“Kino na Granicy” to nie tylko filmy, ale też liczne wydarzenia towarzyszące. Jednym z nich było otwarcie wystawy “Havel i Polska”. Na cieszyńskim rynku otwarto ją na chwilę przed południem.
Myśląc w dzisiejszych czasach o nurcie Nowej Fali w kinie czechosłowackim lat 60., warto pamiętać, jak wielką rolę odegrała kultura w walce ze zniewoleniem umysłu społeczeństw rządzonych przez komunistyczną dyktaturę. Wyjątkową postacią tamtej złowrogiej epoki był dramaturg, pisarz i redaktor Vaclav Havel. Współtworzył niezależną myśl intelektualną Czechosłowacji. Po zdławieniu Praskiej Wiosny w 1968 roku stał się dysydentem, był więźniem politycznym. Współtworzył ruch antykomunistyczny Karta 77. Po aksamitnej rewolucji, przywracającej godność i niepodległość Czechosłowacji, był politykiem i prezydentem kraju. Polacy kochali Havla i jego twórczość, miał w Polsce wielu przyjaciół. Ów krąg współtworzył idee Solidarności polsko-czesko-słowackiej. Jej działacze inspirowali powstanie festiwalu filmowego Kino na Granicy. Vaclav Havel zmarł w 2011 roku. Zapewne gdyby żył, zrobiono by dziś wszystko, by przyjechał z wizytą do Cieszyna na festiwal i napił się piwa nad Olzą. Jest wiele historycznych dat i wydarzeń, które w biografii Vaclava Havla warto przypominać.
To właśnie tym datom i wydarzeniom poświęcona została wystawa, która przyciągnęła dziś, na chwilę przed południem, festiwalowiczów, którzy byli prawdziwie zainteresowani losami Havla. Wszyscy, którzy nie dotarli jeszcze na rynek, by obejrzeć wystawę i poczytać zawarte pod zdjęciami ciekawostki, będą mieli szansę zrobić to do końca maja.