostowa wartości kruszców jest utrzymywana mimo niesprzyjających warunków gospodarczych. Ekonomiści zgodnie zatem potwierdzają, że ceny złota zwykle rosną w okresach spadku siły nabywczej dolara oraz w czasach poważnych kryzysów finansowych. Tym samym zakup sztabek złota i monet bulionowych – dostępne są w sprzedaży detalicznej Mennicy Skarbowej – to sposób na ochronę kapitału inwestorów mniej lub bardziej zamożnych. Wielu dywersyfikuje złotem swój portfel, tym samym ograniczając ryzyko inwestycyjne – złoto nadaje się nawet do budowania portfela emerytalnego!
Korzyści podatkowe z zakupu złota
W burzliwych czasach gospodarczych inwestorzy, w tym podmioty gospodarcze, szukają oszczędności. Wybór wielokrotnie pada na różne narzędzia zaliczane do optymalizacji podatkowych. Również i z nich można skorzystać w przypadku zakupu złota fizycznego. Złoto jest bowiem zwolnione z podatku od zysków kapitałowych, czyli z podatku Belki wynoszącego 19 proc. Ponadto sztabki złota i monety bulionowe nie podlegają w UE podatkowi VAT! Ich cena składa się na wartość (około 90% – wpływa na nią waga i próba), a także koszty dodatkowe związane z produkcją, logistyką i dystrybucją (10%).
To jednak nie koniec korzyści podatkowych z zakupu złota! Ten wyjątkowy metal szlachetny zwolniony jest również z podatku dochodowego. Pamiętać jednak trzeba, że jeśli sprzedaż z zyskiem zostanie dokonana przed upływem 6 miesięcy, transakcja będzie opodatkowana i powinna zostać uwzględniona w formularzu PIT-36.
Czym jest złoto fizyczne?
-
Złoto w postaci sztabek lub płytek o próbie co najmniej .995.
-
Złote monety bulionowe, które spełniają wszystkie następujące warunki: próba min. .900; wybite po 1800 roku; są lub były obowiązującym środkiem płatniczym w kraju pochodzenia; mają nominał; są sprzedawane po cenie, która nie przekracza więcej niż 80 proc. wartości rynkowej złota zawartego w monecie.
Prognozy długoterminowe dla złota
Warto podkreślić, że złoto to metal szlachetny, który w postaci fizycznej musi być wydobyty, poddany procesom rafinacji i wprowadzony na rynek. Jego podaż jest zatem ograniczona, podobnie jak malejące światowe zasoby. Wpływa to na rynkową wartość kruszcu, który nie jest zależny od wielu czynników makro i mikroekonomicznych, w tym od wahań kursu dolara amerykańskiego. Dodać należy, że złoto ma historyczną wartość, a wiele razy pozwoliło zabezpieczyć zasoby inwestorów z całego świata. Sztabki złota okazały się „bezpieczną przystanią” m.in. w trakcie globalnego kryzysu finansowego i załamań na rynkach azjatyckich, w tym chińskim.
Jeśli chodzi zaś o długoterminowe przewidywania, 1 uncja złota może kosztować w 2030 roku nawet kilkadziesiąt procent więcej niż dzisiaj. Przypomnieć warto, że od 2016 roku, niezależnie od waluty, złoto wzrosło o blisko 90%!
Pamiętaj! Każde inwestowanie, nawet w tak stabilne produkty inwestycyjne, jak złoto i srebro, niesie ze sobą ryzyko. Jeśli nie masz pewności co do swoich planów i ich skuteczności, skorzystaj ze wsparcia doradców finansowych, ekspertów zajmujących się szeroko rozumianą ekonomią lub specjalistów zatrudnianych przez mennice.