Pokazy zdjęć z podróży do Afryki, Australii, obu Ameryk czy europejskich jaskiń, relacja z przelotu szybowcem nad K2 opowiedziana przez Sebastiana Kawę, a także tematy z Bielska-Białej. Te i wiele innych prelekcji odbędzie się podczas III Festiwalu Górskiego „U źródeł Białki”.
Wydarzenie potrwa trzy dni – od piątku, 4 października, do niedzieli, 6 października. Prelekcje będą się odbywały w Gminnym Ośrodku Kultury „Promyk” w Bystrej. Między poszczególnymi pokazami będzie czas na pytania do prowadzących. Wstęp na wszystkie wydarzenia Festiwalu jest wolny.
Oficjalne rozpoczęcie zaplanowano na 4 października o 16.15. Kwadrans później Mirosław Uczniak zaprezentuje pokaz „Przygotowania do Patrouille Des Glaciers 2024”, czyli najtrudniejszych zawodów skiturowych świata. Piątkowy wieczór poświęcony będzie tematom stolicy Podbeskidzia. O 17.45 Maciej Kozik wygłosi wykład „Tajemnice Bielska-Białej”, o 19.00 będzie okazja, by obejrzeć film „Śmierć wyspy. Bielitz-bialaer Sprachinsel” w reżyserii Dariusza Tomalaka, natomiast o 20.40 przewidziano dyskusję o turystyce na terenie Bielska i Białej.
W sobotę o 13.30 odbędzie się wernisaż wystaw „100 lat Polskiego Towarzystwa Tatrzańskiego w Bielsku-Białej” i „55 lat Speleoklubu Bielsko-Biała”. Pół godziny później Bartosz Brzezinka zaprezentuje pokaz zdjęć „Tennengebirge – eksploracja jaskiń”. O 15.15 Janusz Pilszak będzie wspominał wyprawę na dach Afryki, czyli Kilimandżaro, a o 16.30 Marcin Sikorski i Daniel Wójcik podczas prezentacji „Ekstremalne wyzwanie – poskromić Diablaka” opowiedzą o morderczym wyścigu triathlonowym. Kolejnym gościem będzie podróżniczka, nurek, speleolożka i narciarka Izabela Rosner-Manda. Poza polskimi akwenami nurkowała ona między innymi na egipskich rafach, na Malediwach czy w meksykańskich cenotach, czyli lejach zapadliskowych o kolistym kształcie i pionowych ścianach. Na Festiwalu opowie właśnie o podwodnym świecie cenot (17.45).
W tym roku mistrz świata w konkurencjach szybowcowych Sebastian Kawa wraz z Sebastianem Lampartem jako pierwsi ludzie przelecieli szybowcem nad ośmiotysięcznikiem K2. Podczas dojazdu do Pakistanu i późniejszego powrotu do kraju mieli wiele przygód… O tym właśnie będzie opowieść „Cold desert – przelot nad K2”, którą Sebastian Kawa zaprezentuje na III Festiwalu Górskim „U źródeł Białki” w sobotę o 19.00.
Gminna wieść niesie, że jeśli tylko da się z czegoś zjechać na nartach, Grzegorz Holerek na pewno to sprawdzi. Czy i tym razem próbował zjeżdżać na nartach? Będzie się tego można dowiedzieć podczas jego opowieści „To jest Ameryka. To słynne USA” (20.30).
Niedzielna seria rozpocznie się o 14.00 od pokazu Pawła Kosmali „Ultra-Trail du Mont-Blanc – marzenie górskiego biegacza”. Prelegent opowie o swoim udziale i ukończeniu tegorocznej edycji Ultra-Trail du Mont-Blanc, który jest najbardziej prestiżowym biegiem przełajowym na świecie. Jego trasa biegnie wokół Mont Blanc przez Włochy, Szwajcarię i Francję.
O 15.15 Wacław Kosmowski wygłosi prelekcję pod intrygującym tytułem „Tratwą z PETów przez Syberię”. Członkowie Speleoklubu Bielsko-Biała Wacław Kosmowski i Bartosz Dąbek zrealizowali bowiem spływ syberyjską rzeką Witim na… tratwie zbudowanej z butelek PET.
O 16.30 para podróżników Agnieszka Heczko-Waluś i Wojciech Waluś zaprezentują pokaz „Na koniec świata – przez Patagonię malowaną wiatrem”. Ten wyjątkowy rejon z unikalną przyrodą, monumentalnymi górami, olbrzymimi lodowcami, Cieśniną Magellana i Ziemią Ognistą z pewnością zainteresują wszystkich miłośników gór i podróży. Kolejnym gościem będzie ksiądz Jacek Pędziwiatr, który o 17.45 wygłosi prelekcję „Wyjdź! – biblijne motywy wędrowania”.
O 19.00 przed publicznością stanie Marek Tomalik – podróżnik, dziennikarz prasowy i radiowy, pasjonat i znawca Australii. Zaprezentuje fotoreportaż z dwóch wypraw do Australii, które zrealizował w 2024 roku.
Ostatnim gościem Festiwalu będzie Jakub Krajewski – taternik jaskiniowy, historyk i przewodnik, który o 20.15 wygłosi opowieść „Szwecja – zimą na północ, latem na południe – nie odwrotnie!”. Zakończenie Festiwalu zaplanowano na 21.30.
Organizatorami wydarzenia są bielski oddział Polskiego Towarzystwa Tatrzańskiego, Akademickie Koło Przewodników Górskich w Bielsku-Białej, Gminny Ośrodek Kultury „Promyk” w Bystrej oraz Starostwo Powiatowe w Bielsku-Białej.