Wydarzenia Żywiec

Starostwo Powiatowe w Żywcu o dramatycznej sytuacji Szpitala Żywiec – WIDEO | ZDJĘCIA

MIESZKAŃCY ŻYWIECCZYZNY MAJĄ PRAWO DO LECZENIA!

Zarząd Powiatu Żywieckiego, wspierany przez wiele osób, w tym przez radnych powiatu żywieckiego, senatora Andrzeja Kalatę (starosta w latach 2014-2023) i burmistrza Żywca Antoniego Szlagora, niezwykle aktywnie i konkretnie włączył się w obronę Szpitala Żywiec, który znalazł się w dramatycznej sytuacji.

Szpital Żywiec, który prowadzony jest przez spółkę ICZ Healthcare, zwrócił się do wojewody śląskiego o zgodę na zawieszenie pracy oddziałów I i II chirurgii ogólnej oraz oddziału chorób wewnętrznych z pododdziałem nefrologii, a także poradni położniczo-ginekologicznej i urazowo-ortopedycznej. Zawieszona ma zostać również praca części izby przyjęć w zakresie chorób wewnętrznych oraz urazowo-ortopedycznej.

– To sytuacja dramatyczna, bo wspomniane oddziały są jednymi z najbardziej kluczowych dla pacjentów przy szpitalach powiatowych! Dzieje się to nie z powodu złej woli dyrekcji Szpitala Żywca, ale z faktu, że Narodowy Fundusz Zdrowia zalega w płatnościach za nadwykonania na 39 milionów złotych! Przez to szpital traci płynność finansową i zmuszony jest wypłacać wynagrodzenia dla pracowników nie dość, że z opóźnieniem, to jeszcze w dodatku w ratach! Efektem tego jest fakt, że od marca tego roku z pracy w szpitalu odeszło już 21 lekarzy, a kolejnych 12 ograniczyło godziny pracy! Krótko mówiąc NFZ nie zapłacił za wyleczonych pacjentów, a brak lekarzy zmusza dyrekcję szpitala do zawieszenia pracy oddziałów, bo nie ma kto tam pracować – mówi starosta żywiecki Adrian Midor, który przypomina, że w tym wszystkim problemem jest przede wszystkim zaniżony plan rzeczowo-finansowy z zaniżonym ryczałtem.

Starosta zaznacza, że problemy z mniejszym dofinansowaniem szpitala ciągną się już od października 2017 roku, gdy zaczęła obowiązywać tzw. sieć szpitali, czyli jeszcze w czasach, gdy istniał Szpital Powiatowy w centrum Żywca prowadzony przez żywiecki Zespół Zakładów Opieki Zdrowotnej (od 24 września 2020 roku nowy Szpital Żywiec prowadzi spółka ICZ Healthcare w ramach umowy o Partnerstwie Publiczno-Prywatnym podpisanej ze Starostwem Powiatowym w Żywcu we wrześniu 2011 roku). Jak zaznacza starosta Adrian Midor ryczałt został wyliczony na podstawie danych z 2015 roku, które były bardzo niekorzystne dla żywieckiego szpitala.

– Od początku władze powiatu żywieckiego zwracały na to uwagę i wielokrotnie interweniowały w NFZ czy w Ministerstwie Zdrowia. Pomimo wstępnych deklaracji, że ryczałt zostanie przeanalizowany i przeliczony, niestety tego nie zrobiono i teraz stanęliśmy przed dramatyczną sytuacją z pytaniem, gdzie dalej mają się leczyć mieszkańcy z Żywiecczyzny? Jako władze powiatu żywieckiego absolutnie nie mogliśmy i nie możemy pozostać bierni wobec tej sytuacji. Nie możemy również dalej czekać, że może w końcu coś się zmieni. Stąd też zdecydowaliśmy, aby nie tylko bić na alarm, ale podjąć wielotorowe działania. Radni powiatowi podjęli apel do premiera Donalda Tuska i minister zdrowia Izabeli Leszczyny w sprawie dramatycznej sytuacji Szpitala Żywiec. Pod tym apelem zbierane są teraz podpisy poparcia ze strony mieszkańców – dodaje starosta Adrian Midor.

Starosta żywiecki Adrian Midor

Senator Andrzej Kalata (starosta żywiecki w latach 2014 – 2023)

AKCJA ZBIERANIA PODPISÓW

18 września rozpoczęła się społeczna akcja zbierania podpisów, której organizatorami są Starostwo Powiatowe w Żywcu i Urząd Miejski w Żywcu.

– Nasze zdrowie nie może czekać! Każdego dnia tysiące pacjentów w całym kraju potrzebują dostępu do opieki zdrowotnej, a szpitale muszą mieć zapewnione stabilne finansowanie. Szpital Żywiec jest kluczowym miejscem, które codziennie ratuje życie mieszkańców powiatu żywieckiego oraz pacjentów z innych powiatów. Prosimy mieszkańców, aby do nas dołączyli i wsparli naszą inicjatywę podpisując się pod apelem! – podkreślają starosta Adrian Midor, senator Andrzej Kalata i burmistrz Żywca Antoni Szlagor.

