Wydarzenia Bielsko-Biała

„Sadzimy przyszłość”. 22. Święto Drzewa w Tajemniczym Ogrodzie

Obchody 22. Święta Drzewa organizowane przez Klub Gaja w Tajemniczym Ogrodzie w Bielsku-Białej będą połączone z inauguracją projektu „Planting our future – Sadzimy przyszłość”, wspieranego przez Międzynarodowy Fundusz Wyszehradzki.

Podczas wydarzenia, organizowanego 7 października od godz. 10.00, goście m.in. z Czech i Słowacji, przedstawiciele Urzędu Miejskiego oraz młodzież szkolna posadzą głogi i derenie. -Uczestnicy zostaną ponadto zaproszeni do udziału w spacerze dendrologicznym, zajęciach o pszczołach i łąkach kwietnych, odkrywania starego ula odnalezionego w Tajemniczym Ogrodzie oraz warsztacie „Ścieżka wiersza”.

Tajemniczy Ogród powstał na niegrzebalnej części cmentarza żydowskiego z inicjatywy Klubu Gaja, miasta i Gminy Wyznaniowej Żydowskiej w Bielsku-Białej. To miejsce spotkania przyrody, sztuki i historii. Tajemnice i unikalność tego miejsca Klub Gaja odkrywa z różnymi grupami społecznymi i wiekowymi, co wpisuje się w tegoroczne hasło wydarzenia „Święto Drzewa – łączy pokolenia”. Inicjatywę honorowym patronatem objął prezydent Bielska-Białej Jarosław Klimaszewski.

Projekt „Sadzimy przyszłość” ma na celu wymianę wiedzy i doświadczeń w zakresie programów sadzenia i pielęgnacji drzew pomiędzy organizacjami partnerskimi: Funduszem Partnerstwa i Klubem Gaja z Polski, Nadace Partnerství z Czech oraz Nadácia Ekopolis ze Słowacji.

– Zanurzenie się w przestrzeń naznaczoną spokojem i tradycją daje nie tylko wytchnienie, ale i czas na refleksję. Staje się to niezwykle ważne w momencie, kiedy brakuje nam możliwości na kontakt z samym sobą i głębszym zrozumieniem rzeczywistości. Intensywna zieleń nastraja do zadumy, ale także przypomina nam jak znacząco jesteśmy zależni od przyrody. Większość osób, które odwiedziły Tajemniczy Ogród lub uczestniczyły w zajęciach tam prowadzonych przez Klub Gaja podkreśla niezwykłość tego miejsca. Sztuka stanowiąca integralną część ogrodu stwarza niepowtarzalną możliwość obcowania z dziełami, które w swym założeniu mają przemijać. Siła i znaczenie tych obiektów podkreślane są w kontakcie z dziką przyrodą i charyzmą miejsca. Tajemniczy Ogród żyje na wielu poziomach dając odbiorcom przestrzeń do przechodzenia mostami, które łączą ludzi, pokolenia, naturę i sztukę” – filozofii przedsięwzięcia mówi Jacek Bożek, założyciel i lider Klubu Gaja.

google_news