Porady i inspiracje Bielsko-Biała Cieszyn Czechowice-Dziedzice Żywiec Sucha Beskidzka Wadowice Oświęcim

Jaki jest czas rozpatrzenia wniosku o kredyt hipoteczny?

Image of eyeglasses and financial documents at workplace with businessmen discussing ideas near by

Ogromna ilość czynników wpływa na ostateczny czas rozpatrzenia wniosku o kredyt hipoteczny, dlatego ten okres oczekiwania na decyzję banku może być znacznie różny w zależności od konkretnego kredytobiorcy. Jednak, aby pomóc Ci się w tym temacie nieco rozeznać – przygotowaliśmy poradnik, który porusza najważniejsze kwestie odnoszące się do tego tematu.

Jak wygląda wniosek o kredyt hipoteczny?

Czas rozpatrzenia wniosku o kredyt hipoteczny to niemalże ostatni etap ubiegania się o udzielenie kredytowania tego rodzaju. Zanim do tego dojdzie – czeka Cię kilka kroków do zrobienia, które można przedstawić w prosty sposób:

  1. Krok pierwszy – wybranie korzystnej oferty (1 – 7 dni)
  2. Krok drugi – skontaktowanie się z bankiem (1 – 7 dni)
  3. Krok trzeci – przygotowanie wszystkich dokumentów (od 2 do 3 tygodni)
  4. Krok czwarty – złożenie w oficjalny sposób wniosku o kredyt hipoteczny (od 1 – 3 dni)
  5. Krok piąty – oczekiwanie na decyzji podczas analizowania dokumentów przez bank.

Można więc przyjąć, że analiza wniosku kredytowego powiązana z oczekiwaniem ze strony wnioskodawcy na decyzję jest jednym z końcowych elementów całej procedury. Przed złożeniem wniosku koniecznie sprawdź koszt w kalkulatorze kredytu hipotecznego.

Ile się czeka na decyzję z banku po przesłaniu wniosku o kredyt?

Jeśli chodzi o dokładny czas rozpatrzenia wniosku o pożyczkę hipoteczną – mamy dobrą wiadomość: jest on z góry określony w zakresie tego, jaki może być maksymalny okres oczekiwania na odpowiedz. Przepisy narzucają na banki konieczność podjęcia decyzji o udzieleniu kredytu hipotecznego w okresie do max. 21 dni od dnia złożenia kompletnego wniosku przez osobę ubiegającą się o przyznanie kredytu. Trzeba jednak w sposób szczególny zwrócić uwagę na fragment dotyczący konieczności wszystkich i w pełni uzupełnionych dokumentów.

Sprawdź: Jak wziąć kredyt mieszkaniowy?

Nierzadko bywa więc, że w wyniku braku kompletnej dokumentacji czas oczekiwania może się znacznie dłużej. Tym samym w praktyce czas rozpatrywania wniosku o kredyt hipoteczny przez bank może trwać nawet 6, czy 8 godzin. Jeśli więc zależy Ci na tym, by okres oczekiwania był możliwie jak najkrótszy – najlepsze, co możesz zrobić to przypilnować już na etapie przygotowywania się do złożenia wniosku każdego niezbędnego dokumentu, aby sama analiza poszła sprawnie i bez problemu.

Od czego zależy długość rozpatrywania wniosku o kredyt hipoteczny?

Tak jak wspominaliśmy na wstępie  jest kilka kluczowych parametrów wpływających na ostateczny czas rozpatrzenia wniosku o kredyt mieszkaniowy. Poniżej wymieniamy kilka najistotniejszych, co pomoże Ci zrozumieć specyfikę całej procedury.

Co dokładnie wpływa na długość wniosku o kredyt hipoteczny?

  • Termin złożenia wniosku.
  • Kompletność wniosku.
  • Poziom zautomatyzowania procesu weryfikacji kredytobiorcy.
  • Rodzaj operatu szacunkowego.
  • Sytuacja finansowa wnioskodawcy ubiegającego się o kredyt hipoteczny.
  • Ilość procedowanych w danym momencie wniosków w danym banku.
  • Ilość dokumentacji dołączonej do wniosku.

Jak widać zatem – na czas kwestii wpływających na szybkość procedury decyzyjnej masz wpływ, ale jest też sporo czynników od Ciebie niezależnych. Generalnie więc najważniejsze jest by wywiązać się ze swoich obowiązków jak najlepiej, a później – uzbroić się w cierpliwość.

Jakie dokumenty są wymagane przy składaniu wniosku o kredyt hipoteczny?

Ilość dokumentów może być różna w zależności od wnioskodawcy, jak i wymagań samego banku. To, co jest niezbędne to na pewno związek ilości i poziomu trudności w zakresie wypełniania dokumentów, a czasem rozpatrzenia wniosku o kredyt hipoteczny. Wśród dokumentów, które niemal zawsze znajdują się na tej liście należy wymienić przed wszystkim:

  • dokumenty potwierdzające tożsamość wnioskodawcy,
  • dokumenty pozwalające dokonać bankowi oceny zdolności kredytowej wnioskodawcy,
  • dokumenty, dzięki którym możliwe jest zweryfikowanie i skuteczne ustanowienie zabezpieczenia.

Pamiętaj, że bank może zażądać dodatkowych dokumentów, które pozwolą na przykład na lepszy wgląd w sposób osiągania dochodów i formę zatrudnienia.

Materiał partnerski

google_news