Wydarzenia

Czym jest hydroizolacja balkonu i jakie pełni funkcje?

Deszcz, śnieg, wilgoć oraz zmienne temperatury — wszystkie te czynniki atmosferyczne mogą z czasem prowadzić do uszkodzeń balkonu. Dlatego właściwie wykonana hydroizolacja to jego najważniejszy element, który chroni go przed zniszczeniem. Bez niej woda może przenikać do wnętrza konstrukcji, powodując korozję zbrojenia, pęknięcia betonu i inne uszkodzenia, które mogą wpłynąć na bezpieczeństwo całego budynku. Jak powinna być więc wykonana hydroizolacja balkonu i dlaczego jest tak istotna?

Z jakich elementów składa się prawidłowo skonstruowany balkon?

Prawidłowo wykonany balkon to złożona konstrukcja, w której hydroizolacja, choć pozostaje niewidoczna pełni wiele ważnych funkcji. Składa się on z płyty balkonowej, która jest najbardziej narażona na działanie wilgoci i zmienne warunki atmosferyczne. Wykonuje się ją zazwyczaj z betonu i pełni ona funkcję nośną. Następnym elementem jest hydroizolacja, obejmująca również wykończenie strefy okapowej. Zabezpiecza ona balkon przed wodą, zapobiegając przenikaniu wilgoci do wnętrza płyty. Wykończenie powierzchni, to ostatni i najbardziej widoczny element balkonu, który wpływa na jego estetykę. Jednak nawet jeśli będzie wykonane z najlepszej jakości materiału, w przypadku gdy nie znajdzie się pod nim prawidłowa hydroizolacja balkonu, konstrukcja szybko przestanie być atrakcyjna zarówno pod względem wizualnym, jak i użytkowym.

Dlaczego hydroizolacja balkonu jest niezbędna?

Wilgoć to największy wróg konstrukcji balkonowej. Bez odpowiedniej hydroizolacji woda może przenikać do jego płyty, powodując jej stopniową degradację oraz korozję stali w zbrojeniu czy odkształcenia betonu. W miarę upływu czasu prowadzi natomiast do osłabienia konstrukcji nośnej i zwiększa ryzyko powstawania na niej pęknięć. Tego rodzaju uszkodzenia nie są wyłącznie problemem natury estetycznej. Mogą one także zagrażać bezpieczeństwu użytkowników balkonu.

Dodatkowo nieprawidłowa hydroizolacja balkonu sprzyja powstawaniu grzybów i pleśni wewnątrz budynku. Podciekająca woda może niszczyć nie tylko balkon, ale także ściany, stropy czy instalacje elektryczne i sanitarne. Dodatkowo wilgoć w strukturze budynku może prowadzić do obniżenia jego izolacyjności.

Dlatego prawidłowo dobrana i wykonana hydroizolacja na balkon to obowiązkowy element tej konstrukcji, który wydłuża jego trwałość, a co za tym idzie, minimalizuje ryzyko przeprowadzania kosztownych remontów.

Jaka hydroizolacja na balkon będzie najlepsza?

Nie ma jednej słusznej odpowiedzi na pytanie związane z tym, jaka hydroizolacja na balkon będzie najlepsza. Wynika to z tego, że powinna być ona dobierana do sposobu wykańczania konstrukcji, który może być klasyczny z użyciem płytek mocowanych na zaprawach klejowych lub nowoczesny — w formie powierzchni wentylowanych uniesionych na wspornikach.

W pierwszym przypadku hydroizolacja na balkon powinna być wykonana za pomocą płynnych mas. Mają one zazwyczaj postać zapraw uszczelniających, które tworzą elastyczną warstwę, skutecznie zapobiegającą wnikaniu wody w płytę balkonową.

Z kolei hydroizolacja balkonu z posadzką wentylowaną uniesioną wymaga zastosowania specjalnych mat. Mogą być one wykonane z:

  • EPDM, czyli syntetycznej gumy, która jest odporna na promieniowanie UV i zmienne warunki atmosferyczne,
  • PVC, czyli polichlorku winylu, które są elastyczne oraz stosunkowo łatwe w montażu, odporne na działanie wilgoci i zmiennych temperatur.

Oba rodzaje tych mat, z których może być wykonania hydroizolacja balkonu znaleźć można w ofercie marki RenoplastSprzedawane są one w formie rolek, które ułatwiają ich prawidłowe rozłożenie na konstrukcjach. Dodatkowo cechują się odpowiednią grubością i odpornością na różnorodne czynniki mogące przyspieszyć ich zużycie.

Jak powinna być wykonana hydroizolacja balkonu?

Same odpowiednio dobrane materiały nie wystarczą, aby hydroizolacja balkonu zapewniała w pełni skuteczną ochronę przed wilgocią. Istotny jest także jej prawidłowy montaż.

Bez względu czy hydroizolacja na balkon będzie wykonywana z użyciem mas uszczelniających, czy folii, proces ten powinien rozpocząć się od starannego przygotowania podłoża poprzez usunięcie wszelkich zanieczyszczeń, wilgoci oraz starych warstw materiału. Kolejnym etapem jest zamontowanie profili okapowych wykańczających krawędzie konstrukcji.

Po nim dopiero następuje aplikacja wybranego materiału hydroizolacyjnego, która powinna być wykonana z dbałością o szczegóły, zwłaszcza w takich obszarach jak krawędzie czy łączenia ze strefą okapową. Odpowiednie zabezpieczenie tych miejsc zagwarantuje, że woda nie przedostanie się do wnętrza konstrukcji. Masy uszczelniające powinny być, wobec tego nałożone równomiernie na całą płytę balkonową na przykład za pomocą pędzli czy wałków. Z kolei folie EPDM lub PVC ułożone równo, bez zagnieceń czy wybrzuszeń. 

Po wykonaniu w ten sposób hydroizolacji balkonu można przejść do ostatniego etapu, jakim jest montaż płytek, mając pewność, że konstrukcja jest skutecznie zabezpieczona przed niszczącym działaniem wody.

Najczęstsze błędy przy wykonywaniu hydroizolacji na balkonie

Brak odpowiedniego przygotowania podłoża to jeden z najczęściej popełnianych błędów. Nawet najlepiej dobrana hydroizolacja nie zadziała, jeśli płyta balkonowa nie będzie czysta i sucha oraz wykończona tak, aby miała około 2% spadek na całej szerokości skierowany w stronę strefy okapowej.

Kolejnym błędem jest nieprawidłowe zabezpieczenie krawędzi balkonu, prowadzące do powstawania nieszczelności w tym obszarze. Oprócz tego bardzo często chęć zaoszczędzenia na materiałach sprawia, że hydroizolacja balkonu nie jest odporna na uszkodzenia mechaniczne i szybciej traci swoje właściwości. Dlatego najlepiej kupować je od producentów, którzy są w stanie zapewnić ich właściwą grubość oraz parametry użytkowe, przystosowane do tego typu zastosowań.

Wybór odpowiedniego materiału do wykonania hydroizolacji balkonu, staranność podczas jej montażu oraz unikanie omówionych błędów podczas instalacji to podstawy, które decydują o trwałości konstrukcji. Dobrze zabezpieczony balkon przed wilgocią będzie nie tylko dłużej spełniał swoje funkcje, ale również pozwoli uniknąć kosztownych napraw w przyszłości.

google_news