To był jubileuszowy 25. Plebiscyt Sportowy tygodnika „Głos Ziemi Cieszyńskiej”, a dotyczył sportowców i ich osiągnięć w 2023 roku. Jego rozstrzygnięcie nastąpiło w marcu, a we wtorek 17 września przyszedł czas, na wręczenie nagród. Honorowanie to połączone było z Galą Sportu Powiatu Cieszyńskiego.
Sala Cieszyńskiego Ośrodka Kultury „Dom Narodowy” zapełniła się gośćmi, wśród których znaleźli się samorządowcy, ale przede wszystkim sportowcy powiatu cieszyńskiego, między innymi ci, wybrani w plebiscycie „Głosu Ziemi Cieszyńskiej”.
– Są tutaj sportowcy z pierwszych stron gazet, ale też i osoby, które dopiero rozpoczynają karierę. To laureaci i osoby nominowane w plebiscycie „Głosu Ziemi Cieszyńskiej”. Konkursie, który od początku istnienia cieszy się dużą popularnością, o czym świadczą liczne telefony do redakcji, a przede wszystkim oddane w nim głosy. Jego wyniki często są zbieżne z wyborami Powiatu Cieszyńskiego, stąd ta nasza wspólna uroczystość – powiedział Mirosław Galczak, prezes Wydawnictwa „Prasa Beskidzka”, wydawcy „Głosu Ziemi Cieszyńskiej”.
To on właśnie, wraz z redaktor naczelną GZC Dorotą Krehut-Raszyk, wręczał nagrody zwycięzcom plebiscytu.
Przypomnijmy, tytuł najlepszego sportowca po raz kolejny z rzędu zdobył Kajetan Kajetanowicz, kierowca rajdowy z Ustronia, który szósty sezon startował z pilotem Maciejem Szczepaniakiem w Rajdowych Samochodowych Mistrzostwach Świata w kategorii WRC-2. Nominację do plebiscytu otrzymał za pierwsze miejsce na podium w tej rywalizacji.
Drugą osobą, na którą czytelnicy „Głosu” oddali najwięcej głosów, jest Maria Juroszek, mistrzyni w siłowaniu na rękę. Ona również zajęła to samo miejsce rok temu, a więc pierwsze dwa miejsca „pudła” w tej edycji Plebiscytu mają takich samych bohaterów jak w 2022 roku. Pani Maria w maju 2023 roku zdobyła dwa złote medale Mistrzostw Europy w siłowaniu na rękę. Złoto i srebro przywiozła nad Olzę ze słowackiego Senec, z zawodów Pucharu Świata. I wreszcie przyszły jesienne mistrzostwa świata w Malezji, gdzie zdobyła dwa złote medale.
Podium uzupełniła debiutująca na nim Maja Wysocka, czyli słynna cieszyńska mażoretka. Zawodniczka Stowarzyszenia Mażoretek „Cieszyńskie Gwiazdeczki” w minionym roku została przede wszystkim mistrzynią Europy oraz mistrzynią świata juniorek. Podium Plebiscytu „Głosu” wypełnione więc jest w 100 procentach mistrzami świata.
W kategorii „najlepszy trener” drugi rok z rzędu bezkonkurencyjna okazała się Anna Stanieczek, szkoląca łuczników Orlika Goleszów i odnosząca na tym polu wiele sukcesów. Drugie miejsce zdobył Jan Szturc, trener skoków narciarskich w WSS Wisła, który może pochwalić się wybitnymi wychowankami. Trzecie miejsce przypadło w udziale Łukaszowi Brudnemu, trenerowi Klubu Bokserskiego Puncher Cieszyn.
