Wydarzenia Cieszyn

Szefowa ważnego muzeum z ciekawą nominacją

Irena French fot. Maciej Jaźwiecki/Muzeum POLIN

Dyrektor Muzeum Śląska Cieszyńskiego Irena French otrzymała nominację do nagrody Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN.

Laureatami nagrody są społecznicy pielęgnujący pamięć o historii polskich Żydów oraz przyczyniający się do kształtowania wspólnej przyszłości, wzajemnego zrozumienia i szacunku. Nagrodę POLIN – przyznawaną od 2015 roku – otrzymało dotychczas 8 laureatów, a w finale konkursu znalazło się ponad 50 osób. W tym roku konkurs ma siedmiu finalistów: Grażyna Barwinek ( Chęciny),  Irena French (Cieszyn), Beata Łuczak (Warta), Karolina Panz (Nowy Targ),  Dariusz Sobczyk (Opatów), Ewa Teleżyńska-Sawicka i Paweł Sawicki (Treblinka), Ewa Wroczyńska (Tykocin).

Laureaci i wyróżnieni ogłoszeni zostaną 28 października – w 10. rocznicę otwarcia wystawy stałej.

Takimi słowami prezentuje Irenę French Muzeum POLIN:

“Cieszynianka z urodzenia, z wykształcenia – historyczka sztuki, ale przede wszystkim muzealniczka, która od ponad 20 lat pracuje w Muzeum Śląska Cieszyńskiego w Cieszynie, od 3 lat na stanowisku dyrektora. Obszarem jej zainteresowań jest wielonarodowościowy i wielowyznaniowy Cieszyn i Śląsk Cieszyński, z podkreśleniem historii dwóch społeczności, których w Cieszynie już nie ma: Żydów i Niemców.

Od kilku lat pełni funkcję społecznej opiekunki cmentarzy żydowskich w Cieszynie. Cztery lata temu zainicjowała akcję porządkowania tych dwóch najstarszych cieszyńskich nekropolii. Od tego czasu kilkuosobowa, niesformalizowana grupa wolontariuszy spotyka się regularnie na Nowym Cmentarzu w niedzielne popołudnia (było też kilka klas uczniów ze szkół średnich).

Dotychczas spod bluszczu i humusu udało się odsłonić w sumie blisko 300 nagrobków, z których 63 zostały zrekonstruowane dzięki dotacji Narodowego Instytutu Konserwacji Zabytków, co koordynowała Gmina Wyznaniowa Żydowska w Bielsku-Białej (właściciel cmentarzy). W inwentaryzacji nagrobków pomocą służą dr Jacek Proszyk i dr Sławomir Pastuszka.

Irena French tworzy krótkie biogramy cieszyńskich Żydów i publikuje je na stronie na Facebooku “Pochowani na cmentarzach żydowskich w Cieszynie”. Przy braku ksiąg metrykalnych czy cmentarnych nagrobki stanowią podstawowe źródło wiedzy o cieszyńskich Żydach pierwszej połowy XX wieku i są jedynym materialnym śladem po społeczności żydowskiej w przestrzeni miasta.

Irena French oprowadza po cmentarzach i po Cieszynie, tłumacząc specyfikę w większości niemieckojęzycznych i zasymilowanych cieszyńskich Żydów. Jej pierwszym celem jest “rekonstrukcja” Nowego Cmentarza, przywracająca mu charakter miejsca pamięci o osobach tam pochowanych. Przez szacunek dla nich i dla tego miejsca.”

google_news