Podpisy zbierane są między innymi w Punktach Obsługi Klienta Starostwa Powiatowego w Żywcu oraz Urzędu Miejskiego w Żywcu oraz w innych częściach powiatu żywieckiego, w tym przy parafiach. Formularz do zbierania podpisów dostępny jest między innymi na stronie Starostwa Powiatowego w Żywcu – TUTAJ.

Petycja on-line “Ratujmy Szpital Żywiec” dostępna jest – TUTAJ.

APEL DO PREMIERA I MINISTER ZDROWIA

Podczas sesji Rady Powiatu Żywieckiego 16 września radni powiatowi jednogłośnie przyjęli apel do premiera Donalda Tuska i minister zdrowia Izabeli Leszczyny w sprawie dramatycznej sytuacji finansowej Szpitala Żywiec.

Oto treść apelu:

Zwracamy się z apelem o pilne podjęcie działań mających na celu poprawę dramatycznej sytuacji finansowej Szpitala Żywiec, który z powodu braku płynności finansowej stoi na skraju konieczności ograniczenia swojej działalności. Obecna sytuacja wynika przede wszystkim ze zbyt niskich planów rzeczowo-finansowych, nieadekwatnych do potrzeb i ilości leczonych w żywieckim szpitalu pacjentów. Problem ten przełożył się na bardzo dużą liczbę nadwykonań, do dzisiaj nierozliczonych przez Narodowy Fundusz Zdrowia, których łączna wartość wynosi około 39 milionów złotych. 2 września 2024 roku spółka ICZ Healthcare sp. z o.o., zarządzająca Szpitalem Żywiec i działająca w jego imieniu, złożyła do Wojewody Śląskiego wnioski o udzielenie zgody na czasowe zaprzestanie wykonywania działalności leczniczej od 7 października 2024 roku do 7 stycznia 2025 roku trzech oddziałów, dwóch poradni oraz izby przyjęć w zakresie zawieszanych oddziałów. Szpital Żywiec jest jedynym podmiotem leczniczym współpracującym z NFZ, realizującym świadczenia szpitalne w trybie hospitalizacji pełnej (zarówno planowej, jak i nagłej) na terenie Powiatu Żywieckiego, zamieszkiwanego przez blisko 150 tysięcy mieszkańców. Szpital samodzielnie zabezpiecza dostęp do świadczeń szpitalnych finansowanych ze środków publicznych dla mieszkańców całego powiatu, pełniąc kluczową rolę w systemie ochrony zdrowia regionu. W 2022 roku szpital udzielił świadczeń medycznych ponad 120 tysiącom pacjentów, a w 2023 roku liczba ta wzrosła do ponad 146 tysięcy. W pierwszym półroczu bieżącego roku liczba przyjęć do szpitala wyniosła ponad 65 tysięcy. Pomimo ogromnego obciążenia i zwiększającej się liczby pacjentów, NFZ nie reguluje na bieżąco zobowiązań wynikających z wykonanych świadczeń ponad limitowych, co prowadzi do narastających problemów finansowych. Brak tych środków znacząco ogranicza możliwości funkcjonowania szpitala, a zbyt niskie miesięczne plany rzeczowo-finansowe dodatkowo uniemożliwiają odpowiednie planowanie i realizację zadań medycznych. Obecnie szpital zmaga się z trudnościami z wypłatą wynagrodzeń dla personelu medycznego oraz z regulowaniem zobowiązań wobec dostawców, co grozi przerwaniem świadczenia usług medycznych, a w ostateczności nawet zamknięciem działalności Szpitala Żywiec.

W związku z powyższym apelujemy o:

1. Zmianę miesięcznych planów rzeczowo-finansowych szpitala, aby móc zabezpieczyć potrzeby zdrowotne mieszkańców Powiatu Żywieckiego.

2. Podjęcie natychmiastowych działań w celu uregulowania przez NFZ zaległych rozliczeń za świadczenia wykonane ponad limitowo w bieżącym roku, co jest kluczowe dla zapewnienia płynności finansowej szpitala.

Brak podjęcia jakichkolwiek działań do 7 października br. skutkować będzie m.in. znacznym ograniczeniem dostępu do leczenia dla mieszkańców powiatu, koniecznością transportu pacjentów w stanach nagłych do odległych placówek oraz odwołaniem tysięcy wizyt u lekarzy specjalistów oraz setek zabiegów chirurgicznych. Szpital Żywiec jest kluczowym filarem systemu ochrony zdrowia w regionie, a jego funkcjonowanie ma bezpośredni wpływ na życie i zdrowie blisko 150 tysięcy mieszkańców powiatu żywieckiego oraz licznej grupy turystów odwiedzających nasz region. Prosimy o pilne wsparcie i podjęcie niezbędnych kroków, aby zapewnić stabilność finansową szpitala i dalszą możliwość świadczenia wysokiej jakości opieki medycznej.

Z wyrazami szacunku

Radni Rady Powiatu w Żywcu”.

 

google_news