Dwa tygodnie temu obchodziliśmy Dzień Recyklingu Baterii (9 września). Dzisiaj trudno nam sobie wyobrazić funkcjonowanie bez nich – są konieczne, potrzebne i zdecydowanie ułatwiają funkcjonowanie. Jednakże nawet po najdłuższym działaniu stają się odpadem niebezpiecznym, z którym należy odpowiednio postępować. Ich prawidłowa zbiórka pozwala nie tylko unieszkodliwić toksyczne metale ciężkie, ale także odzyskać część surowców wtórnych w nich zwartych oraz zaoszczędzić energię potrzebną do wydobycia pierwiastków, niezbędnych między innymi do produkcji nowych baterii. Z kolei niewłaściwe postępowanie niesie ze sobą ryzyko degradacji środowiska i poważnych zanieczyszczeń. Gromadząc je np. w domowych koszach, mogą ulec korozji, co może w konsekwencji doprowadzić do rozszczelnienia i uwolnienia toksycznych substancji.
Podobnie rzecz ma się z elektroodpadami. O ile problemem nie jest to, gdzie powinna trafić stara lodówka, żelazko czy komputer, o tyle te drobniejsze, jak np. kabelki, ładowarki, czy e-papierosy zaczynają budzić wątpliwości. Pojawia się pokusa wyrzucenia ich do domowych koszy. Jednak niezależnie od ich wielkości, należy pamiętać, że każdy elektroodpad jest niebezpieczny, ponieważ może zawierać toksyczne i szkodliwe substancje. Dlatego należy z nim postępować tak, aby nie stwarzać zagrożenia dla siebie i środowiska. A może się tak stać, jeśli zostanie wyrzucony do domowego kosza. Odpady komunalne, czyli te, które produkujemy w naszych gospodarstwach, trafiają na specjalną linię sortującą, aby wydzielić z nich te, które mają potencjał surowcowy. Jeśli w odpadach znajdzie się np. zabawka ze zużytą baterią, w momencie jej uszkodzenia, w trakcie rozładunku odpadów, może dojść do niebezpiecznej sytuacji np. jej samozagrzania i w efekcie do pożaru.
Jak już wspomniano, niezależnie od gabarytów, z każdym elektroodpadem należy postępować w odpowiedni sposób. Nie można go wyrzucić do domowych koszy, niezależnie czy jest to mała bateria, kabelek czy słuchawki. Pierwszym rozwiązaniem jest wizyta na najbliższym PSZOK-u, gdzie możemy zostawić tego typu odpady, mając pewność, że zostaną zabezpieczone i następnie, zgodnie z przepisami, przekazane do dalszego odzysku, recyklingu czy utylizacji. Dodatkowo można rozejrzeć się, czy w najbliższej okolicy nie ma rozmieszczonych kontenerów do zbierania drobnych elektrośmieci (do 50 cm). W naszym mieście jest ich około 40 a pełną listę można znaleźć na stronie www.czystemiasto.bielsko-biala.pl w zakładce JAK SEGREGOWAĆ / ELEKTROODPADY.
Powyższe uwagi i sugestie tym bardziej warto wziąć sobie do serca, ponieważ przed nami jest coroczna akcja Sprzątanie Świata. Oczywiście najlepiej, gdyby nie było konieczności organizowania tego typu wydarzeń. Jak można przeczytać na stronie www.sprzatanieswiata.pl podczas ubiegłorocznego Sprzątania Świata zebrano 487 293 kg odpadów, co uświadamia nam jak wiele jeszcze mamy do zrobienia w tej kwestii.