Wydarzenia Bielsko-Biała Cieszyn Czechowice-Dziedzice Żywiec Sucha Beskidzka Wadowice Oświęcim

John Deere – tradycja i innowacje

Blisko 190 lat historii – takim wynikiem mogą pochwalić się tylko nieliczne przedsiębiorstwa. Należy do nich John Deere – amerykański wytwórca sprzętu rolniczego. To jedno z przedsiębiorstw symbolizujące amerykański sen. Od jednoosobowej działalności wyewoluowało do poziomu globalnego lidera technologii rolnej. Sprawdź, jak rozwijała się firma i jakie są najczęstsze usterki kombajnów i ciągników z jeleniem w logo.

Rzut oka na historię firmy

Na początku warto powiedzieć kilka słów o założycielu firmy. Był nim amerykański kowal John Deere, urodzony początkiem XIX w. w stanie Vermont, w północno-wschodniej części USA, na granicy z Kanadą. Deere wcześnie stracił ojca, a matka nie była w stanie zapewnić mu dobrej edukacji. Po ukończeniu szkoły podstawowej podjął praktykę kowalską. Nic nie wskazywało na to, że młody kowal osiągnie sukces. Przez niemal połowę życia Deere był typowym przedstawicielem małomiasteczkowej społeczności. Ożenił się, miał pięcioro dzieci i od rana do nocy pracował, aby utrzymać rodzinę. Szczęście jednak mu nie sprzyjało i prowadzony przez niego zakład kowalski stanął na skraju bankructwa.

W latach 30. XIX w. Deere sprzedał swój interes i wraz z rodziną podjął decyzję o przeprowadzce do Illinois. Była to naprawdę poważna zmiana – nowy dom Deere’ów znajdował się 1600 km od starego. Biorąc pod uwagę ówczesny rozwój transportu, oznaczało to, że rodzina nigdy już nie zobaczy swoich bliskich i przyjaciół. Jednak poświęcenie się opłaciło – w Illinois brakowało kowali i Deere z łatwością znalazł pracę. Stabilność finansowa umożliwiła mu realizację pasji, jaką było majsterkowanie. Szybko okazało się, że ma do tego niezwykły talent. Przełomowy okazał się rok 1837, kiedy to Deere wprowadził do sprzedaży pierwszy stalowy pług. Założył wówczas pod swoim nazwiskiem firmę, która obecnie znana jest jako Deere & Company.

W 1848 r. Deere podjął kolejną decyzję o przeprowadzce, tym razem o zaledwie 120 km, do miasta Moline. Powód był prosty: miejscowość leży nad rzeką Missisipi, co dawało fabryce lepszy Deere’a dostęp do infrastruktury transportowej. 18 lat od założenia firma miała już na koncie 10 tys. sprzedanych pługów.

John Deere wycofał się z interesu dopiero przed samą śmiercią, wieku 82 lat, przekazując schedę synowi Charlesowi. Przez dłuższy czas fabryka prowadzona była przez potomków założyciela. W 1923 r. wyprodukowano pierwszy ciągnik. Kolejne dekady upłynęły pod znakiem innowacji i korzystnych przejęć. John Deere stał się m.in. właścicielem firmy Heinrich Lanz AG, producenta ciągników Lanz Bulldog, na których wzorował się Ursus, wprowadzając swój pierwszy model Ursus C-45.

Obecnie Deere & Company zatrudnia ok. 80 tys. pracowników na pięciu kontynentach. W portfolio spółki znajduje się 25 marek znanych rolnikom na całym świecie, usprawniających prace polowe, inwentarskie, sadownicze i leśne.

Kombajny John Deere – typowe usterki

Marka John Deere słynie ze swojej niezawodności i odporności na ekstremalne warunki. Ale niezawodność to nie to samo, co niezniszczalność – pewne elementy naturalnie ulegają zużyciu i co jakiś czas wymagają wymiany. Nowsze konstrukcje są dość odporne na tzw. błąd ludzki i na nieprawidłowe obchodzenie się ze sprzętem, ale starsze może uszkodzić także nieumiejętne i niestaranne użytkowanie.

Najbardziej narażone na zużywanie są pasy transmisyjne, łożyska, a także łańcuchy i zębatki. To one są wystawione na bardzo intensywne tarcie, zapylenie i wysokie temperatury. Na szczęście ich wymiana nie jest kosztowna ani skomplikowana. Można się łatwo do niej przygotować, przeprowadzając regularne kontrole stanu podzespołów kombajnu i posiadając na stanie niezbędne części zamienne. Warto zaopatrywać się w nie u sprawdzonego dostawcy – w sklepie internetowym blaut-rol.pl. O wiele rzadziej dochodzi do naprawdę poważnych awarii – usterek silnika, hedera czy sprzęgła.

Naprawa maszyn John Deere – części oryginalne czy zamienniki?

Odwieczny konflikt między osobami preferującymi części oryginalne oraz tymi kupującymi zamienniki jest w zasadzie nierozwiązywalny – a to dlatego, że obie strony mają swoje racje. Zakup oryginałów oznacza przede wszystkim spokój. Może być także wymagany, jeśli sprzęt nadal jest na gwarancji.

Zamienniki są oczywiście tańsze, ale mogą być równie precyzyjnie wykonane i wytrzymałe, jak oryginały. Na blaut-rol.pl/czesci-do-kombajnow/john-deere/ znajdziesz zarówno części oryginalne do kombajnów John Deere, jak i zamienniki o jakości identycznej z oryginałami, potwierdzonej przez producenta. Często będą to elementy produkowane przez ten sam podmiot, który wytwarza oryginały, z tego samego projektu i tych samych materiałów, ale nie posiadające logo z jeleniem.

google_news