Zespół Oddziału Okulistycznego pod kierownictwem dr n. med. Agaty Plech w drugiej połowie lipca wykonał po raz pierwszy zabieg wszczepienia innowacyjnej soczewki o wydłużonej ogniskowej podczas standardowego usunięcia zaćmy. Dzięki zaawansowanej technologii soczewki, pacjenci mogą cieszyć się wyraźnym widzeniem na bliskie, średnie i dalekie odległości.
W ten sposób można wyeliminować lub znacząco zredukować potrzebę noszenia okularów, na przykład do czytania czy jazdy samochodem. Ma to wpływ na komfort życia pacjentów, szczególnie tych pracujących codziennie przy komputerze, zawodowych kierowców, którzy często prowadzą samochód w nocy czy osób prowadzących aktywny tryb życia.
Jak informuje placówka, zabiegi z wykorzystaniem soczewek o wydłużonej ogniskowej realizowane były dotychczas w wybranych ośrodkach medycznych. Od teraz dostępne są już w Szpitalu Śląskim w ramach refundacji NFZ.
– Zabieg trwa zaledwie 10 minut i jest bezpieczny dla pacjentów! Warto jednak wiedzieć, że wszczepienie tego typu soczewki realizowane jest w szczególnych wskazaniach. Nie kwalifikują się osoby z obciążeniami okulistycznymi, takimi jak AMD, jaskra, cukrzycowy obrzęk plamki czy niedowidzenie. Wykluczone muszą zostać także choroby współistniejące. Dlatego przed każdym zabiegiem okulistycznym konieczna jest specjalistyczna kwalifikacja. Każdy pacjent przed zabiegiem w Oddziale Okulistycznym, przechodzi szczegółową konsultację, co pozwala na indywidualne dopasowanie leczenia do jego potrzeb, oczekiwań i wybór spośród refundowanych soczewek wewnątrzgałkowych – czytamy w komunikacie szpitala.
Pierwsze wszczepienie soczewki o wydłużonej ogniskowej zrealizowane było u 70-letniej pacjentki z zaćmą obu oczu, bez innych chorób obciążających. Pacjentka miała jasne wskazania do zastosowania takiej soczewki.
Według informacji szpitala, czas oczekiwania tam na zabieg w kierunku usunięcia zaćmy wynosi do 1-2 miesięcy, a dodatkowo hospitalizacja zamiast 3 dni trwa od kilku godzin do 1 doby. Po zabiegu pacjent kontrolowany jest co najmniej dwukrotnie, by mieć pewność, że gojenie przebiega prawidłowo.