Wydarzenia Żywiec

Władze powiatu apelują o wsparcie dla Szpitala Żywiec. “Pozwólcie im leczyć” | ZDJĘCIA

Fot. Starostwo Powiatowe w Żywcu

Coraz więcej dyskusji i coraz głośniej w sprawie kłopotów Szpitala Żywiec. Dzisiaj (11 września) przed siedzibą placówki odbyła się specjalna konferencja prasowa.

O tym, że Szpital Żywiec jest w złej kondycji finansowej i wraz z władzami powiatu żywieckiego alarmuje o złym dofinansowaniu ze strony Narodowego Funduszu Zdrowia informowaliśmy wielokrotnie. Ostatnio mocno na alarm bił także senator Andrzej Kalata (PiS), starosta żywiecki w latach 2014 – 2023 – TUTAJ. Tymczasem w poniedziałek (9 września) zapowiedziano, że od 7 października tego roku do 7 stycznia 2025 roku Szpital Żywiec planuje zawiesić pracę trzech oddziałów, dwóch przychodni i części izby przyjęć – o czym, jak i o powodach, pisaliśmy – TUTAJ.

Na dzisiaj (11 września) przed Szpitalem Żywiec zwołano konferencję prasową, gdzie o dramatycznej sytuacji placówki mówili starosta żywiecki Adrian Midor, senator Andrzej Kalata, burmistrz Żywca Antoni Szlagor i dyrektor szpitala Małgorzata Świątkiewicz, którzy przedstawili sytuację oraz zapowiedzieli zbiórkę podpisów wśród mieszkańców pod apelem Zarządu Powiatu Żywieckiego (treść apelu poniżej).

– Domagamy się od Narodowego Funduszu Zdrowia i od Ministerstwa Zdrowia, żeby w końcu urealniono plany rzeczowo-finansowe dla tego szpitala i żeby zostały wypłacone nadwykonania – powiedział starosta Adrian Midor.

– Na dzień dzisiejszy NFZ nie płaci nam za co trzeciego pacjenta. Doszliśmy do takiej sytuacji, w której mamy nie wypłacone świadczenia na ponad 38 mln zł. Straciliśmy płynność finansową, która powoduje, że nie płacimy personelowi medycznemu wynagrodzeń na czas, wypłacamy je z dużym opóźnieniem i w ratach. Ponad dwudziestu lekarzy już odeszło, część lekarzy i personelu ograniczyło swoją dostępność godzinową. Nie jesteśmy w stanie od 7 października zabezpieczyć pracy szpitala jeżeli po raz kolejny nie rozliczymy się z personelem – stwierdziła dyrektor Małgorzata Świątkiewicz.

– Albo Ministerstwo Zdrowia powie Polakom, że nie ma pieniędzy i nie wszyscy będą leczeni, albo nie w każdym zakresie będzie udzielana pomoc, albo szpitale które działają na ostro nie będą dotknięte jakimiś pomysłami typu ryczałty czy plany niedostosowane do ilości przyjmowanych pacjentów. To powinno tak funkcjonować, że jeżeli szpital przez trzy lub cztery miesiące pokazuje, że ma tych pacjentów więcej to po czterech miesiącach ten plan idzie w górę. Tak ten system powinien działać – zaznaczył senator Andrzej Kalata.

– To nie jest szpital prywatny, to jest szpital z partnerstwa publiczno-prywatnego, który realizuje publiczną służbę zdrowia. To nie jest polityczne działanie, to jest głos, który my reprezentujemy w imieniu wszystkich mieszkańców” – stwierdził z kolei burmistrz Antoni Szlagor.

Wśród obecnych byli jeszcze pozostali członkowie Zarządu Powiatu Żywieckiego: wicestarosta Stanisław Kucharczyk oraz członkowie: Tadeusz Pal, Józef Stopka i Jan Wtkowski. Pojawili się także radny Sejmiku Województwa Śląskiego Stanisław Baczyński i wójt gminy Ślemień Jarosław Krzak. Ci jednak głosu nie zabierali.

***

APEL ZARZĄDU POWIATU

2 września 2024 roku spółka ICZ Healthcare sp. z o.o., zarządzająca Szpitalem Żywiec i działająca w jego imieniu, złożyła do Wojewody Śląskiego wnioski o udzielenie zgody na czasowe zaprzestanie wykonywania działalności leczniczej od 7 października 2024 roku do 7 stycznia 2025 roku pracy trzech oddziałów i dwóch poradni.

