Wydarzenia Bielsko-Biała Cieszyn

Ethno Jazz Beskidy 2024. Wędrowanie przez ciszę do dźwięku | WIDEO

Zdjęcia: Krzysztof Grabowski

Trzecia edycja jednego z najoryginalniejszych w Polsce festiwali odbędzie się w rejonie Baraniej Góry w Beskidzie Śląskim. – Ethno Jazz Beskidy to wydarzenie, który łączy górskie wędrówki z uczestnictwem w koncertach powstających na styku tradycji górali beskidzkich, etnicznych brzmień świata i jazzu – zaprasza do udziału Jerzy Batycki.

Ethno Jazz Beskidy to siostrzany festiwal Bielskiej Zadymki Jazzowej. Już od pierwszej edycji nie tylko programem, ale i niesamowitą atmosferą podbił serca publiczności, która przemierza tak górskie, jak i muzyczne szlaki, w tym ostatnim aspekcie zbaczając też na zupełnie nieznane ścieżki.

 
Trzecia edycja EJB potrwa od 25 do 27 października. Bazą wydarzenia, które rozpocznie się w Wiśle Czarne, będzie Schronisko Górskie PTTK Przysłop. – Grupa Muzycznych Wędrowców zaproszona zostanie w realną i symboliczną podróż oczyszczającą z chaosu dźwiękowego, jaki otacza człowieka na co dzień i przygotowującą do świadomego słuchanie przyrody i muzyki – mówi szef imprezy.

Pierwszy dzień rozpocznie się od „kąpieli w gongach”, która wyciszy uczestników i przygotuje na spotkanie z japońską wirtuoz wibrafonu Taiki Saito. Następny dzień rozpocznie o poranku koncert „Świtanie” w wykonaniu górali beskidzkich i muzyków jazzowych (Piotr Damasiewicz Into the Roots). Później, podczas pieszej wędrówki na szczyt Baraniej Góry i do źródeł Wisły, odbędą się dwa warsztaty: „Śladem ciszy” – uczulający na ekologiczne aspekty kontaktu człowieka z naturą (Jacek Bożek – Klub Gaja) oraz „Krajobraz dźwiękowy” – uczący słuchania dźwięków przyrody (Piotr Damasiewicz – Fundacja L.A.S. Listening and Sounding). Wieczorem w schronisku do cyfrowo zarejestrowanych dźwięków otoczenia improwizować będzie Grupa Rezydentów, a na zakończenie wystąpi zespół Vołosi. Ostatniego dnia w jednym z najpiękniejszych zakątków Beskidów odbędzie się plenerowy koncert „Dźwiękowe kaskady”. Muzycy rozmieszczeni w otoczeniu Kaskad Rodła na Białej Wisełce połączą dźwięki natury z muzyką improwizowaną.

– Czeka nas podróż w głąb ludzkich zmysłów. To zaproszenie do oczyszczenia się z codziennego dźwiękowego chaosu i przygotowania do świadomego słuchania – począwszy od dźwięków natury i towarzyszącej jej muzyki tradycyjnej, aż po brzmienia współczesnych interpretacji artystów z pogranicza etno i jazzu. Projekt jest skierowany do osób zainteresowanych muzyką, ekologią człowieka, ekologią dźwięku, przyrodą i dziedzictwem kulturowym. Jego celem jest psychiczna i emocjonalna odnowa w kontakcie z przyrodą i sztuką oraz podniesienie świadomości ekologicznej – podkreśla Jerzy Batycki.

Szczegółowy program i informacje o zakupie biletów znajdziesz na
www.zadymka.pl

 

PROGRAM

25 października (piątek)
16.00 Wisła Czarne (parking przy ul. Czarna Wisełka)
Spotkanie z przewodnikiem beskidzkim Mirosławem Ostrowskim
16.15-18.30 Wędrówka z przewodnikiem z parkingu Wisła Czarne, Czarna Wisełka do Schroniska PTTK Przysłop pod Baranią Górą
18.30-19.00 Schronisko – zakwaterowanie
19.00-20.00 Schronisko – jadalnia
Kolacja
20.30 Schronisko – sala multifunkcyjna (poziom -1)
Niburu Project – Kąpiel w Gongu
22.00 Schronisko – sala multifunkcyjna (poziom -1)
Koncert Taiko Saito Trio
23.30 Polana przed schroniskiem
Muzykowanie przy watrze, jam session

26 października (sobota)
7.00 Polana przed schroniskiem; schronisko – sala multifunkcyjna
Koncert o świcie – Piotr Damasiewicz Into the Roots „ŚWITANIE”
9.00-10.00 Schronisko – jadalnia
Śniadanie i odbiór suchego prowiantu
10.30-16.30 Wędrówka z przewodnikiem ze Schroniska PTTK Przysłop na Baranią Górę z przerwą na warsztaty i powrót do schroniska Przysłop. Warsztaty:
ŚLADEM CISZY – prowadzący Jacek Bożek (Klub Gaja)
KRAJOBRAZ DŹWIĘKOWY – prowadzący Piotr Damasiewicz (Fundacja L.A.S.)
17.00-18.00 Schronisko – jadalnia
Obiadokolacja
19.00 Schronisko – sala multifunkcyjna (poziom -1)
Koncert Rezydentów – ŹRÓDŁA WISŁY
20.30 Schronisko – sala multifunkcyjna (poziom -1)
Koncert – VOŁOSI
22.30 Polana przed schroniskiem
Muzykowanie przy watrze, jam session

27 października (niedziela)
9.00-10.00 Schronisko – jadalnia
Śniadanie
11.00-13.00 Wędrówka z przewodnikiem ze Schroniska na Przysłopie do Kaskad Rodła na Białej Wisełce
13.00-14.30 Kaskady Rodła
Koncert Rezydentów – MUZYCZNE KASKADY (premiera)
14.30-16.00 Wędrówka z przewodnikiem od Kaskad Rodła do Czarnej Wisełki (parking przy ul. Czarna Wisełka
Zakończenie festiwalu

 
Projekt finansowany przez Narodowy Instytut Muzyki i Tańca z Programu wspierania działalności podmiotów sektora kultury i przemysłów kreatywnych na rzecz stymulowania ich rozwoju w ramach Krajowego Planu Odbudowy i Zwiększania Odporności. Współorganizator: Województwo Śląskie oraz Instytucja Kultury Ars Cameralis Silesiae Superioris.

 

google_news