Markery permanentne cechują się trwałością i odpornością na ścieranie. W odróżnieniu od innych rodzajów markerów pozostawiają trwałe oznaczenia na różnych powierzchniach. Na co zwracać uwagę podczas ich zakupu? Na jakich powierzchniach możemy ich użyć? Opowiadamy w naszym artykule!
- Markery permanentne – podstawowe informacje
- O czym pamiętać, gdy kupujesz kolorowe markery permanentne?
- Do czego przydadzą się permanentne markery?
Markery permanentne mają szerokie spektrum końcówek i kolorów.
Markery permanentne – podstawowe informacje
Markery permanentne są pisakami podobnymi do flamastrów i mazaków, jednak z wodoodpornym tuszem, którym możemy pisać na różnych powierzchniach, np. na szkle, folii, metalu, tekturze, plastiku, itp. Znaki napisane takimi markerami utrzymują się przez długi czas. Zazwyczaj możemy je zmyć alkoholem etylowym, izopropanolem albo innym rozpuszczalnikiem.
Markery permanentne zdecydowanie nie są zalecane do pisania po papierze (zwłaszcza cienkim), bo mogą „przebijać” na drugą stronę. Nadają się jednak do pisania po brystolu albo po papierze powlekanym folią. Najpopularniejszymi markami markerów permanentnych są: Stabilo, Pentel, Sharpie, Staedtler, Edding i Bic.
O czym pamiętać, gdy kupujesz kolorowe markery permanentne?
Na co zwracać uwagę przed kupnem? Po pierwsze, zastanów się, czy marker ma być jednorazowy, czy do ponownego napełniania tuszem. Po drugie, zastanów się, jakie kolory markera będą Ci potrzebne. Markery permanentne są dostępne w wielu kolorach, a najpopularniejsze z nich to czarny, niebieski, zielony i czerwony. Kolejna istotna kwestia, to grubość markera. Dostępne markery mają końcówki o grubościach od 0,5 do 5 mm. Grube markery permanentne nadają się do pisania i tworzenia dużych znaków (do małych nie będą wystarczająco precyzyjne, dlatego przyda się cienki marker permanentny). Zastanów się też, do jakich zastosowań ma nadawać się marker. Czy ma być to marker do zastosowań biurowych, czy przemysłowych? Istnieją specjalne markery do pisania po tkaninach czy porcelanie, a także markery techniczne używane w warsztatach, magazynach i na budowach. Ostatnia ważna rzecz, to rodzaj tuszu. Markery permanentne zawierają tusze zrobione na bazie organicznych rozpuszczalników. Do użytku domowego i szkolnego warto wybierać te, które nie zawierają szkodliwych substancji.
Do czego przydadzą się permanentne markery?
Markerów permanentnych zazwyczaj używamy do:
- podpisywania płyt DVD i CD, segregatorów, zeszytów itp.,
- pisania po metalu, szkle, porcelanie i plastiku,
- podpisywania narzędzi lub części w warsztatach profesjonalnych i hobbystycznych,
- podpisywania opakowań (pudełka kartonowe i plastikowe),
- znakowania tkanin.
Markery permanentne to wszechstronne narzędzia znajdujące szerokie zastosowanie zarówno w życiu codziennym, jak i w różnych branżach przemysłowych. Dzięki nim możemy robić trwałe oznaczenia, które są odporne na ścieranie oraz działanie czynników atmosferycznych. Są one niezastąpione do oznaczania, organizowania i identyfikacji różnych dokumentów, przedmiotów i powierzchni.