Każda zmiana kursu waluty wywołuje dalsze konsekwencje, często bardzo poważne. Doskonale o tym wiedzą frankowicze. To właśnie nagła zmiana kursu CHF sprawiła, że kredyty we frankach podrożały o sto procent
Kurs CHF pod obserwacją
Niski kurs franka szwajcarskiego u początku wieku był głównym atutem kredytów frankowych, które zyskały ogromną popularność, zwłaszcza na cele zakupu nieruchomości. Kredyty hipoteczne we frankach do dziś są aktywne, bowiem zawierane były standardowo na dwadzieścia, dwadzieścia pięć czy nawet trzydzieści lat. To bolesne doświadczenie dla wielu inwestorów, rodzin, ale i skaza na zaufaniu wobec banków. Kiedy okazało się, że banki niewłaściwie wykorzystywały niewiedzę kredytobiorców konstruując umowy tak, aby w razie zmian kursowych zabezpieczyć własny interes, klienci od tej pory szczególnie analizują warunki kredytowe i nie ufając zapewnieniom banków.
Nikt tak nie obserwuje kursu waluty Szwajcarii jak kredytobiorcy, którym wciąż zostały raty we frankach do spłacenia. Nikt nie musi przypominać co stało się z kredytami walutowymi po pamiętnym dniu, w którym kurs franka poszybował w górę zmieniając wartość franka z dwóch złotych do ponad czterech. Mimo różnych zmian na rynku walut na przestrzeni ostatnich dwóch dekad trzeba przyznać, że frank po tym pamiętnym skoku utrzymuje się bardzo stabilnie. Oczywiście okresowo tanieje, jednak są to kosmetyczne spadki, które szybko wyrównuje wzrosty.
Obiecujące wieści z rynku walut
W połowie lutego 2024 roku stopniowo kurs szwajcarskiej waluty zaczął tanieć. Różnica nie była tak spektakularna jak w 2008 roku to jednak spłacając dość wysokie raty kredytowe zmiana była zauważalna. Podobnie było w 2022 roku, kiedy kurs zaczął słabnąć, po czym znów się umocnił. Obecnie wpływ na zmiany ma inflacja jak też decyzje Banku Szwajcarii, który zdecydował o obniżeniu stop procentowych. Ruchy na rynku finansowym Szwajcarii mają ogromne znaczenie dla frankowiczów, który są uzależnieni bezpośrednio od wartości franka. Można spodziewać się że kurs będzie doznawał wahań i warto czekać na okazję nabycia franka szwajcarskiego po niższym kursie. Przy różnicy około 50 groszy na jednym franku można zaoszczędzić kilkaset złotych na jedno miesięcznej racie kredytu.
Mało prawdopodobny drastyczny spadek kursu
Na diametralne zmiany kursu waluty nie ma podstaw czekać, jest to mało prawdopodobne aby frank nagle potaniał tak jak niegdyś podrożał z dnia na dzień. Tym samym warto przemyśleć inne rozwiązania na spłatę kredytu niż czekanie na taniego franka. Rozwiązaniem może być unieważnienie umowy kredytowej z bankiem na kredyt we frankach. Pomoc podjąć taką decyzję może kalkulator frankowy, jak też kancelaria frankowa prezentująca swój wachlarz usług doradczych w sprawach unieważnienia kredytu.
Zamiast czekać warto działać
W sytuacji, kiedy powództwo o unieważnienie kredytu nie jest już tak ryzykowne jak jeszcze kilka lat wstecz, koszty pomocy prawnej nie są bardzo wysokie a ilość kancelarii frankowych pozwala wybrać konkurencyjną ofertę, warto przemyśleć wytoczenie powództwa. Obecnie sprawy frankowe trwają w okolicach roku i zwykle kończą się uznaniem roszczenia kredytobiorcy. To wyjątkowo korzystne rozwiązanie.