Zacięta rywalizacja o tytuł najlepszej toczyła się wśród drużyn. Finalnie zwyciężyła ekipa WSS Wisła – skoczkowie narciarscy: Tomasz Pilch, Paweł Wąsek, Aleksander Zniszczoł, Piotr Żyła. Drugie miejsce zajęła drużyna NKS Trójwieś Beskidzka – biegaczki narciarskie Zuzanna Fujak i Kamila Idziniak. Trzecie miejsce w Plebiscycie wywalczyła drużyna LUKS Orlik Goleszów – łuki barebow: Krystyna Olszar-Hałat, Dawid Adamczyk, Mariusz Pyśk, Michał Łapiński.
Z okazji jubileuszowej edycji Plebiscytu stworzone zostały także dwie nowe kategorie: „Sportowe wydarzenie roku” oraz „Największa nadzieja sportowa”. W pierwszej z nich zwyciężył Łukasz Sitek – rajdowiec z Ustronia, który jednocześnie zasiadał w fotelu wiceburmistrza tego miasta. „Największą nadzieją sportową roku” okazała się natomiast Martyna Błanik, wówczas siedmiolatka za kółkiem samochodu rajdowego.
Powiat Cieszyński wyróżniał sportowców w kilku kategoriach.
– Powiat Cieszyński to kolebka wspaniałych sportowców, począwszy od najmłodszego, skończywszy na tych najstarszych. Reprezentują oni nasz powiat na zawodach ogólnopolskich i międzynarodowych. Powiat Cieszyński stara się uhonorować ich trud i wysiłek, organizując rokrocznie taką galę, na której właśnie jesteśmy – powiedziała Beata Macura, członek Zarządu Powiatu Cieszyńskiego.
Kto zatem został uhonorowany? Wyróżnienia otrzymali: Maja Wysocka – mażoretka, Aleksandra Moiczek – strzelectwo sportowe, Mateusz Haratyk – biegi narciarskie, Zuzanna Fujak – biegi narciarskie, Nicole Konderla – skoki narciarskie, Miłosz Krzempek – kombinacja norweska, Wiktor Szozda – skoki narciarskie, drużyna skoczków WSS Wisła, Ilona Sztwiertnia – tenis stołowy, Magdalena Piekarska – futsal, Mikołaj Śliwka – downhill, Marek Freiwald – paralekkoatletyka, Jan Kolondra – judo, Przemysław Kolondra – judo, Janusz Macura – siatkówka plażowa, Lukas Rakowski – łyżwiarstwo figurowe.
Nagrodę Specjalną Powiatu Cieszyńskiego otrzymała Małgorzata Ciężkowska , uprawiająca siatkówkę plażową. Powiat rozdawał też nagrody finansowe, które otrzymali: Sebastian Libura – lekka atletyka, Przemysław Konecki – łucznictwo bloczkowe, Bartosz Loter – pływanie, Kajetan Kajetanowicz – rajdy samochodowe, Piotr Żyła – skoki narciarskie.
W Igrzyskach Dzieci szkół powiatu cieszyńskiego w roku szkolnym 2023/2024 wygrała Szkoła Podstawowa im. Tadeusza Kościuszki w Górkach Wielkich, druga była SP Nr 3 im. Jana Pawła II w Skoczowie, a na trzecim miejscu uplasowała się SP nr 1 w Ustroniu.
W Igrzyskach Młodzieży wygrała Szkoła Podstawowa nr 8 im. Krystyny Bochenek w Skoczowie drugie miejsce zajęła SP im. Księstwa Cieszyńskiego w Pogwizdowie, a na trzeci miejscu znalazła się SP nr 1 w Wiśle
Licealiadę szkół powiatu cieszyńskiego wygrało II Liceum Ogólnokształcące im. Mikołaja Kopernika w Cieszynie, drugie było LO im. Osuchowskiego z tego samego miasta, a na trzecim znalazł się Zespół Szkół im. Wł. Szybińskiego w Cieszynie. Wśród gmin wygrał Skoczów, przed Cieszynem i Ustroniem.
Zdjęcia: Dorota Krehut-Raszyk