Złożone wnioski dotyczą: Oddziału Chirurgii Ogólnej i Onkologicznej I, Oddziału Chirurgii Ogólnej i Onkologicznej II, Oddziału Chorób Wewnętrznych z pododdziałem nefrologii, Poradni Położniczo-Ginekologicznej oraz Poradni Urazowo-Ortopedycznej. Nie będzie również działała izba przyjęć w zakresie zawieszanych oddziałów.

Przyczyną są problemy kadrowe spowodowane niemożnością terminowego regulowania wynagrodzeń dla personelu. Brak płynności finansowej ośrodka wynika z nieuregulowania dotąd przez Narodowy Fundusz Zdrowia rozliczeń świadczeń wykonanych ponadlimitowo w bieżącym roku (na dziś około 38 mln zł) oraz zbyt niskich miesięcznych planów rzeczowo-finansowych.

Szpital Żywiec jest obecnie jedynym podmiotem leczniczym współpracującym z Narodowym Funduszem Zdrowia, realizującym świadczenia szpitalne w trybie hospitalizacji pełnej (planowej i nagłej) na terenie powiatu żywieckiego, zamieszkiwanego przez ponad 150 tys. mieszkańców. Szpital samodzielnie zabezpiecza dostęp do świadczeń szpitalnych finansowanych do środków publicznych dla mieszkańców całego powiatu. W 2022 roku ośrodek udzielił świadczeń medycznych ponad 120 tys. pacjentów, a w 2023 ponad 146 tys. pacjentów. Tylko w pierwszym półroczu br. liczba przyjęć do żywieckiego szpitala wyniosła ponad 65 tys.

Należy podkreślić, że sytuacja związana z brakiem wystarczającego finansowania udzielanych przez Szpital świadczeń zdrowotnych ze strony NFZ, jak również decyzje personelu lekarskiego dotyczące zakończenia oraz ograniczenia współpracy są okolicznościami od Szpitala całkowicie niezależnymi, których skumulowanie doprowadziło do konieczności ograniczenia działalności leczniczej.

Mając świadomość ogromnego ciężaru odpowiedzialności za bezpieczeństwo zdrowotne mieszkańców Żywiecczyzny, Zarząd Powiatu w Żywcu zwraca się z apelem do władz państwowych w szczególności Ministerstwa Zdrowia o podjęcie niezwłocznych działań na rzecz poprawy sytuacji finansowej żywieckiego Szpitala, a co za tym idzie ratowania służby zdrowia w Powiecie Żywieckim.

***

STANOWISKO SZPITALA ŻYWIEC

„Przez nierozliczone przez NFZ świadczenia nie jesteśmy w stanie zapewnić ciągłości pracy”

2 września 2024 roku spółka ICZ Healthcare sp. z o.o., zarządzająca Szpitalem Żywiec i działająca w jego imieniu, złożyła do Wojewody Śląskiego wnioski o udzielenie zgody na czasowe zaprzestanie wykonywania działalności leczniczej od 7 października 2024 roku do 7 stycznia 2025 roku pracy trzech oddziałów i dwóch poradni.
Przyczyną są problemy kadrowe spowodowane niemożnością terminowego regulowania wynagrodzeń dla personelu. Brak płynności finansowej ośrodka wynika z nieuregulowania dotąd przez Narodowy Fundusz Zdrowia rozliczeń świadczeń wykonanych ponadlimitowo w bieżącym roku (na dziś około 38 mln zł) oraz zbyt niskich miesięcznych planów rzeczowo-finansowych.
„Pragniemy móc wciąż zapewniać naszym Pacjentom niezbędną, kompleksową opiekę medyczną, ale w obecnej sytuacji nie jesteśmy w stanie” – ubolewa Małgorzata Świątkiewicz, Dyrektor Szpitala Żywiec.
Spółka ICZ Healthcare sp. z o.o., działająca w imieniu Szpitala Żywiec, złożyła do Wojewody Śląskiego wnioski o udzielenie zgody na czasowe zaprzestanie wykonywania działalności leczniczej: Oddziału Chirurgii Ogólnej i Onkologicznej I, Oddziału Chirurgii Ogólnej i Onkologicznej II, Oddziału Chorób Wewnętrznych z pododdziałem nefrologii, Poradni Położniczo-Ginekologicznej oraz Poradni Urazowo-Ortopedycznej. Nie będzie również działała izba przyjęć w zakresie zawieszanych oddziałów. To komórki organizacyjne żywieckiego szpitala, które w największym stopniu zostały dotknięte problemem braku kadr.

