Cieszyn Kultura i rozrywka

Przed nami Noc Świętojańska

W czwartek nadeszło astronomiczne lato. To kalendarzowe, jak co roku, rozpocznie się 22 czerwca. W ten weekend czeka więc nas Noc Świętojańska. Jak będziemy się bawić?

W Brennej Noc Świętojańska tym razem zostanie poświęcona pamięci Elżbiety Bauer. Świętojański pochód wyruszy sprzed Beskidzkiego Dom Zielin „Przytulia” w sobotę o godz. 20.45. Piętnaście minut później w kościele św. Jana Chrzciciela w Brennej rozpocznie nabożeństwo poświęcenia ognia, który o godz. 21.30 członkowie Zespołu Regionalnego „Brenna” przeniosą do amfiteatru. Tam zapłonie góralska watra, zostanie też odsłonięty mural poświęcony Elżbiecie Bauer. Na scenie wystąpi grupa śpiewu tradycyjnego „Sójki” oraz Zespół Regionalny „Brenna”, a zagra Orkiestra Dęta Czesława Grenia. Gwiazdą wieczoru będzie zespół „Weź Nie Pytaj”.

Przez cały weekend lato będą witali również w Wiśle, gdzie do niedzieli na mieszkańców i turystów czeka szereg najróżniejszych atrakcji. Natomiast dziś w Parku Kopczyńskiego zaplanowano m.in. „smażeni wajeśnicy” oraz warsztaty plecenia wianków. Po godz. 21.00 nad rzeką rozpocznie się natomiast puszczanie wianków z Regionalnym Zespołem Pieśni i Tańca „Wisła” i przyjaciółmi, Estradą Regionalną „Równica” oraz Zespołem Regionalnym „Istebna”.

W sobotę Międzynarodowy Świętojański Festiwal Folklorystyczny odbędzie się również w Bystrzycy na Zaolziu. Organizuje go tamtejsze Koło Polskiego Związku Kulturalno-Oświatowego, a na scenie w parku PZKO w Bystrzycy wystąpią takie zaolziańskie zespoły jak „Łączka”, „Bystrzyca”, „Suszanie”, „Trowniczek”, a także słowacki „Oprášené Krpce”, „Ševčík” z Ostrawy oraz „Ziemia Bydgoska”. Gwiazdą imprezy będzie natomiast polska „Mała Armia Janosika”. Pełną humoru zabawę przy muzyce i ogniu świętojańskim dopełni tradycyjny pochód z puszczaniem wianków na potoku Głuchówka.

google_news