Wydarzenia Cieszyn

Komisja Fotografii Krajoznawczej ZG PTTK ma już 50 lat | ZDJĘCIA

fot. Małgorzata Krawczyk

We wtorek, 6 sierpnia, w Cieszyńskim Ośrodku Kultury Dom Narodowy odbył się uroczysty wernisaż fotografii z okazji 50. urodzin Komisji Fotografii Krajoznawczej ZG PTTK. Nie zabrakło chętnych, którzy pojawili się pod tym pretekstem na miejscu.

Fotografia krajoznawcza stanowi najobszerniejszą i najbogatszą, a zarazem najpożyteczniejszą pod względem społecznym część sztuki fotograficznej. Treścią jej jest fotograficzne zobrazowanie kraju, jego mieszkańców i dzieł rąk ludzkich, tak w kontekście współczesnym, jak i historycznym. Zadania, jakie ma do spełnienia, to – po pierwsze – nauczać i dokumentować, a więc być zgodną z rzeczywistością, po drugie – cieszyć oko pięknością formy i mobilizować swoją treścią. Bez względu na to, czy aparat znajduje się w ręku amatora, czy zawodowca, efekt fotografowania może oddziaływać wychowawczo, zachęcając do zwiedzania interesujących okolic.

Na terenie Cieszyna fotografia krajoznawcza już od wielu lat miała swoje miejsce, jednym ze znanych fotografów krajoznawców był Tadeusz Szafarczyk, związany z cieszyńskim środowiskiem fotograficznym. Mieszkał, pracował i tworzył w Cieszynie. Fotografował od 1938 roku. Miejsce szczególne w jego twórczości zajmowała fotografia krajobrazowa, krajoznawcza, pejzażowa oraz socjologiczna.

W 2011 roku kolejny cieszynianin Andrzej Kowol otrzymał uprawnienia Instruktora Fotografii Krajoznawczej PTTK, a już w 2014 wybrano go do Komisji Fotografii Krajoznawczej Zarządu Głównego PTTK. W kolejnych latach, wybrano go na wiceprzewodniczącego komisji (2018), a w następnych wyborach został wybrany przewodniczącym (2023). W 2012 roku Andrzej Kowol doprowadził do stworzenia Klubu Fotograficznego „START” przy Oddziale PTTK „Beskid Śląski” w Cieszynie. Członkowie klubu są bardzo wierni fotografii krajoznawczej, a w jego szeregach jest dziewięciu Instruktorów Fotografii Krajoznawczej PTTK. W porównaniu do całego kraju, to bardzo duża liczba, gdyż w Polsce jest aktywnych około stu instruktorów. Warto dodać, że cieszyńscy krajoznawcy zorganizowali wiele imprez na Ziemi Cieszyńskiej. Do najważniejszych można zaliczyć Ogólnopolskie Forum Fotografii Krajoznawczej w Ustroniu (2014), Pszczynie (2016) i Cieszynie (2022) oraz wiele wystaw i plenerów ogólnopolskich.

W murach Domu Narodowego rzeczoną wystawę będzie można oglądać do ostatniego dnia sierpnia. W jej skład wchodzą kadry krajoznawcze z najróżniejszych stron Polski.

fot. Małgorzata Krawczyk

 

 

google_news