– Od marca br. ze współpracy ze szpitalem zrezygnowało łącznie 21 lekarzy. Pozostały personel lekarski i pielęgniarski znacząco zredukował liczbę godzin pracy na rzecz ośrodka. To spowodowało niemożność zapewnienia ciągłości pracy w wymienionych komórkach organizacyjnych – wyjaśnia Małgorzata Świątkiewicz.

Jak tłumaczy dyrektor żywieckiego szpitala, u podstaw bezpośredniej przyczyny niemożności zapewnienia obsady i ciągłości pracy oddziałów i poradni, leżą problemy z zapewnieniem terminowego regulowania zobowiązań finansowych ze strony szpitala na rzecz personelu.

– Szpital nie był w stanie na czas wypłacać wynagrodzeń ze względu na zaburzoną płynność finansową, spowodowaną przeciągającym się brakiem uzyskania od Narodowego Funduszu Zdrowia pełnego pokrycia kosztów zrealizowanych świadczeń, w tym z tytułu nadwykonań. Prowadząc kompleksową działalność leczniczą nasz szpital odnotowuje wysoki wskaźnik tzw. nadwykonań procedur. Należy jednak podkreślić, że w ostatnich latach wszystkie zrealizowane przez nasz ośrodek i sprawozdawane do NFZ procedury, w tym nadwykonania, po pierwsze nie były kwestionowane przez Fundusz jako niezasadne, po drugie były przez narodowego płatnika rozliczane w sposób umożliwiający zapewnienie ciągłości pracy ośrodka. Obecna sytuacja związana z brakiem pełnego pokrycia kosztów zrealizowanych świadczeń powoduje konieczność planowanego czasowego zaprzestania wykonywania działalności leczniczej w zakresach, które zostały najmocniej dotknięte konsekwencjami opisywanych problemów – wyjaśnia Małgorzata Świątkiewicz.

Władze szpitala przyznają, że od dawna sygnalizują Narodowemu Funduszowi Zdrowia konieczność urealnienia i doszacowania planów rzeczowo-finansowych względem liczby przyjmowanych i leczonych w Szpitalu Żywiec pacjentów. To zdaniem przedstawicieli Ośrodka pozwoliłoby na zachowanie płynności finansowej i zapobiegłoby problemom kadrowym.

Szpital Żywiec na bieżąco informuje o trudnej sytuacji Narodowy Fundusz Zdrowia i innych interesariuszy zaangażowanych w umożliwienie placówce kontynuowania działalności leczniczej w dotychczasowym zakresie. Ponadto, prowadzone są rozmowy z personelem zmierzające do utrzymania współpracy na dotychczasowych zasadach i intensywne działania rekrutacyjne. Zdaniem władz ośrodka kluczowe dla rozwiązania bieżącej trudnej sytuacji jest jednak przede wszystkim pilne pełne pokrycie kosztów zrealizowanych świadczeń przez Narodowy Fundusz Zdrowia.

– Rozliczenie należności umożliwi nam niezwłoczne uregulowanie zobowiązań wobec personelu i zaplanowanie dalszej płynnej pracy wszystkich komórek organizacyjnych szpitala. Pragnę podkreślić naszą wolę do rozmów, współpracy i wypracowania rozwiązań umożliwiających odpowiedzialne kontynuowanie działalności leczniczej w powiecie żywieckim. Pragniemy móc wciąż zapewniać naszym pacjentom niezbędną, kompleksową opiekę medyczną – zaznacza dyrektor Małgorzata Świątkiewicz.

Szpital Żywiec jest obecnie jedynym podmiotem leczniczym współpracującym z Narodowym Funduszem Zdrowia, realizującym świadczenia szpitalne w trybie hospitalizacji pełnej (planowej i nagłej) na terenie powiatu żywieckiego, zamieszkiwanego przez ponad 150 tys. mieszkańców. Szpital samodzielnie zabezpiecza dostęp do świadczeń szpitalnych finansowanych ze środków publicznych dla mieszkańców całego powiatu. W 2022 roku ośrodek udzielił świadczeń medycznych ponad 120 tys. pacjentów a w 2023 ponad 146 tys. pacjentów. Tylko w pierwszym półroczu br. liczba przyjęć do żywieckiego szpitala wyniosła ponad 65 tys.

Fot. Starostwo Powiatowe w Żywcu

Fot. Starostwo Powiatowe w Żywcu

Fot. Starostwo Powiatowe w Żywcu

Fot. Starostwo Powiatowe w Żywcu

Fot. Starostwo Powiatowe w Żywcu

google_news