Wydarzenia Żywiec

Radni z apelem do premiera i minister zdrowia w sprawie Szpitala Żywiec

Nadzwyczajna sesja Rady Powiatu Żywieckiego. Fot. Starostwo Powiatowe w Żywcu

Podczas wczorajszej (16 września) nadzwyczajnej sesji Rady Powiatu Żywieckiego radni podjęli apel do premiera i minister zdrowia w sprawie dramatycznej sytuacji finansowej Szpitala Żywiec.

O sytuacji Szpitala Żywiec piszemy na bieżąco – TUTAJ, TUTAJ i TUTAJ. W trakcie wczorajszej sesji o sytuacji szpitala dyskutowano ponad 2,5 godzin, a głos zabierali m. in. poseł Małgorzata Pępek (KO), senator Andrzej Kalata (PiS), przewodniczący Sejmiku Województwa Śląskiego Jacek Jarco (Trzecia Droga – Polska 2050), dyrektor Szpitala Żywiec Małgorzata Świątkiewicz, dyrektor zarządzający InterHealth Canada w Polsce Wadim Kurpias oraz radni powiatowi. W trakcie obrad radni przyjęli apel do premiera Donalda Tuska i minister zdrowia Izabeli Leszczyny w sprawie dramatycznej sytuacji finansowej Szpitala Żywiec.

Oto treść apelu:

Zwracamy się z apelem o pilne podjęcie działań mających na celu poprawę dramatycznej sytuacji finansowej Szpitala Żywiec, który z powodu braku płynności finansowej stoi na skraju konieczności ograniczenia swojej działalności. Obecna sytuacja wynika przede wszystkim ze zbyt niskich planów rzeczowo-finansowych, nieadekwatnych do potrzeb i ilości leczonych w żywieckim szpitalu pacjentów. Problem ten przełożył się na bardzo dużą liczbę nadwykonań, do dzisiaj nierozliczonych przez Narodowy Fundusz Zdrowia, których łączna wartość wynosi około 39 milionów złotych. 2 września 2024 roku spółka ICZ Healthcare sp. z o.o., zarządzająca Szpitalem Żywiec i działająca w jego imieniu, złożyła do Wojewody Śląskiego wnioski o udzielenie zgody na czasowe zaprzestanie wykonywania działalności leczniczej od 7 października 2024 roku do 7 stycznia 2025 roku trzech oddziałów, dwóch poradni oraz izby przyjęć w zakresie zawieszanych oddziałów.

Szpital Żywiec jest jedynym podmiotem leczniczym współpracującym z NFZ, realizującym świadczenia szpitalne w trybie hospitalizacji pełnej (zarówno planowej, jak i nagłej) na terenie Powiatu Żywieckiego, zamieszkiwanego przez blisko 150 tysięcy mieszkańców. Szpital samodzielnie zabezpiecza dostęp do świadczeń szpitalnych finansowanych ze środków publicznych dla mieszkańców całego powiatu, pełniąc kluczową rolę w systemie ochrony zdrowia regionu. W 2022 roku szpital udzielił świadczeń medycznych ponad 120 tysiącom pacjentów, a w 2023 roku liczba ta wzrosła do ponad 146 tysięcy. W pierwszym półroczu bieżącego roku liczba przyjęć do szpitala wyniosła ponad 65 tysięcy.

Pomimo ogromnego obciążenia i zwiększającej się liczby pacjentów, NFZ nie reguluje na bieżąco zobowiązań wynikających z wykonanych świadczeń ponad limitowych, co prowadzi do narastających problemów finansowych. Brak tych środków znacząco ogranicza możliwości funkcjonowania szpitala, a zbyt niskie miesięczne plany rzeczowo-finansowe dodatkowo uniemożliwiają odpowiednie planowanie i realizację zadań medycznych. Obecnie szpital zmaga się z trudnościami z wypłatą wynagrodzeń dla personelu medycznego oraz z regulowaniem zobowiązań wobec dostawców, co grozi przerwaniem świadczenia usług medycznych, a w ostateczności nawet zamknięciem działalności Szpitala Żywiec.

W związku z powyższym apelujemy o:

Zmianę miesięcznych planów rzeczowo-finansowych szpitala, aby móc zabezpieczyć potrzeby zdrowotne mieszkańców Powiatu Żywieckiego.
Podjęcie natychmiastowych działań w celu uregulowania przez NFZ zaległych rozliczeń za świadczenia wykonane ponad limitowo w bieżącym roku, co jest kluczowe dla zapewnienia płynności finansowej szpitala.
Brak podjęcia jakichkolwiek działań do 7 października br. skutkować będzie m.in. znacznym ograniczeniem dostępu do leczenia dla mieszkańców powiatu, koniecznością transportu pacjentów w stanach nagłych do odległych placówek oraz odwołaniem tysięcy wizyt u lekarzy specjalistów oraz setek zabiegów chirurgicznych.

Szpital Żywiec jest kluczowym filarem systemu ochrony zdrowia w regionie, a jego funkcjonowanie ma bezpośredni wpływ na życie i zdrowie blisko 150 tysięcy mieszkańców powiatu żywieckiego oraz licznej grupy turystów odwiedzających nasz region. Prosimy o pilne wsparcie i podjęcie niezbędnych kroków, aby zapewnić stabilność finansową szpitala i dalszą możliwość świadczenia wysokiej jakości opieki medycznej.

Z wyrazami szacunku

Radni Rady Powiatu w Żywcu

Do wiadomości:

Parlamentarzyści Województwa Śląskiego
Prezes Narodowego Funduszu Zdrowia
Wojewoda Śląski
Marszałek Województwa Śląskiego

google_news